2012 Balandžio 17

Audrius Bačiulis

D.Grybauskaitė tapo regiono problema

veidas.lt

 

Apie tokius sprendimus, kaip Dalios Grybauskaitės atsisakymas vykti į Baltijos šalių ir Lenkijos prezidentų susitikimą Varšuvoje, Napoleono laikų Prancūzijoje buvo pasakyta: “Tai blogiau nei nusikaltimas – tai klaida.” Maža to – kadangi klaida klaidai nelygi, tai, ką padarė D.Grybauskaitė, yra strateginė klaida, ilgainiui galinti nustumti tiek ją pačią, tiek Lietuvą į šoną nuo bet kokių plataus masto politinių sprendimų priėmimo Baltijos jūros regione ir NATO.
Norint geriau suvokti, ką pridirbo (deja, tenka vartoti būtent tokį jos veiksmo apibūdinimą) D.Grybauskaitė, reikia šiek tiek išsamiau panagrinėti, kokius sprendimus po mėnesio Čikagoje ketinama daryti per NATO viršūnių susitikimą. Greta kitų, ten bus sprendžiama dėl Lietuvai gyvybiškai svarbaus klausimo: NATO valstybių teritorijos gynybos pinigų taupymo sąlygomis. Juodu ant balto į Čikagos susitikimo programą šalia kelių kitų ilgalaikių daugiašalių NATO projektų įrašytas ir Baltijos šalių oro policijos klausimas.
Jei paprasčiau, Lietuva, kaip ir kitos Baltijos šalys, seniai siekia, kad aštuonerius metus NATO vykdoma mūsų oro erdvės apsauga iš trumpalaikių operacijų, dėl kurių pratęsimo kaskart tenka įkalbinėti tiek centrinę NATO vadovybę, tiek šalis nares, virstų nuolatine, daugeliui dešimtmečių į priekį suplanuota NATO misija. Tokia, kokia šaltojo karo laikais buvo Islandijos ar Atlanto vandenyno sauga nuo sovietų povandeninių laivų. Kadangi sprendimas dėl oro policijos, kaip pabrėžia Aljanso vadovybė, turi būti padarytas visuotinio gynybos išlaidų taupymo sąlygomis, akivaizdu, kad Baltijos valstybės turi labai rimtai argumentuoti savo poreikį, taip pat užsitikrinti kuo didesnio būrio regiono sąjungininkių paramą. Ypač tai svarbu Lietuvai, kuri visą narystės Aljanse laikotarpį mažina savo gynybos išlaidas ir kurios balsas NATO dėl šios priežasties smarkiai nusilpęs.
Būtent apie šiuos strateginius sprendimus pasikalbėti Lenkijos prezidentas Bronislawas Komorowskis ir kvietė tiek D.Grybauskaitę, tiek Andrį Berzinį, tiek Toomą Hendriką Ilvesą – suderinti pozicijų, išsiaiškinti visų nesklandumų, kad Čikagoje regionas kalbėtų vienu balsu. Ypač kad, pagal NATO teritorijos gynybos dokumentus, Baltijos šalys ir Lenkija krizės atveju veikia ir ginamos pagal vieną planą.
Štai tokiame NATO regioninių sąjungininkų pasitarime dėl bendros gynybos D.Grybauskaitė ir atsisakė dalyvauti. Be jokio konkretaus pasiaiškinimo tiek partneriams, tiek Lietuvos visuomenei. Ką ten visuomenei – netgi dalis aukščiausių valstybės politikų ir diplomatų buvo tiesiog pastatyti prieš faktą: prezidentė į Varšuvą nevažiuos, nes nemato reikalo. Neoficialių kalbų, esą neįvardyti Lenkijos politikai ar diplomatai neva siejantys lenkų mažumos padėtį Lietuvoje su Lenkijos aviacijos dalyvavimu oro policijos misijoje, rimta priežastimi laikyti negalima. Viena, todėl, kad į tai, kas nėra oficialu, negalima reaguoti valstybės vadovo lygmeniu, antra, todėl, kad jeigu šios kalbos tikrai buvo, važiuoti į Varšuvą aiškintis, derėtis ir įtikinėti yra Lietuvos gyvybinis interesas, prieš kurį blanksta visos asmeninės D.Grybauskaitės ambicijos. Tai tiesioginė valstybės vadovo pareiga, kurią ji paprasčiausiai atsisakė vykdyti. Beje, šiemet jau nebe pirmą kartą.
Užsiožiavusi dėl Varšuvos, D.Grybauskaitė padarė tris itin blogus Lietuvai darbus: viena, tegu netiesiogiai, bet suabejodama, ar Lenkija ketina vykdyti savo įsipareigojimus Aljanso 5-ajam straipsniui dėl kolektyvinės gynybos, ji kartu suabejojo visos NATO, kaip kolektyvinės gynybos organizacijos, patikimumu. Šitai Lietuvai dar ne kartą bus priminta pačiu aukščiausiu lygiu.
Antra, ji parodė, kad Lietuva nėra linkusi spręsti nesutarimų su sąjungininkėmis civilizuotų derybų keliu, bet renkasi vaikų darželio lygio taktiką: jei jūs šitaip, tai aš su jumis nežaidžiu. Tai reiškia, kad nuo šiol su D.Grybauskaite niekas nešnekės rimtais klausimais. Po atsisakymo važiuoti į Prahą pas Baracką Obamą jai užsitrenkė Vašingtono durys, dabar užsitrenks visos. Kartu su ja – ir Lietuvai, bent jau kol jai vadovauja D.Grybauskaitė.
Trečia, ji įkirto pleištą tarp Lenkijos ir kitų Baltijos šalių, skaldydama bendrą regiono gynybą. Kartu D.Grybauskaitė nuteikė prieš Lietuvą ne tik Lenkiją, bet ir Latviją su Estija. Iš esmės ji grįžo prie Lietuvai pražūtingos tarpukariu Antano Smetonos vykdytos politikos, per kurią taip ir negimė Mažoji, arba Baltijos, Antantė. Kaip dabar žinome, tuomet už tokią politiką A.Smetonai mokėjo Maskva. Apie tai, kas antivalstybinei politikai įkvėpė D.Grybauskaitę, tikiuosi, sužinosime greičiau nei po penkių dešimtmečių.
P.S. Berašant atėjo žinia – pusmetį rengtas Baltijos ir Šiaurės šalių viršūnių susitikimas Vilniuje balandžio mėnesį neįvyks. Pagrindinės dalyvės pranešė turinčios kitų svarbių užsiėmimų. Žinant, kokį pagreitį pastaraisiais metais yra įgavęs Baltijos ir Šiaurės šalių bendradarbiavimas, ir žinant, kad šiemet Lietuva yra jo koordinatorė, tai skamba kaip rafinuota diplomatinė patyčia iš susireikšminusios, padorioje draugijoje elgtis nemokančios trepsės.

D.Grybauskaitė grįžo prie Lietuvai pražūtingos tarpukariu A.Smetonos vykdytos politikos, už kurią tuomet jam mokėjo Maskva.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Audrius Bačiulis:
Skelbimas

Komentarai (26)

 1. Vytas Vytas rašo:

  `Nereikia kelti panikos dėl vieno vizito.

 2. luci luci rašo:

  svyla padai kai kam:) va rado prie ko kabintis, zulina zulina, diletantai :)

 3. Anarchisto byta Anarchisto byta rašo:

  Kam šita nereikalinga audra vietinėje stiklinėje!? Macnas pone, kokie pravalai, kokie praradimai! Ypač tas, kad nenuvažiavo pas Obamą pavalgyti ir jau viskas – durys užsidarė! dangus griūva! Viduriuojate ponai dėl niekų niekelių…

 4. noOne noOne rašo:

  nu nors kazkas parase teisingai

 5. Atstok Atstok rašo:

  Krenta D. Grybauskaitės reputacija. Kiekvienas vizitas,gyvybiškai svarbus tiek mums,tiek visai Lietuvai. Dabar Grybauskaitė įgavo neigiamą įvaizdį – visi manys jog Lietuvai nieko nereikia,tik per ją.
  Jeigu jau kviečia Labiau išsivysčiusios šalys į susitikimus ar dėl oro erdvės gynybos ir pan.,tai nereikia numoti ranka,o priimti kvietimą ir važiuoti.

 6. kas gali kas gali rašo:

  aiskinti prezidentei ,PREZIDENTE ,PATI ZINO kapi jei daryti. taskas

 7. Aleksotas Aleksotas rašo:

  Nemaniau, kad Bačiulis toks isteriškas. Jei kalbama apie oro policijos pinigus, tai Lenkijai čia tikrai nereikia dalyvauti, nes jos “moderniųjų” MIG’ų skraidymai kainuoja triskart brangiau nei amerikietiškų Fantom’ų. Be to, šie dalykai sprendžiami ne Varšuvoje, tad Komorovskio susireikšminimas buvo viso labo jo piaro dalis. Bėrzinis ir Ilvesas buvo šio piaro klounai ar bent jau vasalai.

 8. ooo ooo rašo:

  koks cia mokytas lopas staripsni terlino?!?!

 9. Ignas Ignas rašo:

  Gerai surašyta. „Skaniausias“ buvo post scriptas pabaigtas nuostabiu žodeliu „trepsė“ :) )))

 10. Grybauskaite Grybauskaite rašo:

  Neturi daugiau zodziu, man pikta, kad nuo pirmu dienų prezidentūroje darai viska susiktai (gal ir buvo keletas teigiamu epizodų)’ o blogiausia, kad aš iš pat pradžių maniau, kad netinkama tu prezidente ir dabar pykstu, kad tai pildose. Vienintele paguoda, kad nebalsavau už tave, tikiuosi, kad sekanti karta Taves nebeisrinks.

 11. starkiss starkiss rašo:

  na ką gi kaip ir reikėjo manyti,Lietuva pasirinko teisingą sprendimą,derybose su Rasija dėl Ekonominio ir Dvasinio bendradarbiavimo Europoje,mums gražinama Mažoji Lietuva ir mes toliau vienijame stiprią Europą,nes Nato dienos jau senai pasibaigė,būtų buvę viskas kitaip jeigu Jie patys būtų elgesi kaip žmonės.Ne Amerika su TVF mus stipriai nustekeno,šiaip ar ytaip tai buvo ir yra šalis išdavikė.Jeigu mes ir vienysimės tai tik su atskiromis Europos šalimis,bet ne su America.Dalia Grybauskaitė elgesi labai garbingai ir politiškai įžvalgiai.

 12. ref ref rašo:

  saunus baciulo straipsnis, geros izvalgos. deja, ka jis raso yra tiesa, ir mes esame vel ikaitai

 13. Kaunietis - Rolandistas Kaunietis - Rolandistas rašo:

  Pradedu kartotis, tačiau ponas A.Bačiulis vėl pažėrė eilinę purvo porciją… Jis kartoja iš esmės neblogo žurnalo “Veidas” tradiciją šmeižti LR Prezidentus. Išimtis buvo padaryta tik prezidentui V.Adamkui
  Man asmeniškai labai patinka žurnalas “Veidas”, tačiau labai save susireikšminęs ponas Audrius kuo toliau, tuo labiau praleidžia gerą progą patylėti…

 14. KMC KMC rašo:

  Saunuole palaikau Prezidente nera cia ko :) lietuva maza bet isdidi salis. pas taruoju metu lenkai nesiskaito su Lietuva, tai kokio velnio skaitytis jai su jais nori pasikalbeti lai atvyksta patys pasikalbes :) O, kad taupo pinigus lietuvos mokesciu moketoju pinigus saunule :) O strategija suderenti galima ir pastu. nemokat pinigeliu taupyt tai ir sakykit :)

 15. Ahiles Ahiles rašo:

  Manau ,kad Lietuvoje turime Trojos Kumelę.

 16. Bravo, pan Andžej !!! Bravo, pan Andžej !!! rašo:

  Bravo! Bravo, pan Andrzej Boczul !!! Bent šįsyk “Veido” klikos rašeivos susilaikė nuo grasinimų lenkų tankais Lietuvos Konstitucijos gynėjams. Akivaizdus progresas, kai palygini su Andrzej Boczul chebranto – pan Szyndzeyko praeitų metų siautėjimais “Veide”, kai tas į kairę ir į dešinę grasė plieniniu lenkišku vikšru.

 17. nauja ideoma - "bačiulio ašaros" nauja ideoma - "bačiulio ašaros" rašo:

  Ai ai ai… kaip geba Bačiulis filtruoti savąsias “bačiulio ašaras”?! Ką tik prieš savaitę pusantra dūda žliumbė dėl Konstitucijos “vandalės” Grybauskaitės pasirašyo įstatymo (beje to įstatymo, kurį balsų dauguma priėmė degustatoriaus-Bačiulo konservinių sąskrydžių sugėrovai).
  Tačiau 2010 balandį tam pačiam Bačiuliui neišvarvėjo nei vienas lašas jokios sekrecijos (nei iš akių, nei iš seilių liaukų), kai 2010 balandį buvo ABSOLIUTIŠKAI BEPROTIŠKAI FANTASTIŠKAI prievartaujama Lietuvos Konstitucija pagal Varšuvos užsakymą vidur baltos dienos Lietuvos parlamente. Trys Konstitucinio teismo nutartys buvo taip sumaitotos, išdrąskytos ir vikriai iškarpytos pedikiūrinėmis žirklutėmis, jog “įstatymo projekte” liko net ne atskiri lenkintojams parankių sakinių citatos, bet tų sakinių kupiūruotos nuotrupos, tiesiogiai prieštaraujančios visų 3 Konstitucinio teismo aiškinimų esmei.
  Va tąsyk, 2010-tųjų balandį bačiulis buvo kantriai užraukęs savo ašarėles ir ne tik nepuptelėjo, bet dargi kurstė laužyti Lietuvos Konstituciją.

 18. relybe relybe rašo:

  Sapaliojimas. Taciau atsakysiu, – ne kazkokia varsuva kazka saugo, o USA saugo ta pacia varsuva. Taigi nemyzk i kelnes pupu dede, jei net nesuvoki jog lenkija perzenge rubikona.

 19. XXX to nauja ideoma XXX to nauja ideoma rašo:

  Nė vienas Seimo konservatorių frakcijos narys nebalsavo už antikonstitucinę Seimo rinkimų įstatymo pataisą, kuria, Grybauskaitės manymu, leidžiama Konstituciją sulaužiusiam Paksui dalyvauti Seimo rinkimuose.

 20. Dz Dz rašo:

  Vemti verčia nuo pšekų draugų opusėlių

  Tai ko neklyki, kad šedbarai su sabatauskais nepalengvina “lenkų” dalios dėl tarpgalaktinės problemos- “lenkiškŲ” pavardžių rašymo pasuose, a?

  Krokodilo ašaro su chunveibino šypsena

 21. laisvė laisvė rašo:

  gerai, kad Lietuvoje ir žurnalistų pasirodo turim, nors ir nedaug.Keista, bet malonu.

 22. Loro Loro rašo:

  Jau ne pirmas jos veiksmas siekiant pakenkti Lietuvai, tik nesuprantu, ar tai daro iš kvailumo ar todėl, kad nesugeba?

 23. Pastebėjimas Pastebėjimas rašo:

  1905 m. sausio 9/22 d. caro valdžia, pasitelkusi armiją, sušaudė taikią dvasininkų, valstiečių ir darbininkų demonstraciją (Kruvinasis sekmadienis). Prasidėjo Rusijos žlugimas.
  Lietuvos dabartinė valdžia, pasitelkusi visas įmanomas jėgos struktūras, Garliavos įvykiuose kartoja tą pačią carinės valdžios klaidą. Artina savo žlugimą ir kasa duobę Lietuvai.

 24. Andrej Andrej rašo:

  As palaikau Grybauskaite, ji vienintele daro del Lietuvos
  Visos kitos snekos tai tik paistalai. Ipac Lenkai kurie mano kad Lietuva galima zeminti ir diktuoti savo taisykles.
  Palaikau musu Prezidente ir linkiu nepasiduoti provokacijoms!

 25. Gintautas Gintautas rašo:

  Ziauriai patiko “trepse”:) Taikliai:) vis prasiverzia jos “mergaitiskos” ambicijos…

 26. nuomone nuomone rašo:

  aciu uz straipsni.Laukiu nesulaukiu, kada jos kadencija baigsis. Tikiuosi, ji buvo pirma ir paskutine.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...