2011 Liepos 11

Mokesčių skauduliai: būsto nuomos sutartį sudaro kas antras

veidas.lt

Jurgitos Česnavičiūtės-Kudarauskienės, UAB „Vilniaus turtas“ teisininkės, teigimu, nuomojantis būstą būtina sudaryti sutartį, nes kitu atveju laikoma, kad nuomotojas vengia mokėti mokesčius pagal LR įstatymų nustatytą tvarką.

Pasak Evaldo Narbuntovičiaus, domoplius.lt projekto vadovo, apklausos rezultatai įrodo, kad nuomos sutartis vis dar yra pakankamai retas reiškinys. „Ši apklausos dalyvių nuostata ganėtinai netikėta. Nuomininkui turbūt yra priimtina, kad jis nėra susaistomas jokiomis sutartimis, bet nuomotojui – tikrai ne. Juk yra turtas, kurį nuomininkas gali sugadinti, o be sutarties to neįrodysi“, – pastebi E. Narbuntovičius.

Domoplius.lt atstovo nuomonę patvirtina ir apklausos rezultatai – 27 proc. apklausoje dalyvavusių nekilnojamojo turto skelbimų portalo lankytojų tikina, kad jiems yra tekę atsidurti konfliktinėse situacijose, kurias būtų padėjusi išspręsti pasirašyta nuomos sutartis.

Be sutarties – rankos surištos

Teisininkė J. Česnavičiūtės-Kudarauskienės pastebi, kad konfliktinės situacijos dažniausiai kyla dėl ne laiku apmokėto nuomos mokesčio ar sąskaitų už komunalines paslaugas.

Kai nėra pasirašyta sutartis, neretai pasitaiko situacijų, kad nuomininkas piktybiškai vengia mokėti nuomos mokestį visus metus, slapstosi, keičia spynas ir pan. Tokiu atveju nuomotojo rankos yra surištos, jis turi sumokėti komunalinių paslaugų sąskaitas ir delspinigius už laiku nesumokėtas komunalines paslaugas, tačiau iš nuomininko nieko negali išsireikalauti. Nuomininką galima tik iškraustyti, tačiau nėra pagrindo kreiptis į teismą dėl nesumokėtų mokesčių“, – teigia teisininkė.

Ji atkreipia dėmesį, kad pasirašius nuomos sutartį, reikia griežtai apibrėžti terminus, iki kada reikia sumokėti visus mokesčius ir numatyti sankcijas, jeigu vėluojama tą padaryti.

Žinoma, prie nuomos sutarties patartina pridėti ir priėmimo-perdavimo aktą, kuriame turi būti kruopščiai aprašyta bute esanti technika, baldai, kitas inventorius, jų būklė, jeigu įmanoma – netgi pagaminimo metai ir kitos charakteristikos. Tai naudinga tiek nuomotojui, tiek nuomininkui, kad vėliau nebūtų jokių pretenzijų dėl inventoriaus pažeidimų“, – pastebi J. Česnavičiūtė-Kudarauskienė.

Nuomotojui prieš pasirašant nuomos sutartį patariama patikrinti nuomininkų asmens tapatybę, aptarti depozito (užstato) gavimo sąlygas, apdrausti nuomojamą būstą.

Patarimai nuomininkui

Nuomininkams prieš pasirašant nuomos sutartį patariama įsitikinti, kad nuomotojas turi teisę nuomoti nekilnojamąjį turtą, aptarti svarbiausias nuomos sutarties detales: apmokėjimą, einamąjį remontą (jei tokio prireiktų), išsikraustymo ir sutarties nutraukimo sąlygas.

Pasak J. Česnavičiūtės-Kudarauskienės, nuomos sutartyje taip pat reikėtų numatyti, kas turėtų apmokėti už įvairius galimus santechnikos, elektros instaliacijos ir kitus gedimus.

Neretas konfliktinių situacijų atvejis – naminių gyvūnų laikymas. Jeigu nuomininkas turi gyvūną ar planuoja jį įsigyti, tokia sąlyga turi būti numatyta sutartyje, kad vėliau nuomotojas negalėtų pareikšti pretenzijų dėl naminių gyvūnų laikymo.

Sutartis gali padidinti nuomos kainą

Beveik trečdalis domoplius.lt inicijuotos apklausos dalyvių (31 proc.) mano, kad nuomojamas būstas brangesnis, kai pasirašoma nuomos sutartis. „Nuomos sutartis iš tiesų gali padidinti būsto nuomos mokestį, kadangi nuomotojas padidina mokestį už nuomojamas patalpas ir taip mokesčių naštą perkelia nuomininkui“, – pastebi teisininkė.

Apklausos rezultatai rodo, kad būsto nuomos sutarties pasirašymu labiau suinteresuoti nuomotojai (25 proc.) negu nuomininkai (6 proc.) Daugiau nei trečdalis lietuvių nuomos sutartį pasirašo abipusiu sutarimu (35 proc.). Dauguma – 89 proc. apklausos dalyvių – prieš pasirašydami nuomos sutartį nesikonsultuoja su notarais, teisininkais ar brokeriais.

Domoplius.lt projekto vadovo teigimu, jei būstas nuomojamas tarpininkaujant nekilnojamojo turto agentūrai, ji visada rekomenduoja pasirašyti sutartį, jei reikia – pateikiamas ir sutarties šablonas. „Mūsų portalo rubrikoje „Patarimai“ galima rasti standartinę nuomos sutartį, kuria galima drąsiai naudotis įforminant santykius tarp nuomotojo ir nuomininko“, – atkreipia dėmesį E. Narbuntovičius.

Šuo metų portale domoplius.lt yra paskelbta apie 15 000 nuomojamų objektų: apie 2 000 skelbimų paskelbė privatūs asmenys, 13 000 – nekilnojamojo turto agentūros.

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...