2011 Kovo 03

Energetika

“Gazprom” pažeidė “Lietuvos dujų” privatizavimo sutartį

veidas.lt

Rusijos dujų koncernas “Gazprom” pažeidė 2004 metų sutartį dėl bendrovės “Lietuvos dujos” akcijų paketo privatizavimo ir investicijų į ją, ketvirtadienį pareiškė energetikos ministras Arvydas Sekmokas.

Pasak jo, Lietuva siūlo “Gazprom” Briuselyje derėtis dėl mažesnės dujų kainos Lietuvai. Derėtis siūloma Lietuvos atstovybėje Briuselyje, o sutarties pažeidimas, anot energetikos ministro, pagal sutartį turėtų būti ištaisytas per 60 dienų. Jei to nepavyktų padaryti, Lietuva žada kreiptis į Stokholmo arbitražą.

“Mes šiandien išsiuntėme “Gazprom” pranešimą dėl “Lietuvos dujų” privatizavimo sutarties pažeidimo. Lietuva surinko įrodymų dėl šio pažeidimo, kad “Gazprom” Lietuvai tiekia dujas neteisinga kaina. Tai yra sutarties pažeidimo esmė, siūlome “Gazprom” pradėti derybas dėl pažeidimo ištaisymo, tai yra dėl teisingos dujų kainos tiekimo Lietuvos vartotojams” ,- trumpoje spaudos konferencijoje sakė A.Sekmokas.

Jis sakė tikintis, kad “Gazprom” ištaisys šį pažeidimą – nustatys teisingą kainą Lietuvos vartotojams ir tuo būdu šis nesutarimas bus išspręstas.

A.Sekmokas teigė, kad remiamasi “Gazprom” atstovo Sergejaus Kuprijanovo pareiškimais, kad Lietuvai dujų kaina yra didinama dėl politinių priežasčių, taip pat koncerno valdybos pirmininko pavaduotojo Valerijaus Golubevo teiginiais, esą Lietuvai tiekiamos dujos yra 15 proc. brangesnės nei kaimyninėms šalims.

“Kokia turėtų būti teisinga dujų kaina, bus nustatyta pagal numatytas procedūras. Tai bus nustatyta ekspertiniu būdu”, – tikino A.Sekmokas.

Ministras taip pat siūlo paviešinti “Lietuvos dujų” privatizavimo sutartį, kad visuomenei būtų visiškai aišku ir būtų galima objektyviai vertinti visus veiksmus ir susidariusią situaciją.

A.Sekmokas tvirtino, kad nepavykus susitarti, Lietuva kreipsis į Stokholmo arbitražą dėl “Lietuvos dujų” privatizavimo sutarties nutraukimo ir restitucijos taikymo.

Paklaustas, kodėl derėtis siūloma Briuselyje, A.Sekmokas sakė manantis, kad trečioji šalis yra labai gera vieta, juo labiau, kad Lietuva yra pateikusi skundą EK Konkurencijos direktoratui: “Tai yra diskusijų klausimas, kas dalyvautų diskusijose”.

Jis išsamiau nekomentavo, koks sutarties punktas pažeistas, motyvuodamas sutarties konfidencialumu.

Pasak Energetikos ministerijos pranešimo, Energetikos ministerija negali viešai paskelbti “Lietuvos dujų” privatizavimo sutarties teksto ir pasiūlė “Gazprom” atskleisti visuomenei visas jos nuostatas.

“Privatizavimo sutartimi “Gazprom” įsipareigojo, kad į Lietuvą tiekiamų gamtinių dujų kaina bus teisinga – tai yra ji nebus įtakojama politinių faktorių. Šis įsipareigojimas reiškia, kad “Gazprom” nediskriminuos Lietuvos vartotojų. Energetikos ministerija surinko įrodymų, kad “Gazprom” diskriminuoja vartotojus ir daro politinį ir ekonominį spaudimą Lietuvos Vyriausybei”, – rašoma pranešime.

“Gazprom” ketvirtadienį išsiųstas pranešimas dėl 2004 metų sausio 23 dienos “Lietuvos dujų” akcijų privatizavimo sutarties pažeidimo.

“Gazprom” Spaudos tarnybos atsrovė BNS sakė nieko nežinanti apie tokį laišką.

Bandydama spausti Rusijos koncerną “į kampą”, sausio pabaigoje Energetikos ministerija pateikė Europos Komisijai skundą, kuriuo prašoma ištirti galimą “Gazprom” piktnaudžiavimą dominuojančia padėtimi.

Ji taip pat pareikalavo, kad atsistatydintų įmonės vadovai, įskaitant ir du valdybos narius -”Gazprom” atstovus.

“Gazprom” ir E.ON priešinasi ketvirtadienį įsigaliojusio ES trečiojo energetikos paketo įgyvendinimui, kuris numato dujų tiekimo ir skirstymo veiklų atskyrimą – tai reiškia, kad valstybė savo žinion ketina perimti magistralinius šalies dujotiekius, ir dujų tiekėjas negalės turėti daugumos akcijų perdavimo sistemos operatoriaus įmonėje.

Premjeras Andrius Kubilius yra sakęs, kad Lietuva už tūkstantį kubinių metrų dujų “Gazprom” moka maždaug 100 JAV dolerių daugiau nei, pavyzdžiui, Vokietija.

Algirdo Brazausko vadovaujama Vyriausybė 2004 metais, privatizuojant “Lietuvos dujas”, tvirtino, kad tuo met pasirašyta ilgalaikė dujų tiekimo sutartis numato, jog Lietuvai tapus Europos Sąjungos nare, “Gazprom” tiekiamų dujų kaina Lietuvai iki 2015 metų išliks stabili bei prognozuojama.

Tačiau, kaip tuomet teigė “Gazprom”, kainos formulė, kuri priklauso nuo mazuto kainos, ateityje gali keistis.

“Gazprom” 2004 metų kovą už 100 mln. litų įsigijo 34 proc. bendrovės “Lietuvos dujos” akcijų. Kartu su akcijų pirkimo sutartimi buvo pasirašyta akcininkų sutartis ir ilgalaikė gamtinių dujų tiekimo sutartis.

Dar 34 mln. litų buvo padėti į specialią depozitinę sąskaitą ir turėjo būti sumokėti dviem dalimis iki 2008 metų vidurio, jei Lietuva laikysis tam tikrų sutartų sąlygų. Tačiau iki šiol derybos buvo nesėkmingos ir pinigų Vyriausybė negavo. Neoficialiomis BNS žiniomis, šiuo metu dėl jų aktyviai deramasi.

Lietuvai dabar priklauso 17,7 proc. “Lietuvos dujų” akcijų, Rusijos koncernui “Gazprom” – 37,06 proc., Vokietijos “E.ON Ruhrgas International” – 38,9 proc.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...