2014 Liepos 19

Dainius Žalimas

“Didžiausia Konstitucinio Teismo problema – atvirumo ir pristatymo visuomenei trūkumas

veidas.lt


Naujojo Konstitucinio Teismo pirmininko Dainiaus Žalimo tikslas – paversti svarbiausią šalies teisinę instituciją atviresne ir suprantama visuomenei. „Visos šalies valdžios institucijos turi bendradarbiauti, o pas mus dialogo trūksta“, – interviu “Veidui” taip pat pažymėjo prof. dr. D.Žalimas.

VEIDAS: Ką jums reiškia Konstitucinio Teismo pirmininko pareigos?
D.Ž.: Tiesą sakant, aš jau tris su puse mėnesio laikinai ėjau pirmininko pareigas, tad nepasakyčiau, kad kažkas ypatingai pasikeitė. Sudėtingiau buvo pradėti. Jaučiu atsakomybę. Atsakomybę konsoliduoti devynių teisėjų kolegiją, sklandžiai organizuoti jų darbą, suderinti įvairius požiūrius. Tai pagrindinė pirmininko užduotis.
Tačiau nereikėtų sureikšminti Konstitucinio Teismo pirmininko pareigų, kai kalbama apie Teismo aktus. Pirmininkas tėra vienas iš devynių ir ne jis formuoja teisės aktų turinį. Pagrindinė užduotis – sklandus darbo organizavimas. Kad bylos būtų nagrinėjamos kuo trumpiau ir tas, kuris kreipėsi, kuo greičiau sulauktų atsakymo. Visuomenė taip pat turi suvokti, ką Teismas yra pasakęs vienu ar kitu aktu.
VEIDAS: Esate minėjęs, kad vienas iš jūsų prioritetų yra Konstitucinio Teismo atvirumas. Kokiu būdu jis turi pasireikšti?
D.Ž.: Ne kartą iš žiniasklaidos atstovų sulaukdavau priekaištų, kad Konstitucinis Teismas priima aktus, kurių patys teisėjai nesupranta. O jei jie nesupranta, tai ir visuomenei nebus ištransliuojama, ką Teismas turėjo omenyje. Teismo aktai turi būti kuo suprantamesni – čia visų pirma ir yra atvirumas.
Tas daroma ir dabar – po Konstitucinio Teismo nutarimo rezoliucinės dalies paskelbimo yra trumpai paskelbiami pagrindiniai argumentai, kad būtų suprantama, kodėl Teismas taip nusprendė. Pranešimai spaudai taip pat nėra tik Teismo akto, kuris dažnai būna sudėtingas suprasti, atkartojimas. Suprantama, teisinė kalba nėra iš lengvųjų.
Kita vertus, svarbūs čia ir tautos atstovai – Seimo nariai. Manau, tikrai nesutrukdytų, jei Konstitucinis Teismas galėtų pristatyti savo veiklą. Jokiu būdu ne atsiskaityti – tai nebūtų kokio nors požiūrio atskaitomybė. Taip daroma daugelyje valstybių, tą daro ir tarptautiniai teismai. Tokio dialogo užmezgimas taip pat prisidėtų prie atvirumo. Yra ir kitų galimybių, pavyzdžiui, socialinių tinklų panaudojimas. Bet čia jau ateities mintys.
VEIDAS: Tampate šeštuoju Konstitucinio Teismo pirmininku nuo nepriklausomybės atkūrimo. Kuo jūs būsite kitoks?
D.Ž.: Kiekvienam pirmininkui, matyt, atsiranda savų iššūkių. Manau, tas skirtumas ir pasireikš per tuos prioritetus, kurie yra suformuluoti. Anksčiau galbūt buvo jaučiama savitarpio supratimo su kitomis valdžios institucijomis stoka. Dalyvavimas įvairiuose renginiuose ar konferencijose taip pat prisidėtų prie Konstitucinio Teismo įvaizdžio gerinimo. Vis dėlto pačios Teismo pirmininko užduotys nekinta.
Uždavinius padiktuoja ir laikotarpis. Dabar pradėsime glaudžiau bendradarbiauti su tų šalių, su kuriomis Europos Sąjunga neseniai pasirašė Asociacijos sutartis, konstituciniais teismais, tai yra Ukrainos, Moldovos ir Gruzijos. Kartu su lenkų ir latvių atstovais vykstame į Kijevą tartis, kaip paremti Ukrainos konstitucinį teismą esant tokiai nelengvai situacijai. Anksčiau, sakykime, tokio ypatingo poreikio nebuvo.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės “Veido” straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę “veidas 282014″ bei įvedę gautą kodą.

Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-28-2014-m

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. vladas.Vilimas@gmail.com vladas.Vilimas@gmail.com rašo:

    Konstitucijos 105 str.rašoma “Konstitucinis Teismas nagrinėja ir priima sprendimą, ar neprieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai Lietuvos Respublikos įstatymai ir kiti Seimo priimti aktai”.Kas gali krewiptis į šį teismą – įstatymo leidėjas priėmęs antikonstitucinį įstatymą, arba teismas.Jeigu šios dvi institucijos sutaria, deja, dažniausia jos sutaria todėl apie tai ir visuomenė turi savo nuomonę, kad Konstitucinis teismas yra stogas “kovotojams” su Korupcija. Visuomenė čia “nė prie ko”. Dėl atvirumo manau – bereikalingas vargas. Visuomenė “inter alia” šiuo reikalu jau pakankamai subrendo ir turi savo nuomonę.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...