2010 Gegužės 08

Seksaulinės mažumos

Eitynių metu sulaikyta 12 žmonių

veidas.lt

Dėl neramumų protestuose prieš Vilniuje pirmąkart surengtas seksualinių mažumų eitynes sulaikyta 12 žmonių, pranešė Vilniaus policija. Neramumai prasidėjo šeštadienio popietę seksualinių mažumų renginiui einant į pabaigą, kai maždaug už pusantro šimto metro buvę protestuotojai ėmė veržtis per tvorą, skyrusią juos nuo renginio vietos. Įvairiais daiktais ir dūminiais užtaisais protestuotojų apmėtyti policininkai panaudojo ašarines dujas.

Tarp protestuotojų ir keletas politikų – Seimo nariai Petras Gražulis ir Kazmieras Uokas, Kauno vicemeras Stanislovas Buškevičius.

Griežtai saugomoje teritorijoje įvykusių pirmųjų seksualinių mažumų eitynių dalyvius Vilniuje šeštadienį pasitiko gausus būrys protestuotojų.

Per Lietuvos visuomenėje prieštaringai vertinamą renginį po vidurdienio keli šimtai eisenos dalyvių pajudėjo prie Neries esančia Upės gatve nešdamiesi vaivorykštės spalvų, Europos Sąjungos (ES), kitų šalių vėliavas ir įvairius plakatus. Paėję kelis šimtus metrų, jie susirinko prie scenos, kur buvo sakomos sveikinimo kalbos.

Renginio prieigose protestuoti prieš gėjų eitynes susirinko apie pusantro tūkstančio žmonių. Dalis jų sakė prieštaraujantys “homoseksualizmo propagandai”. Incidentų išvengti nepavyko – iš protestuotojų minios pareigūnų link buvo paleista keletas dūminių užtaisų ir kitų daiktų. Vienas eitynių priešininkas įžeidžiančius šūkius šūkavo atplaukęs valtimi upe.

Šarūnas Mažeika / BFL

Vilniaus policija popiet pranešė, kad į pirmąjį ir trečiąjį miesto komisariatus buvo pristatyta 12 asmenų. Du nešėsi sprogstamas medžiagas ir buvo uždaryti į areštinę. Trys buvo sulaikyti už chuliganiškus veiksmus, septyni už tai, kad buvo su kaukėmis ir lazdomis. Policija protestuotojus per garsiakalbius ragino žmones nepasiduoti provokacijoms.

“Man svarbu dalyvauti šiame renginyje, nes kiekvienas pilietis turi stoti ginti žmogaus teisių. Mes kalbame ne apie gėjų paradą, o apie žmogaus ir piliečių teises, kurias bandyta paminti”, – BNS sakė eitynėse dalyvavęs Seimo narys Rokas Žilinskas.

“Šiandien yra mažas žingsnis pirmyn, turime stengtis ir toliau užtikrinti lygybę”, – kreipdamasis į renginio dalyvius sakė europarlamentaras Michaelas Cashmanas (Maiklas Kešmenas).

Seksualinių mažumų eitynėse taip pat dalyvavo Seimo narė Aušrinė Marija Povilionienė, keturi Europos Parlamento nariai, Švedijos Europos Sąjungos (ES) reikalų ministrė Birgitta Ohlsson (Birgita Olsen), tarptautinių organizacijų “Amnesty International” ir “Human Rights Watch” atstovai, Nyderlandų ambasadorius Lietuvoje.

Seksualinių mažumų eitynių dalyviai laikė plakatus užrašus su plakatais “Homofobija nėra šeimos vertybė”, “Žmogaus teisės yra mano pasididžiavimas” (Human Rights are my Pride), “Skirtingos šeimos, viena meilė”.

Tuo metu protestuotojai skandavo šūkius “Gėda” ir “Homodiktatūrai – ne”. Tarp protestuotojų buvo skandalais pagarsėjęs buvęs Kauno meras Vytautas Šustauskas, radikalas Mindaugas Murza.

“Eitynės prieštarauja dorovei, o dorovė nėra toks dalykas, kurį gali keisti kaip kojines”, – BNS sakė Lina iš Kauno prisistačiusi moteris.

Įvykio vietą saugojo gausios policijos pajėgos, tarp jų – raitoji policija ir riaušes malšinti pasirengę Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai su specialia įranga.

Pirmąkart Lietuvoje rengiamos seksualinių mažumų eitynės visuomenėje sulaukė prieštaringų vertinimų. Teismo sprendimu jos iš pradžių buvo uždraustos, bet vėliau apeliacinis teismas vis dėlto leido eitynes. Apklausos rodo, kad eitynėms nepritaria trys ketvirtadaliais šalies gyventojų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...