2010 Spalio 26

Sankcijos

ES pratesė vizų sankcijų Minskui moratoriumą

veidas.lt

Europos Sąjunga (ES) pirmadienį pratęsė vizų sankcijų aukščiausiems Baltarusijos pareigūnams moratoriumą iki kitų metų pabaigos, bet galutinai jų nepanaikino dėl problemų, susijusių su demokratija ir žmogaus teisėmis Baltarusijoje.

ES uždraudė įvažiuoti į savo teritoriją dabartiniam Baltarusijos prezidentui Aleksandrui Lukašenkai ir dar keturiasdešimčiai valstybės pareigūnų po 2006 metų prezidento rinkimų, kurių rezultatus, Vakarų nuomone, valdžia suklastojo.

Pirmadienį 27 ES valstybių URM vadovai pareiškė, jog primygtinai reikalauja tobulinti rinkimų įstatymus, išplėsti žiniasklaidos priemonių laisves, ir įspėjo oficialųjį Minską, kad būtina laikytis tarptautinių reikalavimų rengiant gruodžio 19 dieną numatytus prezidento rinkimus.

“Europos Sąjunga atidžiai stebės situaciją ir įvertins ją po rinkimų”, – sakoma ES pareiškime.

ES taip pat pareikalavo, kad Baltarusijos valdžia paskelbtų moratoriumą mirties bausmei.

Vykstant ginčams su Rusija, Baltarusija žengė kelis žingsnius, darydama nuolaidų demokratinių reformų reikalaujantiems Vakarams. Todėl buvo sušvelninta Europos Sąjungos pozicija dėl Baltarusijos valdžios. ES jau kelis kartus buvo paskelbusi moratoriumą A.Lukašenkos ir jo aplinkos vizų sankcijoms, tačiau kol kas galutinai jų nepanaikino.

“Apgailestautina, kad ES nesugebėjo visiškai atsikratyti inercinės mąstymo sankcijomis logikos. Tačiau mes sveikiname pareiškime išdėstytą ketinimą tęsti bendradarbiavimą su Baltarusija, taip pat palaikyti ryšius ir aukščiausiu politiniu lygiu”, – sakė URM sekretorius spaudai Andrejus Savinychas.

“Baltarusija taip pat siekia išplėsti lygiateisį dialogą su ES”, – pridūrė jis.

Europos pareigūnai ne kartą pareiškė, kad būsimi Minsko santykiai su ES priklausys nuo to, kiek demokratiški bus rinkimai, kuriuose A.Lukašenka ketvirtą kartą kelia savo kandidatūrą.

Kol kas, stebėtojų vertinimu, ši rinkimų kampanija yra liberaliausia Baltarusijoje nuo praėjusio dešimtmečio antrosios pusės: valdžia netrukdo opozicijos kandidatams rinkti parašų savo kandidatūroms remti ir žiūri pro pirštus į jų padarytus nedidelius rinkimų įstatymų pažeidimus.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...