2011 Sausio 23

Karinis konfliktas

Gazos Ruožo blokada ir “Flotilės” šturmas buvo teisėti, nustatė Izraelio tyrimas

veidas.lt

Izraelio vykdoma jūrinė Gazos Ruožo blokada ir pernai įvykdytas kruvinas reidas prieš pagalbos krovinius į šią teritoriją plukdžiusių laivų flotilę atitinka tarptautinę teisę, sekmadienį paskelbė tyrimą atlikusi Izraelio komisija.

Minimas 2010 metų gegužės reidas, per kurį žuvo devyni turkų aktyvistai, apkartino Izraelio ir Turkijos santykius ir išprovokavo tarptautinį pasmerkimą.

Izraelis, atmetęs kritiką, kad jo kariai reagavo su pernelyg didele jėga ir ne pagal tarptautinę teisę, įsteigė savo paties komisiją to reido aplinkybėms ištirti, kuriai vadovauja buvęs teisėjas Yaakovas Tirkelis (Jaakovas Tirkelis).

“Jūrinė blokada, įvesta Gazos Ruožui … teisiškai sutinka su tarptautinės teisės taisyklėmis”, – sakoma šešių narių komisijos ataskaitoje.

“Veiksmai, kuriuos Izraelis atliko 2010 metų gegužės 31 dieną jūrinei blokadai užtikrinti, turėjo apgailėtinų pasekmių – žmonių gyvybių netektis ir fizinius sužeidimus”, – sakoma ataskaitoje.

“Vis dėlto … tie veiksmai, kurių buvo imtasi, buvo pripažinti teisiškai sutinkančiais su tarptautinės teisės taisyklėmis”, – nurodoma joje.

Komisija Izraelio pajėgų kovą su “Hamas” ir kitomis Gazos Ruožo kovotojų grupuotėmis pavadino “tarptautiniu ginkluotu konfliktu” ir atmetė pagalbos organizacijų argumentus, kad jūrinė blokada yra neteisėta bausmė civiliams Gazos Ruožo gyventojams.

“Gazos Ruožo jūrinės blokados įvedimas ir taikymas nėra “kolektyvinė bausmė” Gazos Ruožo gyventojams”, – nusprendė komisija.

Sekmadienį paskelbta ataskaita yra pirmoji iš dviejų, kurias turi parengti ši komisija. Antroji ataskaita dėl pareigūnų priimtų sprendimų turi būti paskelbta vėliau šiais metais.

Be Y.Turkelio, į praėjusių metų birželį sudarytą komisiją dar įeina keturi Izraelio atstovai ir du tarptautiniai ekspertai – buvęs Kanados karinis prokuroras Kenas Watkinas (Kenas Vatkinas) ir buvęs Olsterio junionistų partijos lyderis Davidas Trimble`as (Deividas Trimblas), apdovanotas Nobelio taikos premija už veiklą sureguliuojant konfliktą Šiaurės Airijoje.

Paskelbtas komisijos išvadas patvirtino visi jos nariai.

JT komisija, tyrusi laivų užgrobimo aplinkybes, priėjo prie išvados, kad Izraelis panaudojo pernelyg didelę jėgą ir pažeidė tarptautinės teisės normas.

Izraelis savo ruožtu teigia, kad atsakomybė už aukas tenka flotilės aktyvistams, kurie nepaisė įspėjimų ir puolė specialiosios paskirties būrio karius, išsilaipinusius į Turkijos laivo denį.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...