2011 Sausio 21

Audrius Bačiulis

Ekonomikos gelbėjimas sąjungininkų sąskaita

veidas.lt

Kalėdų proga Prancūzijos laivų statytojai gavo puikią dovanėlę – 1,37 mlrd. eurų vertės užsakymą pastatyti Rusijai du “Mistral” klasės desantinius sraigtasparnių nešėjus.

Nė kiek ne menkesnę dovanėlę gavo ir Prancūzijos vyriausybė bei asmeniškai prezidentas Nicolas Sarkozy. Laivų statyklas apėmusi krizė neaplenkė ir Sen Nazero, kuriame lig šiol Prancūzijos laivyno užsakymu buvo statomi “Mistraliai”. Trečiasis šios serijos laivas, kurį užsakė Prancūzijos vyriausybė, statomas ne todėl, kad laivynui jo labai reikėtų, o kad būtų stimuliuojama ekonomika, siekiant išsaugoti tiek technologijas, tiek darbo vietas.

Tad Rusijos užsakymas prancūzams tapo tikra Dievo ir Vladimiro Putino dovana: N.Sarkozy nebereikės sukti galvos, iš kur imti pinigų tolesniam laivų statyklų gelbėjimui, tūkstančiams darbininkų nebereikės galvoti, iš ko gyventi. Ne veltui dar vasarą, kai iki kontrakto su Rusija pasirašymo buvo likęs geras pusmetis, N.Sarkozy surengė Sen Nazere kone priešrinkiminį šou.

Neprašovė ir Rusija – nors nemažai laivyno karininkų bei laivų konstruktorių gana garsiai burnojo, esą rusai patys pajėgūs pasistatyti tokio tipo laivus, be to, “Mistralis” be gausios kitų tipų karo laivų (kurių Rusijos laivynas neturi) palydos turi ne kažin kokią kovinę vertę, bet laivų statytojai jau džiaugiasi galimybe susipažinti su naujausiomis technologijomis. Kariškiai, tegu puse lūpų, irgi šneka, kad “Mistralius” prancūzai rusams perduos ne visai tuščius, o su ryšių ir vadovavimo įranga, apie kokią Rusijos laivynas anksčiau tegalėjo svajoti.

Taigi rusams ir prancūzams tai gera žinia. O kam ne? Pirmiausia gruzinams, nes išgirdęs V.Putino pageidavimą pirkti “Mistralius” N.Sarkozy iš karto pamiršo, kad Rusija taip iki galo ir neišpildė įsipareigojimų dėl kariuomenės išvedimo, kuriuos jis pats buvo suderėjęs Europos Sąjungos vardu. Antra, suglumę liko Prancūzijos sąjungininkai NATO.

“Mistralių” pardavimas – pirmas kartas Aljanso istorijoje, kai viena jo narė parduoda ginkluotę valstybei, kuri planuoja kovos veiksmus prieš kitas Aljanso nares ir gintis nuo kurios rengiami NATO planai. Kaip spėjama, Šiaurės laivynui priklausysiantis rusiškas “Mistralis” kels grėsmę tiek Norvegijai, tiek Danijai, tiek Baltijos šalims. Tik norvegai ir danai turi rimtus karinius laivynus ir rimtus karinius biudžetus, o Baltijos šalys neturi nei vienų, nei kitų.

Pasirengimas atremti potencialiai “Mistralio” sustiprintai Rusijos laivyno keliamai grėsmei sunkiu krūviu guls ant Baltijos šalių karinių biudžetų. Elementarus teisingumas reikalauja, kad Prancūzija (o, galimas dalykas, ir kitos NATO narės, kurių technologijos panaudotos statant “Mistralius”), kaip Lietuvos sąjungininkė NATO, pasidalytų tą naštą su Baltijos valstybėmis. Priešingu atveju tai būtų paprasčiausias didelės valstybės pasipelnymas mažesniųjų sąjungininkių saugumo sąskaita.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Audrius Bačiulis:
Skelbimas

Komentarai (8)

  1. hm hm rašo:

    ir kaip tą naštą pasidalintų? Nato susimestų ir padovanotų Baltijos šalims mąžą “mistraliuką”?

  2. ahoi ahoi rašo:

    “pasidalytų naštą” – ta prasme susimestų ir Baltijos šalims padovatotų mažą “Mistraliuką”?

  3. Bačiulis nesimokė geografijos Bačiulis nesimokė geografijos rašo:

    Kaip desantinis laivas Šiaurės jūroje kels pavojų Baltijos šalims? Ar Zundo sąsiaurių jau NATO nebesaugo? Išvadas Audrius iš piršto išlaužė.

  4. blogietis blogietis rašo:

    2 pseudo geografui, kuris apeliuoja į geografijos žinias:

    Tamstos žiniai per Zundo sąsiaurį gali plaukti ne daugiau kaip 3(!) kurios nors vienos valstybės kariniai laivai. Norint praplaukti didesnei karinei eskadrai, tai būtina derinti diplomatiniais kanalais su Danijos Vyriausybe.
    Tarp kitko, “specams”, nepamirškite, kad teritoriniai vandenys sudaro ne daugiau kaip 12 jūrmylių, t.y. 12 jūrmylių * 1.852 km = 22,224 km. Taip kad apie “laužtas iš piršto” išvadas manau, Tamsta, laužėte iš “piršto”…

  5. Bačiulis nesimokė geografijos Bačiulis nesimokė geografijos rašo:

    Tai kaip desantinis laivas Šiaurės jūroje kelia pavojų Baltijos valstybėms?

  6. blogietis blogietis rašo:

    Leiskite Tamstai priminti, kad savoka desantinis apima išskirtinai puolamojo pobūdžio veiksmams pritaikytą transporto tipą. Taip pat leiskite priminti nesenus įvykius Gruzijoje, bendrus Rusijos ir Venesuelos karines pratybas, taip pat Rusijos nepalaikomas tarptautines sankcijas Iranui dėl urano sodrinimo. Tarptautiniu mastu Rusijos elgesys vertintinas, kaip “chuliganizmas”. Istorija rodo, kad chuliganizmas + revanšo siekimas labai negeras junginys, pvz. 1936-1939 m. Vokietijos “chuliganizmai” įvesta kariuomenė į Ruro zoną, Austrijos anšliusas, Sudetų vokiečių “prisijungimas” prie tūktantmečio reicho. Tuomet irgi buvo manoma, kad Adolfas tik “chuliganas”. O revanšo Rusijoje yra nemažai norinčių. Gink Dieve nekaltinu rusų tautos, mano paties gyslomis teka dalis rusiško kraujo. Aš tik nepasitikiu valdžia kuri siuntė aštuoniolikmečius tankais šturmuoti Grozno, be žemėlapių, artilerijos ir aviacijos palaikymo.

  7. Bačiulis nesimokė geografijos Bačiulis nesimokė geografijos rašo:

    Aš pilnai sutinku, kad Rusija demonstruoja agresyvumą ir neblogai žinau istoriją. Bet kalba yra apie ne apie tai, o apie konkrečius dalykus kurie aiškinami straipsnyje. Kaip išsiaiškinome, NATO patikimai uždarė Zundo sąsiaurį ir desantinis Mistral tipo laivas į Baltiją patekti negali, juk mažai tikėtina kad jis praplauks Belamoro kanalu, tiesa? Taigi, jis prie mūsų krantų realiai priartėti negali ir tiesioginio pavojaus nekelia. Net jai jis būtų dislokuotas Kaliningrade tai galėdamas gabenti tik nedidelį kiekį sraigtasparnių ar karių operacijoje prieš NATO šalį Lietuvą galėtų vaidinti tik pagalbinį vaidmenį. Padaręs neteisingą išvadą apie atseit keliamą pavojų Jūs toliau pareiškiate, kad Baltijos šalys turės didinti karinį biudžetą ir reiškiate pretenzijas vienai įtakingiausių pasaulio šalių ir mūsų sąjungininkei – Prancūzijai, tarp kitko pirmai iš didžiųjų šalių pripažinusiai Lietuvą. Tokiais neatsakingais pareiškimais yra gadinami santykiai su sąjungininku nieko už tai negaunant mainais ir iš esmės palaikoma Rusijos taktika kelti vaidus tarp sąjungininkų ir derėtis ne su visa ES ar NATO kartu, o su atskirais jos nariais. Tikrai esu skaitęs neblogų Jūsų apžvalgų, bet kartais karštligiškai paskubat, o tai kenkia kokybei.

  8. blogietis blogietis rašo:

    Pasikartosiu, kad per Zundo sąsiaurį, vienu metu gali plaukti ne daugiau kaip 3 kurios nors vienos šalies(tame tarpe ir ne NATO narės) karo laivai, didesnei karinei eskadrai reikalingas atskiras susitarimas su Danijos vyriausybe.
    Garbės žodis neturiu omeny, tiesioginės invazijos į kurią nors Baltijos šalį, bet kas gali garantuoti, kad daugiau nebebus incidentų, kaip su Šakių rajone nukritusiu SU-27?
    Si vis pacem, para bellum Skamba paranojiškai? Nesu specas, todėl susilaikysiu nuo diagnozės… :)

    P.S. Nemanau kad gerbiamas Autorius, neapgalvotai nori paąštrinti Lietuvos-Rusijos santykius. Tikiu kad ponas Audrius bando įspėti apie galimą pavojų.
    Peace!..


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...