2011 Vasario 25

Nekilnojamasis turtas

Domoplius.lt: įsigyjant būstą papildomi mokesčiai gali pasiekti jo vertę

veidas.lt

Nekilnojamojo turto skelbimų portalas Domoplius.lt paskaičiavo, kiek ir kokio dydžio papildomų mokesčių turi mokėti buto pirkėjas, kol galutinai įvykdomas buto pirkimo-pardavimo sandoris. Suskaičiuotos apytikslios išlaidos, patiriamos įsigyjant 200 tūkst. litų vertės butą ir išsimokant iš banko paimtą paskolą su 40 metų grąžinimo terminu. Portalo duomenimis, tokiomis sąlygomis įsigyjami būstai 2010 metais buvo paklausiausi.

Domoplius.lt projekto vadovo Evaldo Narbuntovičius teigimu, turto vertinimo bendrovės, VĮ Registrų centro, notaro bei draudimo paslaugų, banko palūkanų ir kitais mokesčiais verta pasidomėti vos pradėjus ieškoti būsto. „Sudarant pirkimo-pardavimo sandorį ar per 40 metų išsimokant būsto paskolą sumokamos papildomos sumos atskirai gal ir neatrodo tokios didelės lyginant su buto verte, tačiau jas susiskaičiavus visam sandorio įgyvendinimo laikotarpiui iš anksto galima geriau įsivertinti savo galimybes, galiausiai – išvengti nemalonių staigmenų, galinčių apkartini būsto pirkimo procesą“, – sako E. Narbuntovičius.

Sudarant sandorį prireiks apie 2,6 tūkst. litų

Domoplius.lt projekto vadovo skaičiavimais, tvarkant visus reikiamus 200 tūkst. litų vertės buto pirkimo-pardavimo ir 40 metų laikotarpiui išduodamos paskolos dokumentus sumokama apie 2 600 litų.

Perkant nekilnojamąjį turtą neretam prireikia imti paskolą iš banko, o prieš pasirašant kredito sutartį turi būti atlikti keli investicijų reikalaujantys žingsniai. Pirmiausia, žinoma, išsirinktas būstas, tuomet atliktas jo kaip įkeičiamo turto rinkos vertės įvertinimas, paruošti kiti banko reikalaujami dokumentai ir atidaryta banko sąskaita, jei iki šiol tai dar nebuvo atlikta.

Tiesa, nereikia užmiršti, kad net jei ir imama paskola iš banko, santaupų prireiks ne tik papildomiems mokesčiams, bet ir daliai būsto vertės padengti – pradiniam įnašui į banką ir avansiniam mokesčiui pardavėjui. Avansas dažniausia sudaro 3 proc. sandorio vertės. Konkrečiu atveju, perkant 200 tūkst. litų vertės butą, jis bus 6 tūkst. litų. Pradinis įnašas bankui priklauso nuo buto amžiaus ir banko reikalavimų. Vidurkis – apie 15 proc., taigi analizuojamuoju atveju – 30 tūkst. litų“, – skaičiuoja E. Narbuntovičius.

Kai išsirinktas būstas perkamas per tarpininkus, nekilnojamojo turto agentūros brokerius, už jų paslaugas imamas tam tikras mokestis arba sutarta konkreti pinigų suma. Dažniausia tai būna komisinis mokestis, kurio dydis svyruoja nuo 1,5 iki 3 proc. Nuo minėtosios 200 tūkst. litų sumos 1,5 proc. būtų 3 tūkst. litų, tačiau juos paprastai moka pardavėjas, kiek rečiau – abu sandorio dalyviai lygiomis dalimis.

Nustatyti perkamo turto rinkos vertę vidutiniškai kainuoja apie 250 litų. E. Narbuntovičiaus teigimu, įsivertinti planuojamą pirkti nekilnojamąjį turtą naudinga ne tik bankui, bet ir pirkėjui. „Taip pasitikrinama, ar pasirinkto nekilnojamojo turto rinkos vertė atitinka pardavėjo nustatytą kainą“, – sako ekspertas.

Kad būtų sudaryta įkeitimo sutartis (Hipotekos lakštas), bankui reikia pateikti: įkeičiamo turto pirkimo-pardavimo sutartį, turto nuosavybės įregistravimo pažymėjimą, pažymą įkeitimo sandoriui, įkeičiamo turto draudimo polisą, jei turtą draudžia ne bankas, kai kuriais atvejais – ir teismo leidimą įkeitimo sandoriui. Šiems dokumentams parengti prireiks notaro, VĮ Registrų centro ir kitų šalių pagalbos.

Pirkimo-pardavimo sutarties sudarymas pas notarą kainuoja apie 0,45 proc. sandorio vertės. Analizuojamu atveju tai būtų 900 litų. Įprasta, kad taikomas ir administracinis notaro mokestis už duomenų patikrą registruose, dokumentų spausdinimą ir pan. – jis siekia 200 litų. Turto nuosavybės įregistravimo pažymėjimą ir pažymą įkeitimo sandoriui išduoda VĮ Registrų centras. Sandorio pažyma galioja 30 dienų ir kainuoja vidutiniškai 32,5 lito, nuosavybės teisių įregistravimas ir pažymėjimo išdavimas – 75 litai.

Teismo leidimas įkeitimo sandoriui prireikus išduodamas nemokamai, jį reikia pateikti notarui, kai tvirtinama turto įkeitimo sutartis (Hipotekos lakštas). Šios sutarties tvirtinimas notarų biure kainuoja 343 litus įregistravimas – 100 litų, dokumento nuorašas – dar 3 litai. Būstui įkeisti taip pat reikalingas draudimo polisas, kurio kaina svyruoja nuo 0,15 iki 0,08 proc. sandorio vertės. Nuo 200 tūkst. litų sumos 0,15 proc. būtų apie 300 litų. Kredito administravimo mokestis – 0,2 proc. – analizuojamu atveju sudarytų 400 litų.

Per 40 metų – antra buto vertė

Susumavus draudimo, palūkanų bankui ir kitus papildomus mokesčius, patirsimus per 40 metų, kol bus išmokėta paskola už 200 tūkst. litų vertės butą ir jo nuosavybės teisės galutinai pereis pirkėjui, susidaro maždaug buto vertės dydžio suma. Manau, tai pakankamas argumentas, kodėl geriau šį faktą įsivertinti iš anksto“, pataria Domoplius.lt projekto vadovas.

Gyvybės draudimas, kuris labai rekomenduojamas paskolą paėmusiam asmeniui, papildomai gali kainuoti apie 100 litų per mėnesį. Per 40 metų laikotarpį už jį susidaro beveik 48 tūkst. litų. Paskolos įmokas per tuos metus bankui būtų sumokėta per 152 tūkst. litų palūkanų. Įmokas minėtuoju laikotarpiu iš litų verčiant į eurus, jei nekis dabartinis kursas, prisidėtų apie 695 litus. Jei pinigai kas mėnesį pervedami iš kito banko, tai kainuotų apie 2 litus per mėnesį arba apie 830 litų per 40 metų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Namas Namas rašo:

    Gal galima būtų straipsnį atvaizduoti dar mažesnėmis raidėmis?


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...