2011 Birželio 14

Tremtis – visų šalies gyventojų tragedija

veidas.lt

BFL

Seimo Pirmininkė Irena Degutienė pabrėžia, kad 1941 metų Lietuvos tragedija buvo visų šalies gyventojų tragedija, nes tremiami ir naikinami buvo visų kartu gyvenusių tautybių žmonės.

Tai Seimo Pirmininkė sakė pradėdama iškilmingą Seimo minėjimą, skirtą laisvės gynimo ir didžiųjų netekčių atminimui.

“Visoje Lietuvoje plevėsuojančios trispalvės, perrištos juodais kaspinais, vėl ženklina Birželio 14-ąją ir primena mums skaudžiausias tautos ir valstybės patirtis, liūdniausius išgyvenimus. Šie metai, pavadinti Laisvės gynimo ir didžiųjų netekčių atminimo metais, mintimis mus nukelia ne tik į 1941-ųjų didžiuosius trėmimus, kurių atminties dvasioje ir radosi Gedulo ir vilties diena, bet ir į daugelio iš mūsų tiesiogiai išgyventus 1991-uosius. Dar kartą prisimename ir atmintyje bei širdyje atrandame Sausio 13-ąją, pirmąjį nužudytą Lietuvos pareigūną Gintarą Žagunį, mūsų sušaudytus muitininkus”, – sakė I. Degutienė.

Seimo Pirmininkė paragino prisiminti ir pagerbti visų laikų Lietuvos laisvės aukas – karius, partizanus ir nekaltai nužudytus civilius žmones, visus užgesusius tremtyje ir priverstinėje emigracijoje, visus fiziškai ir dvasiškai suluošintus sovietinio režimo per ilgus okupacijos dešimtmečius ir visus, kurie savo sąžine ir savo kūnais gynė Lietuvą ir jos žemę prieš dvidešimt metų.

“Tokie mūsų prisiminimai ir paminėjimai ir yra geriausias atsakas tiems, kurie niekina lietuvių tautos pasipriešinimo pavergėjui simbolius – rezistencijos judėjimą, visus, kritusius kovoje už Lietuvos valstybės laisvę ir nepriklausomybę”, – sakė I. Degutienė

Seimo Pirmininkė priminė, kad priespaudos laikais tauta, subrendus naujai kartai, maždaug kas trisdešimt metų pakildavo laisvės sukilimui, o ir XX amžiaus sukilimai bei rezistencinis judėjimas tapo lietuvių tautos, kaip istorinės tautos, puoselėjančios ir ginančios savo teisę į valstybingumą, įrodymais.

“Deja, 1941-ųjų Lietuvos piliečiams teko labai sunki lemtis: trumpas laikas subręsti kartu su savo nepriklausoma valstybe, žiaurūs išgyvenimai. Juk iš tikrųjų 1941-ųjų vasarą Lietuvoje gyveno daugybė žmonių, prisiminusių ar savanoriškai dalyvavusių laisvės gynimo kovose siekiant įtvirtinti ir apginti Vasario 16-osios Aktą. Žiauru ir apmaudu, kad Lietuva per tremtis neteko šių iškilių žmonių – šviesiausių protų, darbščiausių ūkininkų. Cinizmas ir brutalumas vertė nutilti inteligentiją, sveiką protą ir žmogiškumą, o jų vietą užėmė gyvuliškas brutalumas, žiaurumas, jokios atsakomybės nepripažįstanti kriminalinė savivalė”, – teigė I. Degutienė.

Seimo Pirmininkė pabrėžė, kad ši Lietuvos tragedija buvo ne tik lietuvių, bet ir visų kartu gyvenusių tautų tragedija.

“Okupantai keitė vieni kitus, šviesuoliai buvo prievarta tildomi, vežami į lagerius Rytuose ar Vakaruose, o juos keitė komisarai ir feldfebeliai, žydšaudžiai ir stribai, jokių ideologinių ir juo labiau jokių žmogiškų nuostatų neturintys sužvėrėję įsakymų vykdytojai – mažos lietuvių tautos ir visų Lietuvos valstybėje gyvenančių tautų naikintojai. Šį istorinį aspektą noriu pabrėžti atskirai. Lietuvos tragedija buvo ne vien lietuvių tragedija: tremiami ir naikinami buvo visų kartu gyvenusių tautybių žmonės: rusai, lenkai, žydai. 1941-ųjų birželio viduryje buvo ištremta daugybė Lietuvos piliečių, o jau po savaitės prasidėjęs nacių ir sovietų karas atnešė kitą tragediją – holokaustą”, – sakė I. Degutienė.

Parlamento Pirmininkė priminė, kad tautinio atgimimo metais Lietuva ne kartą buvo lyginta su atžalynu, kuris išaugo audrų ir vėjų žiauriai nuniokotoje laukymėje.

“Ir vis dėlto šis tautos atžalynas augo maitinamas pačių tvirčiausių šaknų – dvasinių, tautinių, krikščioniškų, žmoniškųjų. Todėl 1991-ųjų Lietuva, eidama ginti parlamento ir televizijos, apverkdama ir laidodama savo muitininkus, nesitraukianti ir nesiklaupianti, iš esmės jau buvo laimėjusi kovą. Istorinio teisingumo kovą, moralės ir žmogiškumo kovą”, – sakė Seimo Pirmininkė.

I. Degutienė pabrėžė, kad šiemet bus minima dar viena svarbi valstybei sukaktis – dvidešimtosios atkurtos Lietuvos Respublikos tarptautinio pripažinimo metinės.

“Iš tikrųjų mūsų pripažinimas pasaulyje, grįžimas į tarptautinę bendruomenę ir Jungtinių Tautų Organizaciją buvo neabejotinas diplomatinis, politinis ir istorinis laimėjimas. Tačiau – kartoju: didžiausiu istoriniu laimėjimu laikau mūsų tautos gebėjimą išsaugoti savo šaknis, išsaugoti savo dvasią, išsaugoti milijonų širdyse tikrąją Lietuvą”, – teigė Seimo Pirmininkė.

I. Degutienės nuomone, tai reikia suvokti ne kaip įvykusį faktą, o kaip galimybę ir toliau bet kokiomis sąlygomis išlaikyti savo politinę, valstybinę ir savo dvasinę laisvę.

“Todėl didžiosios Lietuvos netektys visada turės šventos aukos, didvyriškumo, dieviško spindesio ženklą. Pakartosiu kažkada jau sakytas Maironio eilutes: “Kam nusviro galva, tam, dangaus angelai Vainiką iš deimantų pina”. Tebūnie tai pasakyta apie kiekvieną didžiųjų netekčių metais paaukotą gyvybę ar likimą, apie kiekvieną Lietuvos laisvės auką, apie kiekvieną tiesai ir laisvei, o tai reiškia – Lietuvai – pasiaukojusį žmogų”, – sakė Seimo Pirmininkė.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. arvydas damijonaitis arvydas damijonaitis rašo:

    ISTORINĖ ATMINTIS yra lietuvių tautos protas:
    1948 gegužės 22 d. Maskvos, Kremliaus įsakymu, rusų okupantai ,grasindami nušauti vietoje, sausakimšai suvarė į specialius, geležim kaustytus „krovininius, gyvulinius“ geležinkelio vagonus 200 tūkstančių lietuvių, kurių dauguma, negaudami vandens ir maisto, antisanitarinėse sąlygose, žuvo pirmosiomis „kelionės“ po Rusiją savaitėmis. Tai buvo masiniai lietuvių tautos žudymai, genocidas „trėmimų“ priedangoje. Tokiems nusikaltimams senaties terminas yra netaikomas. Tik teismas gali įvardinti nusikaltėlį, nekaltumo prezumpcija taikoma visiems nusikaltimams. Po 1945 metų Lietuvoje sunaikinta daugiau nei milijonas nekaltų lietuvių žemdirbių. SOS !


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...