2010 Rugsėjo 13

Tai įdomu:

Berniukai ir mergaitės: „Mes kitokie“!

veidas.lt

"Veido" archyvas

Žinoma, kiekvienas vaikas  skirtingas! Ir vis dėlto…  mokslo įrodyti skirtumai leidžia nuspėti, kaip jūsų mažylis, priklausomai nuo jo ar jos lyties, augs ir vystysis. Įdomu, ar ne?

Ponaičių ir panelių sveikat

  • Klubų displazija (šlaunikaulio išnirimas iš klubo sąnario) – mergaitėms diagnozuojama net 4-6 kartus dažniau, nei berniukams. Požymiai: nevienodo ilgio kojytės, sąnarių braškėjimas ir kt. Diagnozuojama ultragarsiniu tyrimu ir gydoma ortopedinėmis pagalvėlėmis.
  • Kirkšnies išvarža. Berniukų su kirkšnies išvaržomis gimsta net 8 kartus daugiau. Taip yra todėl, kad vyriškos lyties vaisiaus sėklidės susiformuoja pilve, iš kur vėliau kirkšnies kanalu nusileidžia į kapšelį. Tačiau tas kanalas ne visuomet užsidaro, palikdamas kirkšnytėje tuščią ertmę. Tam sutvarkyti prireikia operacijos.
  • Estrogenai. Per devynis pilvelyje praleistus mėnesius visus mažylius  veikia dideli mamytės estrogeno kiekiai, kurie užsibūna vaikučio organizme iki kelių savaičių po gimimo. Dėl to iš krūtelių gali tekėti pienukas – gerokai dažniau tai nutinka mergaitėms, nes jos turi daugiau krūties audinio. Jei ši būklė tęsiasi ilgiau nei du mėnesius, pasitarkite su pediatru.
  • Autizmas net keturis kartus dažniau yra berniukų bėda. Naujausi tyrimai atrado galimą ryšį su genu, kuris sąlygoja kalcio pusiausvyros smegenyse sutrikimą. Deja, kol kas nežinoma, kodėl berniukams taip pat triskart dažniau diagnozuojamas hiperaktyvumo sindromas ir dėmesio sutrikimai, arba kodėl jie vėliau pradeda kalbėti bei turi polinkį disleksijai.
  • Šlapimo trakto infekcijos labiau atakuoja mergaites – paprasčiausiai todėl, kad jų šlapimo takai yra trumpesni, ir bakterijoms lengviau patekti į pūslę. Šią riziką sumažinsite, apiplaudamos (valydamos servetėle) dukrytės lytinius organus iš viršaus į apačią. Simptomai: skausmas šlapinantis, drumstas šlapimas ir pakitęs jo kvapas.
  • Astma. Jei jūsų sūnus susirgo astma, galite atsikvėpti – nors berniukai ja serga dažniau, bet dažniau ir iki pilnametystės išauga. Todėl moterys jau šia liga serga dukart dažniau už vyrus. Galimas paaiškinimas – didesni testosterono kiekiai atpalaiduoja kvėpavimo takų raumenis.
  • Hemangiomos (arba gandro žnybiai – raudoni kraujagysliniai dariniai) mergaites „puola“ net penkis kartus dažniau. Apie 9-tą mėnesį šios žymės paprastai išnyksta, tačiau kartais prireikia operacijos arba gydymo lazeriu. Pasaulio mokslininkai aptiko galimą ryšį su širdies problemomis, todėl pasiteiraukite pediatro, ar jums nereikia kardiologo konsultacijos.
  • Hemofilija, daltonizmas ir kitos su genetiškai pakitusia X chromosoma siejamos ligos gerokai dažniau kliūna berniukams. Mergaitės X chromosomų turi dvi, taigi, jei viena „serga“, ją saugo kita, todėl jos būna tik nešiotojos.

Marso ir Veneros elgesio ypatumai

  • Skausmas. Naujagimės mergaitės aštriau jaučia skausmą ir diskomfortą, nei berniukai, todėl jos gali dažniau verkti ar zirzti, kai joms šalta ar šlapia… Tačiau neskubėkite klijuoti savo princesei „reikliosios“ etiketės. Jos lytėjimo pojūtis yra stipresnis, todėl ją lengviau užčiūčiuoti ir nuraminti.
  • Girdėjimas. Leisdama sūneliui klausytis muzikos, pagarsinkite grotuvą. Berniukai gimsta su trumpesniu ir lankstesniu vidinės ausies kanalu (spirale susisukusia sraige, kurioje yra klausos receptoriai), todėl jie blogiau girdi. Kita vertus, jie tiksliau nustato garso šaltinį. Girdėjimo skirtumai išsilygina baigiantis kūdikystei, tačiau vyrų ir moterų klausa skiriasi visą gyvenimą – pirmieji geriau girdi žemo dažnio garsus, antrosios – aukšto.
  • Mažosios globėjos… Mergaičių organizmas gamina daugiau oksitocino – hormono, kuris siejamas su socialiniais ryšiais, prieraišumu, bei serotonino – malonumo hormono. Tai padeda paaiškinti, kodėl jos mieliau žaidžia su lėlėmis, myluoja pliušinius žaislus arba labiau domisi mažaisiais broliukais/sesutėmis. Pasak tyrimų, lėlių mylavimas, glaudimas – tai veikla, kuri aktyvuoja mergaičių malonumo centrus smegenyse.
  • Mažieji laužytojai. Tai ne tik stereotipas: berniukai tyrinėja labiau fiziškai, nei mergaitės – štai kodėl jie laužo žaislus, šokinėja ir mušasi. Jie nuo mažumės linkę nevaldomai išlieti energijos perteklių. Visa laimė, kad jie turi ir daugiau smegenų skysčio, kuris padeda apsaugoti kaukolę nuo lūžių.
  • Ramesni, mažiau aktyvūs žaidimai – juos, aišku, labiau mėgsta mergaitės. Jos dažniau šliejasi prie suaugusiųjų, leidžiasi į fantazijas ir žaidžia mažomis grupelėmis, kai tuo tarpu berniukus traukia kuo didesnis būrys bendraamžių, pageidautina – kad visi bėgiotų ir gaudytų kits kitą… Evoliucijos tyrinėtojai sieja tai su per amžius ištobulintais vyrų medžiotojų įgūdžiais.
  • Kas juos traukia? Mergaites – spalvingi, įdomios tekstūros objektai, berniukus – judantys.

Raida: liepaitės ir ąžuoliukai

  • Ūgis. Berniukai – vėlyvoji veislė… Savo būsimą suaugusiojo ūgį pasiekia vidutiniškai tik sulaukę 24 mėn., kai tuo tarpu mergaitės – 20. Berniukai bręsta maždaug dvejais metais vėliau, nei mergaitės, ir tįsta į ūgį trejais metais ilgiau už jas.
  • Svoris. Berniukai gimdami sveria vidutiniškai dviem šimtais gramų daugiau, nei mergaitės. Kodėl?  Teigiama, jog papildomą svorį jie nuvelbia iš mamyčių: paskaičiuota, jog nėštukės, kurios laukiasi berniukų, suvartoja apie 10 proc. daugiau kalorijų, nei būsimos mergyčių mamos.
  • Motorika. Dukrytės greičiau už sūnelius pradeda pirštukais pasiimti maistą, vėliau jos pirmos išmoksta užsirišti batų raištelius. Sūnaičiai gi pirmieji pademonstruoja stambiosios motorikos pasiekimus – kai reikia toliau nušokti ar užkopti.
  • Sudėtingus judesius (ką nors mesti į taikinį, spirti kamuolį, statyti kaladėlių piramidę)- berniukai pradeda anksčiau, nei dauguma mergaičių. Galbūt todėl, kad smegenų dalis, atsakinga už erdvinį regėjimą, berniukų yra didesnė.
  • Kalba. Mergaitės kalbėti pradeda gerokai anksčiau, mat jos veiksmingiau išnaudoja kalbos centrus abiejuose smegenų pusrutuliuose. Pusantrų metų mergaitės žodyne vidutiniškai jau yra apie 90 žodžių, o tokio pat amžiaus berniukų – tik 40.Tačiau sulaukus trejų, dauguma jų nebeatsilieka nuo plepučių draugių.
  • Sauskelnių atsisakymas. Remiantis statistika, ant puoduko mergaitės išmoksta reikaliukus atlikti anksčiau už berniukus. Deja, niekas negali paaiškinti kodėl, nors teorijų sklando nemažai – pvz., viena jų teigia, jog mergaitės šlapinasi taip pat, kaip jų mamytės, kurios dažniausiai ir moko šio triuko…
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...