2011 Balandžio 06

Japonija

Atominėje sustabdytas radioaktyvaus vandens nuotėkis

veidas.lt

Avarijos ištiktoje Japonijos atominėje jėgainėje trečiadienį buvo sustabdytas labai radioaktyvaus vandens nuotėkis ir buvo pasiektas svarbus proveržis, siekiant suvaldyti didžiausią nuo Černobylio katastrofos branduolinę krizę, tačiau mažiau užterštas vanduo tebepumpuojamas į vandenyną.

Pasak ekspertų, pažeisti Fukušimos 1-osios jėgainės reaktoriai, kurių branduolinio kuro strypus mėgina ataušinti bendrovės “Tokyo Electric Power Co.” (TEPCO) specialistai, tebėra nestabilūs, nors praėjo jau beveik mėnuo nuo šią šalies šiaurės rytuose esančią elektrinę kovo 11 dieną nuniokojusio smarkaus žemės drebėjimo ir cunamio.

TEPCO nurodė sustabdžiusi radioaktyvaus vandens nuotėkį, užkimšusi skystuoju stiklu įtrūkimą šachtoje prie vieno iš šešių Fukušimos jėgainės reaktorių.

“Nuotėkis vakar buvo sumažintas, kai įliejome skysto stiklo ir kietiklio mišinį, o dabar visai liovėsi”, – TEPCO atstovas sakė naujienų agentūrai “Reuters”.

Inžinieriai mėgino sustabdyti teršalų nuotėkį iš 2-ojo reaktoriau visomis prieinamomis priemonėmis – buvo išmėgintos netgi pjuvenos ir laikraščiai. Tačiau smarkiai radioaktyvaus vandens srautą pagaliau pavyko sustabdyti skystuoju stiklu.

Inžinieriams dar reikia išspręsti kitą didelę problemą – kur laikyti 60 tūkst. tonų užteršto jūros vandens, kuriuo buvo aušinami perkaitę branduolinio kuro strypai. Jie buvo priversti išpumpuoti į vandenyną 11,5 tūkst. tonų mažiau užteršto vandens.

Japonijos laikraščiai nurodė, kad kaimyninėje Pietų Korėjoje ir Kinijoje didėja susirūpinimas dėl besitęsiančios branduolinės krizės ir į jūrą pumpuojamų radioaktyvių teršalų.

“Galbūt turėtų būti pateikiami išsamesni paaiškinimai atitinkamoms ministerijoms ir mūsų kaimynams. Nurodėme Prekybos ir Užsienio reikalų ministerijoms glaudžiau bendradarbiauti, kad būtų pateikiami išsamesni paaiškinimai, ypač kaimyninėms šalims”, – Japonijos ministrų kabinto vyriausiasis sekretorius Yukio Edano (Jukijas Edanas) sakė trečiadienį per spaudos konferenciją.

“Padėtis dar nėra valdoma, – pareiškė strateginių prognozių centro “IHS Global Insight” analitikas Azijos regionui Thomas Griederis (Tomas Gryderis). – TEPCO sprendimas išlieti užterštą vandenį į vandenyną atspindi būtinybę išsiurbti radioaktyvų vandenį iš turbinų pastatų ir šachtų, kad jis nepakenktų įrangai, reikalingai paleisti aušinimo sistemas”.

Jėgainės darbuotojai siekia kuo skubiau iš naujo įjungti keturių reaktorių aušinimo sistemų siurblius, kurie varinėja vandenį uždaru kontūru.

Kol bus suremontuotos šios sistemos, vanduo iš išorės turi būti liejamas ant reaktorių ir panaudoto branduolinio kuro saugyklų, siekiant išvengti kuro strypų perkaitimo ir išsilydymo.

Jūros vandenyje buvo užfiksuota iki 4 800 kartų leistiną ribą viršijanti radioaktyvaus jodo koncentracija, tačiau vėliau šis rodiklis sumažėjo iki maždaug 600 kartų.

Vienas tanklaivis, kurį planuojama pritaikyti kaupti užterštą jūros vandenį, turėtų būti atplukdytas prie elektrinės iki balandžio 16 dienos. TEPCO tai pat planuoja pastatyti saugyklas radioaktyviam vandeniui laikyti, kurių talpa prilygtų šešiems olimpiniams plaukimo baseinams.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...