2011 Gegužės 14

Atsistatydino JAV atstovas Artimuosiuose Rytuose

veidas.lt

REUTERS
JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) atsisveikina su savo specialiuoju pasiuntiniu Artimiesiems Rytams, o jo administracija vėl demonstruoja didesnį dėmesį šiam jau seniai konfliktų krečiamam regionui.

George’as Mitchellas (Džordžas Mitčelas), kuris anksčiau padėjo susitarti dėl taikos Šiaurės Airijoje, penktadienį paskelbė atsistatydinantis iš B. Obamos administracijos specialiojo pasiuntinio Artimiesiems Rytams posto po bevaisių mėginimų atnaujinti Izraelio ir palestiniečių taikos derybas.

B. Obama, kuris priėmė jo atsistatydinimą, vadino G. Mitchellą nenuilstančiu taikos gynėju.

G. Mitchellas traukiasi iš posto tuo metu, kai B. Obama ruošiasi suaktyvinti savo diplomatines pastangas Artimuosiuose Rytuose. Keliose šio regiono šalyse stiprėja visuomenės neramumai, tačiau, stengiantis rasti taikų sprendinį Izraelio palestiniečių problemoms, didesnės pažangos nebuvo pasiekta. Taikos procesas tebėra įstrigęs nuo praeito rudens, o padėtis tapo dar sudėtingesnė, besivaržančioms palestiniečių frakcijoms susitarus dalytis valdžia.

B. Obama planuoja kitą ketvirtadienį Valstybės departamente išdėstyti savo administracijos požiūrį į padėtį Artimuosiuose Rytuose, o penktadienį, kuris bus paskutinė G. Mitchello darbo diena, į Vašingtoną atvyks Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus).

Antradienį B. Obama taip pat priims Jordanijos karalių Abdullah II (Abdulą II). Be to, Baltieji rūmai planuoja, kada prezidentas galės pasakyti kalbą Amerikos ir Izraelio viešųjų reikalų komitete – didžiausioje proizralietiškoje lobistų organizacijoje Jungtinėse Valstijose. B. Obama šį susitikimą norėtų surengti prieš išvykdamas į Europą gegužės 22 dieną, nurodė pareigūnai.

Baltųjų rūmų atstovas Jay Carney (Džejus Karnis) sakė, kad JAV administracija vis dar skiria daug dėmesio taikos derybų Artimuosiuose Rytuose atgaivinimui.

G. Mitchellas parašė B. Obamai dviejų pastraipų laišką, primindamas, kad buvo susitarta, jog jis diplomato postą užims tik dvejus metus.

“Tvirtai palaikau jūsų viziją dėl visapusiškos taikos Artimuosiuose Rytuose ir dėkoju, kad suteikėte galimybę tapti jūsų administracijos nariu”, – rašo G. Mitchellas.

B. Obama savo antrąją kadencijos dieną 2009 metų sausį skyrė G. Mitchellui specialiojo pasiuntinio postą. Buvęs Meino senatorius demokratas, iškilęs į Senato daugumos lyderio postą, anksčiau pasižymėjo kaip įtakingas tarptautinių derybų tarpininkas, padėjęs pasiekti taiką Šiaurės Airijoje.

77 metų G. Mitchellas nuo pat savo paskyrimo dažnai lankydavo Izraelį, palestiniečius ir draugiškas arabų valstybes, siekiant atnaujinti seniai įstrigusias derybas, kurias turėtų vainikuoti nepriklausomos Palestinos valstybės įkūrimas.

Tačiau pastaraisiais mėnesiais G. Mitchello veikla buvo pastebimai sulėtėjusi, ypač dėl neramumų arabų šalyse, per kuriuos buvo nuverstas ilgametis JAV sąjungininkas ir svarbus taikos derybų partneris Egipto prezidentas Hosni Mubarakas (Hosnis Mubarakas).

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...