2011 Sausio 25

Teroro aktas

Domodedovo administracija bus patraukta atsakomybėn

veidas.lt

Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas antradienį pareiškė, kad šalies sostinės Maskvos Domodedovo oro uosto administracija turėtų būti laikoma atsakinga už saugumo taisyklių pažeidimus, sudariusių sąlygas 35 žmonių gyvybes nusinešusiam mirtininko sprogdintojo išpuoliui, pranešė naujienų agentūra “Interfax”.

“Tai, kas įvyko, rodo, kad buvo aiškių pažeidimų užtikrinant saugumą. Tokį kiekį sprogmenų įnešti arba įvežti reikia pasistengti, – D.Medvedevas sakė duodamas interviu dienraščiui “Vedomosti”. – Už tai turi atsakyti visi, susiję su šia kompanija, kurie priima ten sprendimus, ir paties oro uosto vadovybė. Tai teroro išpuolis, sielvartas, tragedija”.

Po pirmadienį įvykdytos atakos paskelbtuose preliminariuose pranešimuose sakoma, kad oro uoste detonavusių sprogmenų kiekis prilygo 5-7 kilogramams trotilo.

Atsakydamas į žurnalistų klausimus prezidentas pabrėžė, kad “sprendžiant iš to, kur įvyko įvykis, ir kitų netiesioginių požymių, tai – gerai parengtas teroro aktas, kurio tikslas buvo nužudyti kuo daugiau žmonių”.

“Dabar medikai teikia pagalbą žmonėms, ten daug sužeistųjų. Visi nurodymai duoti, yra nustatyta tvarka, kaip turi vykti tokio pobūdžio darbas mūsų šalyje. Nes mes ne iš nuogirdų žinome, kas yra terorizmas”, – sakė D.Medvedevas.

“Pas mus šiandien itin griežtas režimas paskelbtas beveik visiems transporto mazgams. Žmonės galbūt iš dalies dėl to kenčia, nes nuodugniai tikrinamas bagažas, bet tai – būtina, ir kartais tai turi lemiamą, tiesiog gyvybinę reikšmę”, – pažymėjo jis.

“Po įvykių, įvykusių prieš kurį laiką, kai lėktuvuose, išskridusiuose taip pat ir iš Domodedovo buvo įvykdyti teroristų išpuoliai, buvo pakeisti įstatymai. Jie tapo kur kas griežtesni. Bet, deja, – mūsų bėda ta, kad anaiptol ne visada taikome net svarbiausius įstatymus. Todėl aš daviau nurodymą generaliniam prokurorui išsiaiškinti, kaip Domodedove šie įstatymai vykdomi”, – pabrėžė D.Medvedevas.

“Tikiuosi, kad teisėsaugos institucijos galės gana greitai nustatyti pagrindinę versiją ir atlikti tyrimą”, – pridūrė valstybės vadovas.

Anksčiau antradienio naktį Nacionalinio antiteroristinio komiteto (NAK) oficialusis atstovas Nikolajus Sincovas pažymėjo televizijos ekrano “Rossija 24″ laidoje, kad saugumo priemonės, kurių buvo imtasi Domodedovo oro uoste, buvo nepakankamos.

“Ne visur buvo pastatyti užtvarai, o kai kur jie nebeveikė. Patekti į oro uosto teritoriją buvo galima laisvai, ir bet kas galėjo atnešti čia krepšį, apeidamas kontrolę”, – pareiškė NAK atstovas.

Pastarąjį dešimtmetį Rusijoje nusirito ištisa teroro aktų banga, o daugelis jų sudrebino sostinę.

Pirmadienį šaltiniai teisėsaugos institucijose davė suprasti, kad ir sprogimas Domodedovo oro uoste gali būti susijęs su nestabiliausiu Rusijos regionu.

D.Medvedevas pripažįsta, kad smurtas, korupcija ir ginkluotas konfliktas Šiaurės Kaukaze yra sudėtingiausia Rusijos vidaus problema.

Tačiau jis, kaip ir Vladimiras Putinas iki jo, matyt, nepajėgia surasti sprendimo, kuris atneštų stabilumą į šį regioną ir taiką į Rusiją.

Savo ruožtu Rusijos prezidento sekretorius spaudai Dmitrijus Peskovas pabrėžė, jog nė viena šalis negali apginti savo piliečių.

“Vyriausybė imasi visų būtinų priemonių, – pareiškė jis. -Tačiau teroro esmė yra ta, kad niekas iš mūsų, nė viena iš pasaulio šalių negali atsikratyti šios grėsmės. Niekas iš mūsų negali užtikrinti 100 procentų saugumo lygį”.

Rusijos prezidentas atidėjo savo kelionę į Pasaulio ekonomikos forumą Šveicarijos Davose ir surengė Kremliuje skubų pasitarimą, kuriame dalyvavo šalies generalinis prokuroras, Tyrimų komiteto vadovas ir transporto ministras.

Domodedovo oro uostas – didžiausias Rusijoje ir vienas didžiausių Europoje. Sprogimas nugriaudėjo tarptautinių reisų atvykimo terminale pirmadienį maždaug 16 val. 30 min. vietos (15 val. 30 min. Lietuvos) laiku. Sprogdinimo įtaiso galingumas, specialistų vertinimu, prilygo maždaug 7 kg trotilo.

Per išpuolį dar 108 žmonės nukentėjo, tarp jų 43 sunkiai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...