2010 Rugsėjo 22

Spaudos aktualija

Bus tikrinami dažnai zujantys per sieną

veidas.lt

Vakar Valstybinė mokesčių inspekcija išplatino pranešimą, kad reikalaus paaiškinimo iš tų piliečių, kurie labai dažnai kerta sieną su Kaliningrado sritimi bei Baltarusija. Mokesčių inspekcija prašys paaiškinti ir pagrįsti dokumentais, kokių lėšų jie įsigijo prabangų turtą ir vykdė stambius ekonominius sandorius. Apie tai pasakoja beveik visi šiandienos laikraščiai, kartais pateikdami ir kurioziškų atvejų: vienas pasienio gyventojas, jau 20 metų niekur oficialiai nedirbantis, turi įsigijęs 10 prabangių automobilių.

Mokesčių inspektoriai teigia, kad išsamių jų patikrinimų dėl pajamų apmokestinimo ir turto įsigijimo šaltinių pagrindimo sulauks ir kontrabandos organizavimu bei vykdymu įtariami piliečiai.

Į pirminį “juodąjį” sąrašą pateko per 130 Lietuvos gyventojų.

Anot pranešimo, Muitinės departamentas ir Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) nustatė gyventojus, kurie pastaruoju metu itin dažnai kirsdavo valstybės sieną, kaip įtariama, siekdami atsigabenti ir realizuoti Lietuvos rinkoje akcizais apmokestinamas prekes – dažniausiai benziną ir tabako gaminius.

Pasak VMI viršininko pavaduotojo Artūro Klerausko, dėl itin dažno valstybės sienos kirtimo, kaip įtariama, siekiant parsigabenti ir neteisėtai realizuoti šalyje akcizais apmokestinamas prekes (kurą, alkoholį, cigaretes) iš pradžių bus patikrinti daugiau kaip 30 šalies gyventojų. Dėl galimo kontrabandos vykdymo dėmesys atkreiptas į daugiau nei 100 asmenų.

“Atliekant rizikingiausių asmenų atranką, didelis dėmesys buvo skirtas vertinimui, ar jie ir jų šeimos turi kitų teisėtų pajamų šaltinių. Gyventojai, kuriuos Mokesčių administratorius tikrins, inspekcijai privalės pagrįsti neatitikimą tarp turimo turto bei legaliai gaunamų pajamų, bus nustatomos ir vertinamos visos šeimos išlaidos”, – teigė A.Klerauskas.

Jo tvirtinimu, mokesčių inspektorių dėmesio, pavyzdžiui, sulauks gyventojas, kuriam buvo pateikti įtarimai dėl kontrabandos, jis pastaruosius metus gaudavo tik minimalų atlyginimų, tačiau jo valdomo nekilnojamojo turto vertė siekia keletą milijonų litų.

“Pagrįsti, iš kokių pajamų įsigytas turtas ir iš ko pragyvena šeima turės kontrabanda įtartas niekur nedirbantis pilietis, kurio valdomo turto vertė siekia milijoną litų. 5 autotransporto priemones turintis gyventojas taip pat įtariamas mokesčių slėpimu, mat jam buvo pateikti įtarimai dėl kontrabandos, o pastaruosius metus niekur nedirbo”, – rašoma VMI pranešime.

Įgytas turtas, kurio įsigijimo teisėtais pajamų šaltiniais asmuo pagrįsti negalės, bus laikomas įgytas iš neapmokestintų lėšų. Nuo tokių sumų bus privaloma sumokėti mokesčius į biudžetą.

„Lietuvos rytas“ rašo:

„Nusitaikyta į zujančius per sieną. Su kontrabanda kovojanti valstybė pirmiausia užsimojo išgaudyti smulkias žuvis. Į Rusiją ar Baltarusiją dažnai keliaujantys žmonės pateks į juodąjį sąrašą ir atsidurs po didinamuoju stiklu. Niekur nedirbantys, bet turtingi. Vos ne kasdien kertantys sieną, bet keliaujantys ne turizmo tikslais.

Tinkamų ginklų prieš kontrabandininkus ieškanti valstybė dabar nusitaikė į tokius žmones.

Taigi turtą sukaupę, bet jokių oficialių pajamų negaunantys pasienio gyventojai turėtų sunerimti.

Valstybinės mokesčių inspekcijos pareigūnai kartu su muitininkais jau sudarė juodąjį sąrašą, kuriame yra 30 asmenų. Vėliau bus imtasi dar 100 įtariamųjų.

Išsiaiškinta, kad šių asmenų automobiliai valstybės sieną kerta dažniausiai, pavyzdžiui, daugiau nei vieną kartą per dieną. Tuo tarpu šių žmonių gaunamos pajamos – minimalios arba jų iš viso nėra. Tačiau jie be paskolų yra įsigiję sklypus, butus, namus, dešimtis automobilių. Kai kurie drąsiai gali vadintis milijonieriais.

Pavyzdžiui, į šį sąrašą patekęs vienas pasienio gyventojas buvo įkliuvęs su 30 tūkstančių litų vertės cigarečių kontrabanda. Nuo 2006 metų jis negauna jokių oficialių pajamų, o jo sutuoktinė tik praėjusiais metais uždirbo minimaliai. Neaišku, iš ko ši šeima iki tol gyveno. Bet, kaip paaiškėjo, sugebėjo susikrauti 1 milijoną litų verto turto.

„Pirmiausia bus tikrinami tie, kurie, tikėtina, pragyvena gabendami ar parduodami kontrabandines prekes”, – „Lietuvos rytui” sakė Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas.

Į įtariamųjų sąrašą taip pat pateko dvejus metus tik iš minimalios algos gyvenantis pilietis, kuris, kaip paaiškėjo, turi net 11 įvairių nekilnojamojo turto objektų. Šiam asmeniui buvo pareikšti įtarimai dėl kontrabandinių prekių platinimo už 2 mln. litų.

Kaip „Lietuvos rytui” tvirtino Muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas Jonas Miškinis, valstybė įtartinais asmenimis laiko tuos, kurie dažniau negu kartą per dieną kerta sieną. Nors degalus tokie žmonės atgabena legaliai, juos parduoda neteisėtai.

Juodajame sąraše atsidūrė ir pilietis, kuris turi net penkis automobilius. Tačiau nuo 2006-ųjų jis nėra gavęs jokių oficialių pajamų. Įtariamuoju jis tapo, kai pareigūnai sučiupo su 800 tūkstančių litų vertės kontrabanda. Pasak A.Klerausko, tame pačiame sąraše yra žmonių, kurie pirko butus ar kitą nekilnojamąjį turtą be banko paskolų.

Iš kontrabandos seniai pragyvenantys žmonės turtą dažnai užrašo šeimos nariams, giminaičiams. Todėl į 30 įtariamųjų sąrašą pateko ne tik pavieniai pasienio gyventojai, bet ir jų šeimų nariai, giminaičiai. Inspektorių vizito sulauks asmuo, keturis kartus pagautas gabenantis kontrabandą. Jo pajamos yra minimalios. Turto nei jis, nei jo sutuoktinė neturi. Tačiau pastarieji turto sandoriai veda pas vyriškio giminaičius. Todėl mokesčių inspektoriai įtariamaisiais laiko ir juos.

„Tikėtina, kad dalis žmonių iš to trisdešimtuko turtą užrašė giminėms. Bet mes žinome tuos sandorius, asmenis, kuriems turtas perleistas. Taigi jie vis tiek turės paaiškinti, kaip praturtėjo”, – sakė A.Klerauskas.

Neįrodžiusiems turto kilmės teks susimokėti gyventojų pajamų mokestį nuo turto vertės. Neramiai miegoti turėtų netgi jokio turto nesukaupę apsukruoliai. Mokesčių prievaizdai nusitaikė ir į tuos, kurie tik dėl pragyvenimo į kaimynines šalis dažnai važinėja benzino ar cigarečių. Inspektoriai skaičiuos tokių žmonių išlaidas ir netgi tikrins sąskaitas.

Paaiškėjus, kad jokių pajamų negaunantis gyventojas sumoka už šildymo, telefono, elektros, kitas komunalines paslaugas, jis turės paaiškinti, iš ko gyvena.

Ar tokie valstybės institucijų užmojai iš tiesų padės užtvenkti kontrabandos srautus? Šios kampanijos kritikai tuo abejoja. Anot jų, pareigūnų dėmesio sulauks tik smulkūs kontrabandininkai – tie, kurie lengvaisiais automobiliais iš kaimyninių šalių gabena nedidelius kiekius cigarečių ar alkoholio.

Tuo tarpu tikrieji nelegalaus verslo karaliai tikriausiai miegos ramiai. Jie sieną kerta tik vykdami atostogų. Pagėgių gyventojai jau spėlioja, ar į juodąjį sąrašą pateko vieno aukšto vietos politiko sūnus. Jis buvo sulaikytas sprunkantis nuo pareigūnų kontrabandinėms cigaretėms vežti paruoštu automobiliu. Anksčiau niekur nedirbęs jaunuolis valdo nemažai žemės sklypų, o Pagėgių gyventojai stebisi jo prabangiu gyvenimo būdu.

Politiko sūnus tik neseniai su tėvo pagalba įsidarbino menkai finansuojamoje valstybinėje institucijoje, kur gauna minimalią algą. Tačiau jei apsukrus jaunuolis į Rusiją dažnai nevažinėja, jis išvengs pareigūnų dėmesio. Ar inspektoriai prisikas prie senų kontrabandininkų?

Šio verslo karaliumi neoficialiai tituluojamas Vilius Karalius gyvena prabangioje viloje Valakampiuose. Jos vertė – apie 6 milijonus litų. Bet nėra žinių, kad V.Karalius dažnai kirstų valstybės sieną.“

„Verslo žinios“ informuoja:

Gyventojai šiemet itin dažnai kirtę sieną su Rusija ir Baltarusija, bus paprašyti pateikti pagrįstus paaiškinimus Mokesčių inspekcijai, iš kokių lėšų jie įsigijo prabangų turtą, vykdė stambius ekonominius sandorius ir panašiai. Valstybinė mokesčių inspekcija, remdamasi Muitinės departamento ir kitais duomenimis, „išrinko rizikingiausius asmenis ir juos patikrins“. Pirmajame etape pasirinkta daugiau kaip 30 šalies gyventojų, o dėl galimo kontrabandos vykdymo dėmesys atkreiptas į daugiau nei 100 asmenų. Į tokių asmenų sąrašą pateko gyventojai, kurie pastaruoju metu itin dažnai kirsdavo valstybės sieną, kaip įtariama, siekiant atsigabenti benzino ir tabako gaminių. VMI informaciją apie tokius gyventojus sulygino su kitais turimais duomenimis, pavyzdžiui, apie asmenų valdomą prabangų turtą, ir juos patikrins.“

„Respublika“ praneša:

Šešėlinio verslo rykliams parengtas ešafotas. Už kovą su šešėline ekonomika atsakingos institucijos jau praengė juoduosius sąrašus, į kuriuos pateko kontrabanda įtarti bei dažnai per valstybės sieną su Baltarusija ir Rusija šiemet marširavę šalies gyventojai. Į dienraščio klausimus atsakė VMĮ viršininko pavaduotojas Arūnas Klerauskas.

-         Ar ilgi yra rizikingiausiais pripažintų asmenų sąrašai.?

-         Dėl itin dažno važiavimo per valstybės sieną galbūt neteisėtais komerciniais tikslais bus patikrinta daugiau kaip 30 gyventojų. Kita grupė – daugiau nei 100 žmonių – bus patikrinti dėl galimo kontrabandos vykdymo ir organizavimo.

-         Kokių šalies regionų gyventojų juoduosiuose sąrašuose yra daugiausia?

-         Į sąrašus pateko daugelio šalies apskričių gyventojų. Be abejo, sąraše, į kurį įtraukti važinėjantys per sieną, yra daugiau asmenų iš Pietų Lietuvos pasienio rajonų. Galbūt kontrabanda užsiimančių asmenų sąraše vyrauja tiek regionai, per kuriuos aktyviai vyksta kontrabandos gabenimas: Panemunė, Tauragės regionas.

-         Ar mokesčių administratorius sugebės įrodyti, kad asmuo apgaudinėja valstybę, jeigu visas jo turtas registruotas dirbančių artimųjų vardu?

-         Mūsų turima patirtis rodo, kad taip neretais atsitinka. Todėl, remiantis turimais duomenimis apie nekilnojamojo turto perleidimo sandorius, analizės metu iš karto buvo vertinami ir tokie sandoriai. Vertinant asmens išlaidas, visada kartu įvertinamos ir sutuoktinio pajamos, visos šeimos išlaidos. Buvo atsižvelgta ir į tą aplinkybę, kad iš tiesų turtas gali būti registruojamas artimųjų vardu. Todėl mūsų tyrimas apims ir žmones, kuriuos mūsų turima informacija leidžia sieti su identifikuotu asmeniu. Jie turės pagrįsti, kaip gavo tą turtą.

-         Ar išvengs kontrolės žmonės, kurie už nelegaliai uždirbtus pinigus neperka nekilnojamojo turto, o deda juos į kojinę?

-         Atlikto darbo ir atliktos analizės didelis dėmesys buvo skiriamas ne tik turtui įvertinti. Turto turėjimas nebuvo privaloma atrankos sąlyga. Didelį dėmesį skyrėme identifikuoti asmenis, kurie keletą metų iš eilės neturi jokių žinomų pajamų šaltinių, bet dažnai važinėja į artimąjį užsienį, patiria kitų žinomų išlaidų.

„Lietuvos žinios“ skelbia:

Į Kaliningrado sritį ir Baltarusiją dažnai važinėjantys asmenys netrukus gali sulaukti mokesčių inspektorių prašymų pasiaiškinti, iš ko gyvena. Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI), Muitinės departamento ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadovai vakar svarstė būdus, kaip užkirsti kelią tabako gaminių ir degalų srautui iš Rusijos Kaliningrado srities bei Baltarusijos. Sutarta išsiaiškinti asmenis, kurie dažniausiai vyksta į gretimas šalis, ir pareikalauti, kad jie nurodytų, iš kokių lėšų įsigijo prabangų turtą, vykdė stambius ekonominius sandorius.

Anot VMI viršininko pavaduotojo Artūro Klerausko, jau atrinkta daugiau kaip trys dešimtys Lietuvos gyventojų, kurie įtariami nuolat į šalį gabenantys ir neteisėtai realizuojantys akcizais apmokestinamas prekes – degalus, alkoholį, cigaretes. Šie asmenys bus tikrinami pirmiausia. Pareigūnų akiratyje atsidūrė ir daugiau kaip 100 galimų kontrabandininkų.

“Tikrinami gyventojai inspekcijai privalės pagrįsti neatitikimą tarp turimo turto bei legaliai gaunamų pajamų, bus nustatomos ir vertinamos visos šeimos išlaidos”, – teigė VMI viršininko pavaduotojas A.Klerauskas. Jo teigimu, didžiausio dėmesio sulauks gyventojai, kuriems buvo pareikšti įtarimai kontrabandos gabenimu, jei pastaruosius metus gaudavo tik minimalų atlyginimą, o valdomo nekilnojamojo turto vertė siekia keletą milijonų litų.

Išgirdusi naujieną apie “žiaurią akciją” dukart per savaitę į Kaliningrado sritį važinėjanti marijampolietė Violeta neslėpė pasipiktinimo. “Jau antri metai niekaip nerandu darbo, už kurį būtų mokama daugiau nei minimumas. Jei ne mano važinėjant į Rusiją uždirbti pinigai, mūsų šeima turėtų badmiriauti ir tapti socialiai remtina”, – sakė ji. Dabar kelionės į Kaliningrado sritį moteriai garantuoja apie 2 tūkst. litų per mėnesį. Violeta pasirengusi bet kuriam mokesčių inspektoriui siūlyti pasikeisti darbo vietomis.

“Gal pirmiausia reikėtų tikrinti ne tuos, kurie dažniausiai kerta valstybės sieną, o tuos, kurie degalus ar rūkalus gabena didžiausiais kiekiais”, – savo nuomonę dėstė šakietis Juozas, iš važinėjimo į Rusiją prisiduriantis pinigų prie nedidelio atlyginimo.

LŽ pašnekovams kilo abejonių, ar “totalinis” visų kertančiųjų valstybės sieną sekimas yra teisėtas. “Per kartą į Lietuvą įsivežame degalų tiek, kiek leidžiama – pilną automobilio baką. Ir koks kieno reikalas, kaip juos panaudojame. Jei niekas nepagavo pažeidžiant įstatymus, kaip gali kas nors kaltinti kontrabanda?” – stebėjosi jie.

VMI vadovai teigia, kad jiems svarbiausia ne tai, kur deda parsivežtas prekes važinėjantieji į Rusiją ar Baltarusiją, bet tai, iš ko jie gyvena. Esą pirmiausia į pareigūnų akiratį pakliuvo ne smulkieji gabentojai, o stambieji, kurių apyvartoje sukasi didžiuliai pinigai.

“Įtariame, kad asmenys, kurie dažnai kerta valstybės sieną, galimai įveža įvairių prekių ir jas realizuoja Lietuvoje nemokėdami jokių mokesčių. Vėliau už neapmokestintas pajamas, bandant “mėtyti pėdsakus”, turtas įsigyjamas šeimos narių vardu. Kai kurie anksčiau įtarti kontrabanda asmenys valstybę bando apgauti pateikdami informaciją, kad pragyvena iš individualios veiklos, nors ta veikla, VMI duomenimis, nepelninga. Ir tokie asmenys neturėtų nustebti sulaukę inspektorių dėmesio”, – aiškino VMI viršininko pavaduotojas A.Klerauskas“.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...