2011 Gegužės 20

Fotografijose įamžinti Kauno pokyčiai istorijos tėkmėje

veidas.lt

BFL

Kauno suklestėjimas tarpukariu – unikalus reiškinys Europos miestų raidos istorijoje. Šiuo laikotarpiu Kaunas buvo svarbiausias Lietuvos mokslo, pramonės, kultūros ir švietimo centras.

Kas kūrė tokį miestą? Be jokios abejonės – žmonės. Kūrybingi, intelektualūs, drąsūs, apsišvietę, laisvi savo dvasia. Kaip atrodė jų kūrinys? Ar labai jis keitėsi istorijos tėkmėje ir kokį mes jį matome šiandien? Į pastaruosius kelis klausimus atsakymą visiems kauniečiams, taip pat ir miesto svečiams, padės rasti Kauno galerijoje „Balta“ atidaryta fotografijų paroda „Kaunas tada. Kaunas dabar“. Paroda – nemokama, ją aplankyti kviečiami visi norintys.

Parodoje eksponuojamų darbų autorius galima vadinti lietuviškos spalvotosios fotografijos pradininkais. Tai Lietuvos karo aviacijos kapitonas, topografas, fotografijos mėgėjas Mečys Brazaitis ir hidrologas, Vytauto Didžiojo bei Notre Dame (JAV) universitetų profesorius, vienas iš Lietuvos fotomėgėjų sąjungos steigėjų Steponas Kolupaila. Iš gausaus kūrybinio šių menininkų palikimo parodai atrinkti 1933–1942 m. užfiksuoti Kauno vaizdai. Jie paimti iš Atvirosios visuomenės studijos asociacijos pirmininko, dailėtyrininko Valentino Gylio rinkinio. Sugretinti tuometinės laikinosios sostinės vaizdus su dabartiniu miesto gyvenimu padėjo jaunosios kartos fotografo Gintaro Česonio darbai.

Anot V. Gylio, parodai atrinktose nuotraukose įamžintos ne tik gerai žinomos, bet ir neatpažįstamai iki šių dienų pasikeitusios Kauno vietos. „Anų dienų ir šiandienines fotografijas derinome vaizdų, nuotaikų, emocijų kontrasto principu, siekdami parodyti, kaip miesto veidą keičia laiko tėkmė. Tačiau tai ne vienintelis parodos tikslas. Parodos lankytojams norėjosi parodyti ir pirmąsias spalvotąsias Lietuvos fotografijas, kurios sukurtos tarpukariu ir karo metais. Tokių fotografijų yra išlikę labai nedaug“, – pasakojo dailėtyrininkas.

G. Česonio teigimu, atrasti M. Brazaičio ir S. Kolupailos fotografijose įamžintas miesto vietas nebuvo sudėtinga. Tačiau savotišku iššūkiu, taip pat ir nepaprastai įdomia užduotimi menininkui tapo pajusti kiekvienos konkrečios vietos šiandienos dvasią. „Norėjau kuo tiksliau perteikti nūdienos Kauno vaizdus, nuotaikas, tad buvo labai svarbu užčiuopti dabartinio miesto pulsą“, – patikino G. Česonis. Pasak fotografo, ši paroda ypatinga dėl kelių dalykų. „Pirmiausia ji unikali tuo, kad senosios, tarpukariu darytos nuotraukos yra spalvotos, o miesto dabartis įamžinta juodai baltose fotografijose. Dažniausiai būna atvirkščiai. Spalvotos praėjusio amžiaus pirmosios pusės nuotraukos – gana reta medžiaga. Reikia didžiuotis, jog tokios turime“, – aiškino G. Česonis. Menininkas pridūrė, jog parodą išskirtine daro dar ir tai, kad jos sumanytoja ne kokia nors meno įstaiga, bet verslo įmonė. „Retas atvejis, kai verslo įmonės tikrąja ta žodžio prasme atsigręžia į kultūrą, išdrįsta imtis iniciatyvos papasakoti ar parodyti miesto, kuriame yra įsikūrusios, istoriją, pastarosios pokyčius“, – kalbėjo G. Česonis.

www.voruta.lt

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...