2011 Rugsėjo 11

Baltarusiai susigyveno su savo šalies keistenybėmis

veidas.lt

AFP

Baltarusija šiandien išgyvena itin sudėtingą laikotarpį, tačiau Lietuvą pasiekiančios kalbos, esą ten taip blogai, kad baltarusiai iš bado jau gaudo ir valgo kates, gerokai perdėtos.

Ką pastaruoju metu girdėjote apie Baltarusiją? Žinios turbūt buvo ne pačios geriausios. Girdėjote, kad šalyje trūksta valiutos. Kad infliacijos lygis šiemet čia didžiausias pasaulyje. Kad parduotuvėse stinga net būtiniausių maisto produktų. Ir kad baltarusiai, palaužti bado, jau ėmė valgyti laukines kates.
Tačiau apsilankę pas kaimynus išvydome kiek kitokį vaizdą, nei  tikėjomės.
Taip, baltarusių padėtis šiandien tikrai nepavydėtina. Birželio mėnesį metinė infliacija šalyje siekė 43,8 proc. Nuo metų pradžios maisto prekės pabrango 36,8 proc., o kitų prekių kainos šoktelėjo 45,7 proc. Valstybės nereguliuojamos prekių kainos ėmė sparčiai didėti po Baltarusijos rublio devalvacijos, kai rublis JAV dolerio atžvilgiu atpigo daugiau nei 50 proc.
Kainos – šiuo metu pats jautriausias klausimas baltarusiams. Tereikia paklausti, kiek kokia prekė ar paslauga kainavo prieš mėnesį ar du, ir dažnas baltarusis bematant sutrinka. Baltarusiams sunku pasakyti netgi tai, kiek realiai jie uždirba. Kaip jie sako, viskas priklauso nuo to, pagal kokį JAV dolerio kursą skaičiuosime. Mat šalyje egzistuoja du dolerio kursai: pagal Baltarusijos centrinio banko nustatytą kursą praėjusią savaitę vienas JAV doleris kainavo 5200 Baltarusijos rublių, tuo tarpu šešėlinėje rinkoje vieno dolerio kaina siekė apie 8200 rublių. Oficialiai įsigyti užsienio valiutos Baltarusijoje beveik nebeįmanoma – Centrinis bankas įpareigojo komercinius bankus ir valiutos keityklas užsienio valiutos nebeparduoti. Užtat klesti prekyba valiuta šešėlyje. Prie valiutos keityklų nuolat sukasi asmenys, siūlantys įsigyti norimos valiutos.

Bulvių traškučiai brangesni už degtinę

“Sunkus dabar mums laikotarpis. Oficialiai nusipirkti valiutos beveik neįmanoma. Pavyzdžiui, jei mūsų gyventojas nori išvykti atostogų į Druskininkus, pirmiausia reikia gauti oficialų kvietimą iš šalies ir tik tada gali nusipirkti valiutos kelialapiui ir viešbučio išlaidoms”, – pasakojo Lydos miesto vicemeras Antonas Glavnickis.
Keistenybių šioje šalyje tikrai nestinga. Vis dėlto baltarusiai dar sugeba tokioje situacijoje ir pajuokauti. Pavyzdžiui, kai sako, kad parduotuvėje už vaikų mėgstamus importinius bulvių traškučius dabar tenka pakloti kone daugiau nei už vietinės gamybos degtinės butelį… Ir šie žodžiai nėra iš piršto laužti – importinių prekių kainos šalyje iš tikro pasiekė kosmines aukštumas. Žinote, kiek dabar Baltarusijoje kainuoja “Snickers” šokoladukas? Apie 2,63 Lt, arba veik dvigubai brangiau nei Lietuvoje. Importinės pasaulyje žinomų prekių ženklų prekės paprastiems baltarusiams tapo prabanga. Be to, kainos ir toliau kyla. Žiemą baltarusiams teks brangiau mokėti ir už šildymą, ir už kitas komunalines paslaugas.
Vis dėlto baltarusiai sugebėjo prisitaikyti net ir prie tokių chaotiškų gyvenimo sąlygų, o į politinius neramumus šalyje, regis, išmoko nereaguoti. Galbūt dėl to jie neatrodo nei itin prislėgti, nei labai nelaimingi, o kalbos apie tai, kad krizės ištiktoje šalyje gyventojai miršta iš bado ar kepa pietums laukines kates, yra gerokai perdėtos.
Lankydamiesi maisto prekių parduotuvėse tiek sostinėje Minske, tiek provincijoje nepastebėjome, kad ten stigtų kokių nors produktų. Tiesa, gyventojai neneigia – pasitaiko, kad parduotuvės pritrūksta mėsos ar kitų būtiniausių produktų. Vienu metu baltarusiai šluote šlavė iš prekystalių dar nespėjusią pabrangti mėsą, tas pat atsitiko ir, pavyzdžiui, su cukrumi – prieš staigų pabrangimą gyventojai suskubo pasirūpinti jo atsargų. Vis dėlto didesnė problema yra ne ką, o už ką nusipirkti. Juk stipriai paplonėjo daugelio gyventojų piniginės.
Atlyginimai Baltarusijoje nedideli – minimali alga siekia 611,7 tūkst. rublių, arba apie 290 Lt. Pinigai juokingi, ypač kai valiuta taip nuvertėjo, bet biudžetininkams (gydytojams, mokytojams, policininkams ir pan.) įstatymu numatytos kuklios priemokos, jei infliacija perkopia 5 proc.
Tačiau baltarusiai geba džiaugtis ir tuo, kad bent turi darbus. O nedarbo Baltarusijoje tarsi ir nėra: oficialiais duomenimis, liepą nedarbo lygis šalyje siekė vos 0,7 proc. “Kad ir kaip būtų, visos įmonės veikia, o nedarbas nedidėja”, – sako Lydos vicemeras A.Glavnickis.
Nesvyžiaus rajono vykdomojo komiteto pirmininko Ivano Krupko teigimu, tokį rodiklį lemia tai, kad kvalifikaciją praradę bedarbiai yra nemokamai apmokomi, o po to beveik visiems parūpinami nauji darbai. Tiesa, tai – tik oficialūs duomenys. Jei tikėtume neoficialiais šaltiniais, bedarbių yra gerokai daugiau, nes dalis jų nesiregistruoja.

Visur statybos

Kita vertus, prieš pat mokslo metų pradžią lankantis Minsko centrinėje universalinėje parduotuvėje buvo sunku patikėti, kad šalis išgyvena krizę: eilinę darbo dieną buvo gausu pirkėjų, kuriuos kasininkės vos spėjo aptarnauti. Beje, nors kainos Baltarusijoje stipriai pakilo, ne tik dauguma maisto produktų, bet ir cigaretės, alkoholis kainuoja pigiau nei Lietuvoje. Išimtis tik dauguma importinių prekių.
Minsko gatvėse, kaip ir anksčiau, buvo stebėtinai švaru, nebuvo matyti jokių elgetų ar benamių, nuostabą kėlė statybų – ypač daugiabučių gyvenamųjų namų, gausa. Nesumažėjo gatvėse ir automobilių, nors kylant degalų kainoms buvo kalbama, kad baltarusiai kuro nebeįperka. Aistros ir vairuotojų protestai nurimo.
Baltarusiai įžvelgia ir teigiamą valiutos krizės pusę: pavyzdžiui, rubliui nuvertėjus, iki juokingų dydžių sumenko ir paimtos būsto paskolos.
Baltarusijos provincijoje tvyro panašios, tik kiek slogesnės nuotaikos. Visur nepriekaištingai švaru, žėmė dirbama, visur statybos.
Baltarusiai didžiuojasi, kad kai kuriuose jų provincijos miesteliuose gyvenimo kokybė yra netgi aukštesnė nei didmiesčiuose. Prie tokių galima priskirti, pavyzdžiui, apie 3 tūkst. gyventojų turintį Snovą Nesvyžiaus rajone.
Šiame miestelyje krize nė nekvepia, priešingai – iš pirmo žvilgsnio gyvenimas čia primena pasaką. Pavyzdžiui, vienas stambiausių šalyje Snovo žemės ūkio kombinatas, pagrindinis miestelio darbdavys (įmonėje dirba 1860 žmonių), gyventojams atidarė treniruoklių salę, kur vienkartinis įėjimo mokestis tesiekia 500 Baltarusijos rublių (pigiau nei autobuso bilietas) ir netrukus ketina pastatyti naujus sporto rūmus su dengta futbolo aikšte. Be to, įmonė įkūrė buities namus, kur moterų kirpimas kainuoja tris dolerius, vyrų – dolerį, o kostiumo cheminis valymas – keturis dolerius; pastatė visiškai naują ambulatoriją, kur dauguma paslaugų nemokamos; rekonstravo ir nuo rugsėjo atidaro 25 m baseiną su saunomis. Be viso to, kombinatas stato ir gyvenamuosius namus savo darbuotojų šeimoms: per pastaruosius ketverius metus įmonė pastatė 52 individualių namų gyvenvietę. Jaunos šeimos būstą perka už lengvatinius kreditus.
“Pastatyti tokį 144 kv. m namuką mums kainuoja 50–60 tūkst. dol., – rodydamas moja Snovo žemės ūkio kombinato pirmininkas Nikolajus V.Radomanas. – Taip nebrangu todėl, kad stato mūsų pačių statybininkai. Mes viską darome dėl savo žmonių, jų patogumo.” Vardydamas nesibaigiančias statybas miestelyje N.V.Radomanas stebėjosi latviais, kurie jam viešint šalyje esą gyrėsi baigę statyti 200 butų namą. “O kai įteikėme latviams dovanų savo gamybos “tušonkės”, jie tokie laimingi buvo”, – prisiminė N.V.Radomanas. Tokius juokelius pavyzdinio žemės ūkio kooperatyvo Baltarusijoje galva gali sau leisti: rajone viešpataujanti įmonė, nepaisant sunkių laikų, šių metų sausį–liepą gavo apie 31 mlrd. rublių, arba maždaug 14,5 mln. Lt, pelno.
Na, o patys baltarusiai, nepaisant jų šalį purtančių sunkumų, ir toliau nelinkę nei skųstis, nei pernelyg savęs gailėtis. Akivaizdu, kad A.Lukašenka gerai žino, kaip pažaboti paniką ir turi pakankamai svertų tam pasiekti.
Išties keista šalis toji Baltarusija.

Kai kurių maisto produktų kainos Baltarusijoje ir Lietuvoje (Lt)*

Baltarusijoje    Lietuvoje
Arbata “Majskyj Čaj”, 25 vnt. Pak. 9    2,58–3,39
Akmens druska kg 0,99    0,99
Pieno l, 2,5 proc. rieb., pop. pak. 1,80    2,95
Jogurto “Activia” indelis, 125 g 1,06    1,59
Švieži kopūstai, kg 0,34    0,99
Šviežios bulvės, kg 0,75    0,99
Šokoladukas “Snickers” 2,63    1,39
Šokoladukas “Bounty” 2,63    1,59
Bananai, kg 3,23    2,99
10 baltų kiaušinių 2,73    3,49

* Palygintos kainos maisto prekių parduotuvėje Nesvyžiuje, Baltarusijoje, ir parduotuvėje “Maxima”, Vilniuje. 2011 m. rugpjūčio mėn. duomenys

Šaltinis: “Veidas”, parduotuvių informacija

Baltarusijoje verta aplankyti
Nesvyžiaus pilies kompleksas. Saugomas UNESCO. Pilis baigiama restauruoti, atlikta darbų už maždaug 58 mln. JAV dolerių (per 138 mln. Lt).
Miro pilis. XVI a. LDK pilis, saugoma UNESCO. Pernai baigta milžiniška rekonstrukcija. Pilyje įrengtas prabangus viešbutis.
Baltarusijos nacionalinė biblioteka Minske. Deimanto formos, pastatyta prieš penkerius metus. Patenka į 150 neįprasčiausių pasaulio statinių sąrašą. Naujausios technologijos, knygų muziejus, apžvalginė aikštelė.
Lydos pilis. Pastaraisiais metais atlikta daug darbų atkuriant pirminį senosios lietuvių pilies vaizdą. Rekonstrukcija tęsiasi, vidaus ekspozicija dar neįrengta.
Naugarduko pilis, Adomo Mickevičiaus namas-muziejus. Pilies liekanos yra ant piliakalnio, nuo kurio atsiveria graži panorama. Rengiamos pramoginės karaliaus Mindaugo karūnavimo inscenizacijos (anot baltarusių, Mindaugas buvo karūnuotas Naugarduke).

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (7)

 1. Klausimas Klausimas rašo:

  Nuo kada “Veidas” ėmė pūsti į Lukašenkos propagandos ruporą? :) Kodėl neparašėte,kas laukia ir kiek uždirbs tų “žinybinių” butų gyventojai?
  Nesitikėjau iš “Veido” to.Kad kalbos apie krizę Baltarusijoje,dažnai yra gerokai išpūstos,tiesa,tačiau tiesos taip pat neparašėte.Gėda!

 2. Klausimas Klausimas rašo:

  Įdomu, kieno veidas yra šitas “Veidas”?

 3. atsakymas atsakymas rašo:

  Lietuviai, na nebūkit lietuviais – pavydžiais ir pagiežingais.Jums būtų smagiau, jei kaimynams būtų blogai , ania? Buvau Baltarusijoje pavasarį kelionėje po LDK pilis ir sostinę Minską. Likau nustebusi : tvarkinga šalis, apdirbti laukai, švarios pakelės. Sostinėje daug statybų, šurmuliuoja gyvenimas, daug gausiai lankomų bažnyčių ( važiavome Verbų sekmadienio išvakarėse). Pas juos ten vyko turbūt ir SUBOTNIKAS, vakare per TV kalbėjo Lukašenka, pabaręs baltarusius, kam šie išpirko visą cukrų :) . Maloniai nuteikė ir gražiai restauruojamos pilys, draugiški vietos gyventojai. Smagu buvo susikalbėti kiek primiršta rusų kalba. Nepatiko tik muitinės procedūros- jau taip patikrino, jog nusprendėm , kad muitininkai gavo naujos aparatūros ir nori ją išbandyti….Na, o politika, ta nešvaria panele, aš pernelyg nesidomiu.

 4. next next rašo:

  to klausimas

  taip taip , ir aš girdėjau, kad Veidas parsidavė kremliui, vai vai vai , kaip taip jis išdrįso parašyti tai ką patys matė, nesuderinę su Valstybinkų Rytu ar kitu organu. Ir ką prafiesorius pasakys, vai vai vai ….

 5. Zenius Zenius rašo:

  “Veidas” gal ir keičia veidą. Bet baltarusiai savo buitimi patenkinti kaip ir Lukašenka. Pats buvau Baltarusijos kaimuose, tai ir girdėjau.

 6. Angelina Angelina rašo:

  Baltarusiai vieningai balsuoja už Lukašenka, taigi, nėra ko kištis į kitų gyvenimą.Tik mums viskas blogai…

 7. Teisus Teisus rašo:

  Nors kartą parašė žmogus kuris iš tikrųjų buvo Baltarusijoje. Dauguma straipsnių buvo rašomi redakcijose.Aš irgi ten lankausi ir žinau tikrąją padėtį.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...