2011 Birželio 14

Gedulas ir viltis po 70 metų

veidas.lt

BFL

Šiandien minimos 70-osios trėmimo metinės, kuomet daug nekaltų žmonių – vaikai, senukai – buvo išgabenti iš Lietuvos į Sibirą.

„Respublika“ šiandien skelbia, kad „Lietuva mini Gedulo ir vilties dieną, prisimindama 1941 metų birželio 14-ąją, kai iš Lietuvos į Rytus ėmė dundėti tremtinių vagonai. Dabar rieda autobusai. Tik į priešingą pusę – į Vakarus. Tai jau vadinama nebe tremtimi. Tai vadinama emigracija, kuri neva savanoriška. Bet kažkodėl Lietuvos žmonės emigruoja su ašaromis ir nuoskauda. Todėl gedėdami sovietinių represijų aukų nepamirškime užjausti, pasimelsti ir už mūsų dienų tremtinius.“

Dienraštis primena, kad  „lygiai prieš septyniasdešimtį metų – 1941 metų birželio 14-ąją 3 valandą nakties sovietų enkavedistai pradėjo masinius lietuvių areštus ir trėmimus. Visomis šeimomis – drauge su vaikais senukais, kūdikiais lietuviai buvo tremiami į Sibiro šaltį, alkį ir neįsivaizduojamą, mirtiną skurdą.

Vien per pirmąją trėmimų savaitę iš Lietuvos gyvuliniuose bei pramoniniuose vagonuose buvo išvežta per 30 000 žmonių, o per visą 1941-1952 represijų laikotarpį 132 000 žmonių, iš kurių 28 000 kalinimo lageriuose bei pakeliui į tremties vietas žuvo. Didelę šio aukų skaičiaus dalį sudaro vaikai bei senyvo amžiaus žmonės.

Pagrindinis šios žvėrišką praktiką inicijavusių sovietų ideologų tikslas – akivaizdus: pašalinti iš Lietuvos ir sunaikinti ištisą gyventojų sluoksnį, turintį aktyvią tautinę savimonę, tiesiogiai ar netiesiogiai dalyvavusį nepriklausomos Lietuvos valstybės kūrimo bei įtvirtinimo darbuose.

Nuo tada kasmet švenčiame birželio 14-ąją, pavadinę ją Gedulo ir Vilties diena. jau 23 metus. Norėdami, kad lietuvių tauta šios skaudžios datos, o drauge ir savo tėvų bei senelių narsos mylėti Lietuvą, kai už meilę jai grėsė šiurpi mirtis, niekada nepamirštų.“

„Vilniaus diena“ praneša, kad „šiandien visa Lietuva tradiciškai atiduos pagarbą okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukoms. Sostinės gyventojai šia proga kviečiami į oficialius renginius: 11 val. Vilniaus geležinkelio stotyje bus atidengta atminimo lenta, vidurdienį Nepriklausomybės aikštėje vyks iškilminga valstybė vėliavos pakėlimo ceremonija.

Nuo 12.30 iki 15 visi norintys galės apsilankyti Seime. Čia bus rodoma šiai progai parengta vaizdo medžiaga, skambės muzika, bus galima apžiūrėti minėjimui skirtas parodas: fotografijų parodą, skirtą didžiosioms netektims atminti, tremtinio Ričardo Vaicekausko šventųjų statulėlių parodą „…išgyvenimai įkvepia…“, Laptevų jūros tremtinių brolijos narių Gintauto Martynaičio ir Jūratės Bičiūnaitės piešinių parodą „Lietuviai Arktyje“.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...