2010 Gegužės 27

Pavardės

Dėl pavardžių rašymo siūloma apsispręsti rudenį

veidas.lt

Teisingumo ministerija dėl pavardžių rašymo dokumentuose ne vien lietuviškais rašmenimis siūlo apsispręsti po šių metų rudenį laukiamo Europos Sąjungos (ES) Teisingumo teismo sprendimo.

Iki to laiko ministerija siūlo Seimui nesvarstyti įstatymo, kuris leistų nelietuvišką vardo ir pavardės formą rašyti ne pagrindiniame paso puslapyje. Tokiam projektui po pateikimo parlamentarai pritarė kovo mėnesį iškart po to, kai atmetė Vyriausybės siūlymą leisti pavardžių rašybą dokumentuose lotyniško pagrindo, bet nebūtinai lietuviškais rašmenimis.

“Iki šiol nėra aiškumo, ar Teisingumo teismas nepripažintų tokio varianto neteisėtu. Rudenį turėtų būti sprendimai”, – BNS sakė teisingumo ministras Remigijus Šimašius.

Liuksemburge įsikūręs teismas svarsto, ar nuostatos, pagal kurias vardas ir pavardė gali būti rašomi tik lietuviškais rašmenimis, nepažeidžia vienodo požiūrio principo nepriklausomai nuo asmenų rasės arba etninės priklausomybės, taip pat diskriminacijos draudimo ir laisvo piliečių judėjimo principų.

ES teismą byla pasiekė iš Vilniaus miesto 1-ojo apylinkės teismo pagal pareiškėjų – Lietuvos pilietės Malgožatos Runevič-Vardyn ir jos vyro lenko Lukaszo Pawelo Wardyno pareiškimą dėl įpareigojimo pakeisti civilinės būklės aktų įrašus.

Lietuvos lenkai ir juos remiantys Lenkijos politikai ilgą laiką prašo Lietuvos valdžios įteisinti pavardžių rašybą dokumentuose ne vien lietuviškais rašmenimis. Vyriausybė šiemet pateikė Seimui atitinkamą įstatymo projektą, bet parlamentarai aiškia dauguma jį atmetė.

Tuo pačiu Seimo nariai nutarė pradėti svarstyti alternatyvų kelių Seimo narių pateiktą projektą, pagal kurį dokumentuose siūloma asmens vardą ir pavardę rašyti lietuviška vardo ir pavardės forma, o nelietuviška vardo ir pavardės forma asmens pageidavimu galėtų būti įrašoma paso kitų įrašų skyriuje.

Teisingumo ministerija siūlo Vyriausybei nutarimu nepritarti šiam projektui, nes, pasak ministro, jis neišspręstų santuokas su užsieniečiais sudariusių ar tautinėms mažumoms atstovaujančių Lietuvos piliečių problemų.

Pasak R.Šimašiaus, Vyriausybė praėjus pusmečiui turėtų apsispręsti, ar vėl teikti Seimui įstatymo projektą, kuris leistų dokumentuose rašyti pavardes originaliai lotyniško pagrindo rašmenimis.

“Vyriausybei rudenį reikės įvertinti, kokia yra situacija, ir apsispręsti”, – sakė R.Šimašius.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...