2010 Balandžio 13

Tiesioginiai merų rinkimai

Dėl nepriimtos Konstitucijos pataisos premjeras kaltę verčia socialdemokratams

veidas.lt

Valdančiųjų konservatorių lyderis premjeras Andrius Kubilius teigia, kad Konstitucijos pataisa dėl tiesioginių merų rinkimų įteisinimo nepriimta dėl to, kad kai kurie opozicinės Socialdemokratų partijos frakcijos nariai nedalyvavo balsuojant.

Kita vertus, Vyriausybės vadovas teigė nedramatizuojąs padėties, o savivaldos reforma esą neapsiriboja tiesioginių merų rinkimų įteisinimu.

“Iškart buvo aišku, kad koalicijos balsų niekaip negali užtekti. Net geriausiais laikais koalicija turėjo 84 balsus, dabar turi 70. Konstitucijos pataisai priimti reikia 94 balsų”, – antradienį po balsavimo žurnalistams sakė A.Kubilius.

Anot jo, Konstitucijos pataisa būtų priimta, jeigu “labai garsiai apie tiesioginius merų rinkimus kalbėję socialdemokratai ir “darbiečai”, būtų balsavę, taip kaip kalbėjo, o ne sąmoningai sėdėtų salėje ir nedalyvautų balsavime”, kaip kad, pavyzdžiui, elgėsi socialdemokratai”.

“Pataisa būtų priimta net su visomis mūsų vidinėmis abejonėmis koalicijoje. Noriu priminti, kad Tėvynės sąjunga prieš Seimo rinkimus tarybos sprendimu buvo pasisakiusi prieš tiesioginius merų rinkimus. Vardan kompromiso buvome pasakę, kad galima svarstyti, jeigu rasime tinkamą modelį, tos diskusijos iki galo ir nebuvo pasibaigę. Taigi, nematau mūsų pusėje labai didelių nuodėmių”, – pareiškė premjeras.

Tuo metu pagrindiniai tiesioginių merų rinkimų iniciatoriai liberalcentristai apkaltino A.Kubiliaus vadovaujamus konservatorius ir liberalus dėl žodžio nesilaikymo.

Už Konstitucijos pataisą, numatančią tiesioginių merų rinkimų įteisinimą, balsavo 20 Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narių. Trys konservatoriai buvo prieš ir 16 susilaikė.

Tuo metu iš 25 Socialdemokratų partijos frakcijos narių 18 palaikė Konstitucijos pataisą.

Nepaisant to, antradienį A.Kubilius akcentavo, kad didesnė jo frakcijos narių dalis balsavo “už”. “Galvojau, kad galėjo būti ir blogiau, žinant visus mūsų svarstymus, tikrai partijoje niekados nebuvo didelio entuziazmo dėl tiesioginių merų rinkimų, ir liberalcentristai tą labai gerai žinojo”, – kalbėjo premjeras.

Į Liberalų ir centro sąjungos pirmininko Gintauto Babravičiaus samprotavimus apie galimą traukimąsi iš koalicijos A.Kubilius pareiškė, jog “visi visą laiką ką nors svarsto, tai čia yra tokia būsena”.

Vyriausybės vadovas sakė, jog valdančioji koalicija toliau svarstys, kaip spręsti savivaldos problemas. Anot jo, konservatoriai plačiau žiūri į savivaldos pertvarką ir tikros savivaldos gilinimą.

“Pirmasis etapas sėkmingai eina link finišo – turiu omenyje apskričių naikinimą ir savivaldos teisių plėtimą. Toliau esame pasisakę, kaip partija už tai, kad gerokai didesnės teisės būtų suteiktos dar žemesniu lygiu – tai yra seniūnijose. Ne tik kalbame apie tiesioginius seniūnų rinkimus, bet ir apie teisių, ir finansų gerokai didesnį sutelkimą seniūnijose”, – dėstė A.Kubilius.

Antradienį antrą kartą balsuojant dėl tiesioginius merų rinkimus įteisinančios Konstitucijos pataisos už ją buvo 88 Seimo nariai, prieš buvo 6, 18 susilaikė.

Vienbalsiai už pataisą balsavo Socialdemokratų, Darbo partijos, Krikščionių partijos, Liberalų ir centro sąjungos frakcijų atstovai.

Tarp pasisakiusiųjų prieš ir susilaikiusiųjų – pusė valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narių, po du Liberalų sąjūdžio ir frakcijos “Tvarka ir teisingumas” atstovus.

Norint priimti Konstitucijos pataisą, kiekvienu balsavimu dėl priėmimo už ją turi balsuoti ne mažiau kaip 94 Seimo nariai iš 141.

Grįžti prie šio klausimo bus galima tik po metų.

Konstitucijos pataisa siūlyta nustatyti, kad “savivaldybių merus – Lietuvos piliečius, nuolat gyvenančius atitinkamo administracinio vieneto teritorijoje ketveriems metams renka Lietuvos piliečiai ir kiti nuolatiniai administracinio vieneto gyventojai, remdamiesi visuotine, lygia ir tiesiogine rinkimų teise, slaptu balsavimu”.

Dėl Konstitucijos pataisų Seime balsuojama du kartus su ne mažesne kaip trijų mėnesių pertrauka. Pirmasis balsavimas dėl Konstitucijos pataisos priėmimo vyko dar praėjusią kadenciją, 2007 metų birželio pabaigoje.

Savivaldos rinkimai vyks 2011 metų pradžioje. Šiuo metu merus renka savivaldybių tarybų nariai.
politika@bns.lt

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...