2011 Sausio 21

EBSO

ESBO pirmininkės statusas suteikia Lietuvai tarpininkės vaidmenį santykiuose su Baltarusija

veidas.lt

Lietuvos pirmininkavimas Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai (ESBO) suteikia Vilniui tarpininko statusą tarp Baltarusijos ir tarptautinės bendruomenės, teigia Lietuvos užsienio reikalų viceministras Evaldas Ignatavičius.

Tokią poziciją E.Ignatavičius žurnalistams išsakė po penktadienį įvykusio susitikimo su Minske dirbančių Europos Sąjungos (ES) šalių ambasadoriais, kurie į Vilnių atvyko vykstant Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos inauguracijai.

“Tarpininko vaidmenį, manau, kad mums formaliai suteikia ESBO pirmininkės statusas šiais metais. Mes turime mandatą kalbėtis su Baltarusija, tarpininkauti, dėstyti pozicijas ir gavus Baltarusijos nuomonę, eiti kalbėtis su kolegomis iš ESBO valstybių”, – sakė E.Ignatavičius.

Anot jo, ES šalių diplomatinių atstovybių Minske vadovų atvykimas į Vilnių yra Bendrijos reakcija į nedemokratiškais pripažintus rinkimus.

“Šios dienos sprendimas atvykti į Vilnių buvo bendras Europos Sąjungos sprendimas ir bendra ES reakcija į rinkimus, kurie pripažinti nedemokratiškais. Ir ateityje, manau, visi sprendimai bus priimami konsensusu. Lietuva taip pat pasisako už vieningą ES balsą, atrodo, kad tokią vieningą poziciją šiuo metu mums pasiekti pavyksta”, – kalbėjo diplomatas.

Jo teigimu, Užsienio reikalų ministerijoje įvykusiame pokalbyje su ambasadoriais pasikeista mintimis dėl santykių su Baltarusija ateities.

“Turi būti priimtos labai veiksmingos sankcijos prieš asmenis, kurie yra atsakingi už gruodžio dienos įvykius ir nukentėjusių asmenų persekiojimą, bet paliktos galimybės, kurias iki šiol turėjo Baltarusijos pilietinė visuomenė, (palaikyti – BNS) ryšius su ES valstybėmis”, – kalbėjo viceministras.

Paklaustas, kokių lygiu pastaruoju metu vyko Lietuvos fendravimas su Baltarusija, E.Ignatavičius sakė, kad po gruodžio 19 dienos įvyko du užsienio reikalų ministro Audroniaus Ažubalio pokalbiai su Baltarusijos kolega Sergejumi Martynovu.

“Taip pat vyko konsultacijos viceministrų lygiu, čia buvo atvykęs mano kolega, kalbėjomės daugiausia apie Baltarusijos ir ESBO santykius. Iš esmės tokie pagrindiniai kontaktai”, – sakė viceministras.

Paklaustas, ar jo nuomone ambasadorių atvykimas į Vilnių nepakenks dvišaliam dialogui, jis atsakė: “Aš nenoriu dabar spekuliuoti, kaip paveiks Lietuvos santykius su Baltarusija vieni ar kiti žingsniai, kurių Europos Sąjunga imsis Baltarusijos atžvilgiu ar atvirkščiai”.

“Mes tiesiog vadovaujamės visuotinai pripažintais principais, ES pozicija. Principai, kurių mes laikomės po įstojimo į ES, yra svarbiausias mūsų politikos bruožas ir Baltarusijos, ir kitų valstybių atžvilgiu”, – dėstė diplomatas.

Lietuvoje vieši 12 ES šalių diplomatinių atstovybių – Airijos, Italijos, Estijos, Jungtinės Karalystės, Lenkijos, Rumunijos, Slovakijos, Suomijos, Švedijos, Vengrijos, Vokietijos, Lietuvos – vadovai bei ES Komisijos atstovas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...