2010 Rugsėjo 13

Gintaras Sarafinas

Didelės pasirinkimo galimybės: nuo lepšių iki vadybininkų

veidas.lt

Šios savaitės  “Veido” numeris skelbia naują savivaldybių reitingą ir supažindina, kuriuose Lietuvos regionuose gyvenimo kokybė geriausia. Taip pat bandome aiškintis, kas tą gerą ar prastą kokybę nulemia. Žinoma, labai svarbu ir miesto dydis, ir gyventojų, pramonės įmonių ar kultūros objektų skaičius, ir rajono vieta, ir sveikatos bei švietimo paslaugų teikėjų lygis. Bet ne mažiau svarbu, ir kokia to miesto ar rajono valdžia ar net koks meras stovi prie valdžios vairo.

Verta panagrinėti keletą pavyzdžių. Tarkime, pažvelkime, kas šeimininkauja Pagėgių savivaldybėje. Vietiniai tuos šeimininkus apibūdina dviem žodžiais “Komskių klanas”. Šio klano reputacija visos Lietuvos mastu tragiškai prasta, jų veikimo būdai ir priemonės ydingos, o valdymo rezultatai – nykus, mat Pagėgiai savivaldybių reitinge atsidūrė paskutinėje vietoje. Be to, kai visa savivaldybė imama tituluoti “kontrabandininkų irštva”, regis, metas būtų daryti tam tikras išvadas.

Nepasakysi, kad su valdžia labai pasisekė ir sostinei. Juk Vilniaus savivaldybė vis dar baisiai prasiskolinusi, daugybė projektų apmirę, o iš nuveiktų nesąmonių jau būtų galima atidaryti nemenką nesąmonių muziejų: šabakštynu virstantis Sereikiškių parkas, paranormalios naujojo stadiono statybos, mažiausiai renovuotų mokyklų tarp visų šalies regionų, absurdiška sveikatos įstaigų reforma, unikalus gatvių (ne)apšvietimas, baigiantys išnykti gėlynai, už 400 tūkst. Lt patiltėse sukabinti metaliniai burbulai, sprendimas rugsėjo 1-ąją uždaryti centrinę miesto gatvę vien tam, kad ja keletą valandų pasivažinėtų “Formulės 1″ žvaigždė, o tūkstančiai vilniečių kelias valandas praleistų spūstyse.

Tiesa, esama ir kitokių savivaldybių bei kitokių vadovų. Žvilgsnis natūraliai krypsta į Druskininkus ir jų merą Ričardą Malinauską. Būtent šis vadovas puikiai parodo, kiek daug visko galima nuveikti per dešimt metų, kaip galima pakeisti miestą, jo gyventojų gyvenimo kokybę. Ir, svarbiausia, šios permainos nesustoja. Ir šiandien Druskininkai atrodo kaip didelė statybų aikštelė – tiek daug ten visko dar statoma ir remontuojama. Tačiau Druskininkai – jau senas pavyzdys. Daug proveržio ženklų matyti ir kitose savivaldybėse, tarkime, Kauno, Alytaus, Klaipėdos, Utenos. Ir tam taip pat daug įtakos turi tų miestų vadovai ir jų komandos.

Taigi žmonės mato tuos gerus ir prastus pavyzdžius. Bet, regis, reikia ne tik matyti, bet ir daryti išvadas. Juk artėja savivaldos rinkimai, ir nuo pačių gyventojų priklausys, kas įsitaisys savivaldybių valdžioje ir merų postuose. O tai daug įtakos turės pačių rinkėjų gyvenimo kokybei. Galima išsirinkti lepšių valdžią ir visiems kartu verkti, kaip sunku gyventi ir kaip nieko neįmanoma pakeisti, arba galima išsirinkti aukšto lygio vadybininkus, dar turinčius patriotizmo priemaišų, ir šie jūsų gyvenamojoje vietovėje sukels proveržį.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Gintaras Sarafinas:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...