2011 Sausio 25

Gintaras Sarafinas

Geriausio mero rinkimai: audra stiklinėje

veidas.lt

Šios savaitės  “Veido” numeris bus plačiai aptarinėjamas ir teigiamame, ir neigiamame kontekste. Tarp geriausių merų atsidūrusieji tikriausiai džiaugsis, o neatsidūrusieji neabejotinai kaltins, kad nugalėtojai už vietas susimokėjo, kad visas šis projektas specialiai surengtas prieš rinkimus.

Tačiau čia derėtų paaiškinti, kad geriausius merus “Veidas” renka jau ne pirmus metus, ir visada tai darydavome būtent šiuo metu, tai yra metų pradžioje. Apie tai, kad geriausi merai bus paskelbti šiandien, pranešta jau prieš tris mėnesius, apie tai kabėta ir su Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininku Zenonu Vaigausku.

Utenos meras Alvydas Katinas jau prieš du mėnesius piktai aiškino, kad renkantieji geriausią merą tariasi tarpusavyje, balsuoja partiniu pagrindu, tai yra už savo partietį. Negana to, A.Katinas pareiškė netgi žinąs, kas taps geriausiu meru, – neva konservatorius arba liberalas. Tačiau jo prognozės visiškai neišipildė: pirmą vietą užėmė valstiečių liaudininkų atstovas Bronis Ropė. O dešimtuke esama ir socialdemokratų, ir centristų, ir Pilietinės demokratijos partijos atstovų, taip pat konservatorių bei liberalų. Kitaip tariant, didžiulė įvairovė.

Beje, tik du iš visų balsavusiųjų balsavo už savo partijos narius, ir jų balsai nebuvo įskaityti. O keliasdešimt balsavo kaip tik priešingai – už kitoms partijoms priklausančius merus. Svarbu ir tai, kad šiemet apklausos dalyvių skaičių dar labiau padidinome – iki 180. Tai yra buvo apklausiama 60 merų ir 120 įvairių valdžios institucijų, konfederacijų, asociacijų vadovų ir atstovų. Taigi mitas apie balsavimą partiniu pagrindu subliūško.

Jurbarko rajono savivaldybės meras Ričardas Juška atsiųstame laiške priekaištauja, kad mūsų rengiamuose geriausių merų rinkimuose gerai pasirodyti gali tik didžiųjų savivaldybių merai. Esą kaimiškųjų rajonų savivaldybių vadovai niekada nesudarys konkurencijos didžiosioms savivaldybėms – ne ta svorio kategorija. Tačiau šiemet per geriausio mero rinkimus pirmose dviejose pozicijose atsidūrė Ignalinos ir Radviliškio merai. Ar šiuos miestus galima vadinti dimiesčiais? Vargu. Taigi paaiškėjo, kad ir šis mitas klaidingas.

Dar keletą argumentų norėtųsi pateikti ir vis burnojantiesiems, kad merai už aukštas vietas reitinguose susimoka. Nei pirmosios vietos laimėtojas B.Ropė, nei Ignalinos savivaldybė, nei jokia kita Ignalinos institucija ar įmonė per pastaruosius penkerius metus “Veide” nėra nei užsakę, nei pirkę nė vienos reklamos, nė vieno žodžio. Tą patį galima pasakyti apie pusę pirmajame dešimtuke esančių merų.

Mūsų tikslas visiškai kitoks. Šiuo projektu tiesiog siekiame sužinoti ir paskelbti, kas yra geriausias meras, kaip jis dirba, kuo skiriasi nuo kitų, kaip garsina savo miesto vardą, kaip kuria savo komandą, kaip pritraukia investicijų, ES paramos, kokį vadybos modelį yra pasirinkęs. Tai turėtų skatinti konkurenciją tarp merų ir siekį tapti geriausiam. Kitaip tariant, projekto tikslas – išskirti geriausius merus, kurių asmeninės savybės ir profesionalumas būtų sėkmingo vadovavimo pavyzdys kitiems. Nes tik lyginant su kitais geriausiai pasimato, kas yra kas.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Gintaras Sarafinas:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...