2012 Sausio 31

Daugelio maisto papildų efektyvumas moksliniais tyrimais neįrodytas

veidas.lt


Daugelis lietuvių, kaip ir kitų Europos gyventojų, saujomis valgo maisto papildus tikėdamiesi sustiprinti sveikatą. Tačiau taip tik krauna milijardus farmacijos kompanijoms, o patys ne tik negauna jokios naudos, bet dažnai dar ir pakenkia sau.

Per pastaruosius penkiolika metų maisto papildų vartojimas Lietuvoje padidėjo daugiau nei tris kartus. 1997 m. jais kasdien sveikatą stiprino 5 proc. žmonių, o šiandien – 17 proc. VU Visuomenės sveikatos instituto duomenimis, kelis kartus per savaitę ar rečiau maisto papildus vartoja 65 proc. lietuvių. Tarptautinės bendrovės „Nielsen“ atliktas tyrimas atskleidė, kad 2009 m. papildus vartojo 59 proc. žmonių.
Vien pernai lietuviai nupirko 15 mln. pakuočių maisto papildų, o visos mūsų šalies papildų rinkos apyvarta buvo daugiau kaip 170 mln. Lt. Daugiausiai praėjusiais metais nupirkta aktyvintos anglies – daugiau kaip 500 tūkst. pakuočių ir hematogeno – beveik 400 tūkst. pakuočių.
Beje, maisto papildų vartojimo bumas apėmęs ir kitas Europos šalis bei Ameriką. JAV kasdien juos geria net 80 proc., o Europoje – 60 proc. žmonių.
Daugelis tikisi, kad papildai sustiprins vaistų efektyvumą susirgus ir greičiau pasitrauks liga. Visiškai sveiki saujomis valgo maisto papildus, kad nesusirgtų. Beje, nemažai žmonių kartu vartoja kelių rūšių piliules, pavyzdžiui, imunitetui ir širdžiai stiprinti, virškinimui gerinti ir nervams raminti. Tačiau, pasirodo, jokio teigiamo efekto maisto papildai neduoda, o vartojami kartu su vaistais arba per didelėmis dozėmis gali net rimtai sutrikdyti sveikatą.

Maisto papildų gamintojų manipuliacijos

Lietuvos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugijos pirmininkas gydytojas Vaidotas Urbonas pabrėžia, kad nėra mokslinių klinikinių tyrimų, patvirtinančių daugelio maisto papildų efektyvumą. „Jeigu atliekamas vienas tyrimas, kuris įrodo, kad papildai turi šiek tiek teigiamos įtakos sveikatai, greitai moksliniuose medicinos žurnaluose pasirodo trys keturi tai paneigiantys straipsniai. Tačiau papildų gamintojai jų neakcentuoja, o visuomenei pristato tik sau palankų tyrimą, nors gali būti, kad jame dalyvavo vos penki žmonės“, – tvirtina V.Urbonas.
Gydytojas pateikia pavyzdį, kaip pasigavus niekinį įrodymą visuomenės nuomone manipuliuojama ne vieną dešimtmetį. Štai prieš penkiasdešimt metų buvo paleistas teiginys, kad vitaminas C stiprina imunitetą. „Greitai jis buvo paneigtas ir dabar žinoma, kad nuo peršalimo ligų vitaminas C nė kiek nepadeda, tik atveria stemplėje žaizdas, tačiau net šeimos gydytojai iš nežinojimo rekomenduoja juo stiprinti sveikatą“, – teigia gastroenterologas.
Jo nuomone, žmonės aklai tiki reklama ir net nesusimąstę, ar jiems tas papildas reikalingas, patys jį sau pasiskiria. Pavyzdžiui, šiandien visi iš eilės geria probiotikus – gerąsias bakterijas, tačiau, pasak V.Urbono, įrodyta, kad jie padeda tik sergant virusinėmis infekcijomis.
Kalcį galima vartoti tik atlikus išsamius tyrimus ir kai jie rodo šio mineralo trūkumą. „Jeigu jis geriamas vos suskaudus kojai, tikintis, kad sustiprins kaulus, jokios naudos nebus. Atvirkščiai, įrodyta, kad kalcio vartojimas gali paskatinti aterosklerozės vystymąsi“, – paaiškina V.Urbonas.
Folio rūgštis taip pat gali būti labai reikalinga, bet gali padaryti ir daug žalos. Moksliniai tyrimai patvirtino, kad moteris, kuri prieš pastodama arba nuo pirmosios nėštumo dienos vartoja folio rūgštį (po 400 miligramus kasdien), apsaugo kūdikį nuo su nervų sistema susijusių apsigimimų. Norint sumažinti tokių apsigimimų skaičių, nuo 1998 m. JAV reikalaujama folio rūgštimi praturtinti miltus, duoną, košes, makaronus ir kitus grūdinių kultūrų produktus, tačiau paaiškėjo, kad 65-erių metų ir vyresnių vyrų amžiaus grupėje padaugėjo sergančiųjų prostatos vėžiu. Tai siejama su folio rūgštimi, kuri skatina vėžinių ląstelių atsinaujinimą.
Kiti papildai, pavyzdžiui, gerinantys atmintį, skirti sąnariams, mažinantys alkį ar multivitaminai, neduoda visiškai jokio teigiamo efekto.

Sąveika su vaistais – pavojinga

VU Visuomenės sveikatos instituto direktorius prof. Rimantas Stukas teigia, kad kartais, norint atkurti sutrikusias fiziologines funkcijas, maisto papildus tikslinga vartoti, tačiau juos turi paskirti gydytojas. „Nereikėtų vos išgirdus reklamą ar tik todėl, kad papildus vartoja kaimynas, skubėti į vaistinę. Pats žmogus negali žinoti, kad jam trūksta, pavyzdžiui, magnio. Be to, maisto papildų sąveika su kitais vaistais gali būti net pavojinga sveikatai“, – perspėja R.Stukas.
Pavyzdžiui, kraują skystinantys vaistai, geriami kartu su omega-3 riebalų rūgščių maisto papildais, kraują gali per daug suskystinti, o dėl to padidėja opų skrandyje atsivėrimo rizika.
„Daug žmonių yra alergiški B grupės vitaminams, kurie gali ne tik išprovokuoti alergines reakcijas, bet ir sukelti anafilaksinį šoką, o šis baigtis net mirtimi“, – tvirtina Lietuvos vaistininkų sąjungos valdybos pirmininkas Gintautas Pranckevičius.
Pasak R.Stuko, negalima viršyti ir rekomenduojamos papildų paros dozės. Mat per didelis kiekis biologiškai aktyvių medžiagų sukelia šalutinį poveikį. Ypač dažnai jis pajuntamas, kai vienu metu vartojami kelių skirtingų rūšių papildai, kuriuose yra tų pačių vitaminų. „Dėl per didelės vitamino A koncentracijos gali pradėti slinkti plaukai. Selenas, apsaugantis ląsteles nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio, labai reikalingas organizmui, tačiau kai jo per daug, gali trupėti nagai. Geležies perteklius gali net išprovokuoti staigią mirtį“, – atskleidžia Visuomenės sveikatos instituto direktorius.
Pasak jo, didžiausias pavojus slypi sportininkams skirtuose maisto papilduose, nes vitaminų ir mineralų kiekis juose rekomenduojamą paros normą viršija tūkstančius kartų. Tad tokius papildus gali vartoti tik intensyviai sportuojantys žmonės ir tik prižiūrimi sveikatos priežiūros specialisto.
Deja, lietuviai maisto papildus šluoja iš vaistinių lentynų, ne tik prieš tai nepasitarę su gydytoju, bet ir neklausdami vaistininko nuomonės. O dar blogiau, kai norėdami sutaupyti jų įsigyja turguje ar užsisako internetu. „Ne kartą turguje teko matyti saulėje besilydančius neaiškios kilmės „vitaminus“ ir girdėti, kaip pardavėjai tikina, kad piliulės su rusiškomis ar kiniškomis etiketėmis, bet be jokių kilmę ir sudėtį patvirtinančių dokumentų, gydo nuo visko. Atrodo, kad mes ne įstojome į ES, bet grįžome į viduramžius“, – piktinasi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros lektorė Jurgita Daukšienė.
LSMU Gastroenterologijos klinikos vadovas prof. Limas Kupčinskas tvirtina, kad piktnaudžiaujant tokiais preparatais dažnai neišvengiamas toksinis poveikis kepenims, o dar blogiau – gali ištikti ūmus kepenų nepakankamumas. Tuomet dažniausiai tenka nedelsiant persodinti kepenis.
„Prieš trejus metus internete buvo platinamos kiniškos lieknėti padedančios piliulės, pagamintos neva iš vaistažolių. Tačiau paaiškėjo, kad vietoj vaistinių augalų buvo įdėta dviguba dozė sibutramino, nors preparatai, kurių sudėtyje yra šios medžiagos, draudžiami. Sibutraminas sukelia kraujospūdžio padidėjimą, širdies veiklos sutrikimus, galvos skausmą, svaigimą, nerimą“, – perspėja L.Kupčinskas.

Sveikam žmogui jokių maisto papildų nereikia

Maisto papildų gamintojų asociacijos direktorius Mindaugas Abraitis įsitikinęs, kad gydytojai kalba apie maisto papildų žalą, nenorėdami prarasti pacientų. „Žmonės, vartojantys papildus, yra sveikesni, todėl kuo daugiau jų bus vartojama, tuo medikai turės mažiau darbo. Tai nenaudinga ir vaistus gaminančioms kompanijoms“, – teigia M.Abraitis.
Jo nuomone, šiandien maisto papildus būtina vartoti visiems, nes net valgant pakankamai vaisių ir daržovių organizmas gauna daugiau pesticidų nei vitaminų.
V.Urbonas vis dėlto mano, kad tai dar viena itin pelningo verslo atstovų manipuliacija. „Didesnę įtaką ligoms vystytis turi ne tai, kad žmogus negauna pakankamai vitaminų ir mineralų, o neįprasto organizmui maisto valgymas. Pavyzdžiui, sausų pusryčių, pieno miltelių ir kitų perdirbtų produktų. Organizmas neatpažįsta, kas žalinga, o kas ne, todėl kovoja prieš viską. Be to, nesugeba prisitaikyti, nes medžiagos, būtinos organizmui, patenka nenatūraliai. Štai dabar madinga daugelį produktų praturtinti vitaminais. Greitai valgysim batoną su visais reikalingais vitaminais ir mineralais, tačiau nuo to tikrai netapsime sveikesni“, – neabejoja gydytojas gastroenterologas.
Jis pataria maitintis kuo natūralesniu maistu, valgyti įvairių produktų (vaisių, daržovių, kruopų, pieno produktų, mėsos), ir visų būtinų medžiagų organizmas pasiims tiek, kiek jam reikia. „Sveikam žmogui jokių maisto papildų nereikia. Jų gamyba ir pardavimas – tai tik milžiniškas verslas, klestintis dėl žmonių neišprusimo bei didelės reklamos įtakos“, – apibendrina V.Urbonas.

Gastroenterologas V.Urbonas: „Sveikam žmogui jokių maisto papildų nereikia. Jų gamyba ir pardavimas – tai tik milžiniškas verslas, klestintis dėl žmonių neišprusimo.“

2011 m. Lietuvoje populiariausi maisto papildai
Papildas    Nupirkta pakuočių (tūkst.)
1. „Carbo activatus“    529
2. Aktyvinta anglis    512
3. Hematogenas MH    369
4. „Gastroval caps.“    281
5. Hematogenas „Ekzon“    243
6. „Validolum Farmak“    218
7. Valerijono tabletės    180
8. „Korvalol“ raminamieji lašai    175
9. „Ekosorb“ aktyvinta anglis    154
10. „Magnis B6 Complex“    148

Šaltinis: UAB „Softdent“ duomenų bazė

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Toma Toma rašo:

    Man labai patiko maisto papildas žalia kava. Numečiau kelis kilogramus ir savijauta super gera. Beje, geriausios kokybės žalios kavos papildą pirkau iš http://www.superpapildai.lt ir kaina gera ir pristato kitą darbo dieną.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...