2010 Lapkričio 04

Gera savijauta

Atakuoja rudeninis liūdesys

veidas.lt

"Veido" archyvas

Kai trūksta saulės šviesos ir šilumos, grįžus namo po darbo dienos norisi kur jaukiai įsitaisyti, ir… tiesiog nieko neveikti. Tačiau apatiškas liūdesėlis neišsisklaido ir nenoromis tenka kibti į namų darbus… O gal verta paieškoti to, kas pakeistų saulės spindulėlius ir atgrasytų liūdesį?

Sezono rykštė – rudens depresija

Daugelis mūsų lietumi ir šlapdriba dažnus rudenis ir žiemas keiksnoja, nes taip madinga, yra apie ką pakalbėti, kai nesimezga pokalbis… Tačiau, deja, nemaža dalis žmonių labai rimtai kenčia dėl saulės šviesos ir šilumos trūkumo.

Jautriai reaguojantys į gamtos svyravimus šaltuoju metu jaučiasi prislėgti, mieguisti ir tingūs – juos apima vadinamoji letargija. Kartu apninka liūdnos mintys. Dėl šviesos stygiaus organizme sutrinka hormonų apykaita, tada tokia būsena vadinama rudens liūdesiu arba depresija. Dažniausiai ji prasideda spalį-lapkritį ir trunka iki vasario mėnesio. Pavasarį praeina, bet kitais metais niūros mintys vėl neduoda ramybės…

Kada kreiptis į medikus?

Vos apnikus liūdesiui iškart neskubėkite ieškoti depresijos požymių. Natūralu, kad rudenį iškyla daugiau egzistencinių klausimų, sukyla nerimas, apgaubia liūdesys ir dažniau norisi vienumos. Tačiau tai dar ne depresija, kurią padėti išgydyti gali tik medikai.

Į specialistus kreipkitės tik tuomet: kai liūdnos mintys persekioja ilgiau  nei savaitę, dingsta darbingumas, džiaugsmo pojūtis, sunku susikaupti, niekas nedomina, imate vengti bendrauti su artimaisiais ir draugais, nuolat juntamas nuovargis, išsekimas, kamuoja nemiga. Be to, sutrinka apetitas – arba norisi labai daug valgyti, arba sunku ir kąsnelį nuryti.

Nuotaiką prigesina tamsa…

Gydytojai sako, kad tamsiuoju metų laiku liūdnesni, prislėgti dažniausiai jaučiamės neatsitiktinai. Juk nuotaika priklauso nuo saulės šviesos ir tarpusavio sąveikos hormono melatonino (atsakingo už miegą) ir serotonino (nuo kurio priklauso pakili nuotaika). Tamsoje melatonino lygis savaime pakyla, o šviesoje, rytą, – iškart krenta. Serotonino lygis, priešingai, pakyla esant šviesai. Tai pagrindinė priežastis, kodėl daugeliui geresnė nuotaika būna vasarą. Taigi nenorint pasiduoti ar trokštant atsikratyti rudeninio liūdesio, bene efektyviausiai padeda šviesos terapija.

Speciali lempa pakeičia saulę

Specialios šviesos terapijos lempos labai pagerina gyvenimo kokybę, padeda jaustis darbingesniam, energingesniam, žvalesniam.

Šviesos terapijos užsiėmimus veda psichologai ar psichiatrai įvairiuose centruose, taip pat sanatorijose. Tačiau tokią lempą įsigijus galima ir namie įsijungti. Ji kainuoja 500–2000 Lt.

Geriausia specialios lempos šviesa mėgautis rytais neprašvitus 6–7 val.

Nustatyta, kad būtent tada organizmui šviesos poveikis yra efektyviausias. Pavyzdžiui, galite ją pasistatyti ant stalo pusryčiaudami – taip gausite dozę šviesos, reikalingos visą dieną, ir galėsite kur kas produktyviau dirbti, nejausite mieguistumo, nekankins slogi nuotaika.

Šviesos terapijai naudojamos specialios lempos nekenkia nei regėjimui, nei odai. Į tokią lempą galima žiūrėti ilgai ir neįkais veidas, nors šviesos intensyvumas yra dešimtkart stipresnis nei paprastos lemputės, į kurią ilgai žiūrint pradeda mirguliuoti akyse.

Kuo šviesiau – tuo linksmiau

  • Netaupykite šviesos sąskaita – taip išvengsite nuotaikų kaitos, nesijausite prislėgta. Rudenį ir žiemą labai svarbu tinkamas apšvietimas ne tik dirbant kompiuteriu, skaitant, mezgant, bet ir žiūrint televizorių. Mat, kai akims trūksta šviesos, jos įsitempia, vargsta, vaizdas pasidaro neryškus. Akių nuovargis gali sukelti galvos skausmus, bus sunkiau susikaupti.
  • Stalinės lempos neužtenka. Dirbant prie stalo turėtų degti ne tik stalinė lempa. Įjunkite pagrindinį viso kambario šviestuvą. Antraip susidaro per didelis kontrastas tarp apšviestos zonos ir aplinkui tamsoje esančių daiktų – tai vargina akis.
  • Virtuvėje turi būti šviesu. Gaminant maistą nepakanka tik kabančio šviestuvo. Papildomai apšvieskite viryklę ar stalą, ant kurio ruošiate valgį.
  • Televizoriaus tamsoje nežiūrėkite. Nes tamsiame kambaryje mirguliuojantis ekranas ypač vargina akis.

Nuotaiką kuria… drabužiai

Slogias mintis dažniausiai puikiai išvaiko ryškių ir sodrių spalvų drabužiai. Pilkos ir juodos spalvos, atvirkščiai, dar labiau prislegia.

  • Geltona spalva padeda, kai nesinori niekur eiti iš namų ir bendrauti. Šios spalvos drabužiai užkrečia energija, suteikia optimizmo ir pasitikėjimo savo jėgomis, nusivylusiesiems gyvenimu suteikia vilties.
  • Oranžinis drabužis privers šypsotis! Jei jausitės sudirgusi, viskas aplinkui erzins, paprasčiausiai užsimeskite oranžinį šaliką ar vilkėkite palaidinę…
  • Žalia spalva ramina, padeda sukurti dvasinės harmonijos pojūtį. Kai sunku susikaupti, nepavyksta atsipalaiduoti, paieškokite spintoje žalio rūbelio.
  • Mėlyna pagelbės nepasitikintiems savimi, jaučiantiems nerimą, nes ji suteikia saugumo jausmą. Jeigu kankina nemiga, įsigykite mėlynų atspalvių patalynę.
  • Violetinę spalvą rinkitės, kai apninka abejonės, negalite apsispręsti dėl vieno ar kito dalyko. Dvasinei pusiausvyrai susigrąžinti užtenka nedidelio šios spalvos akcento, nes puošiantis violetiniais drabužiais nuo viršaus iki apačios gali apimti liūdesys.
  • Rožinė nuteikia valiūkiškai ir puikiai pakelia nuotaiką.

Nusipieškite spalvotą pasaulį

Važiuodama troleibusu, laukdama parduotuvės eilėje ar pėsčiomis kulniuodama į darbą pamedituokite. Tai nieko nekainuojanti, tačiau itin puiki terapija, kurią atlikti galima ir neturint daug laiko:

Tapykite mintyse. Užsimerkite ir įsivaizduokite tuščią apskritimą. Lėtai jį spalvinkite geltona spalva – net nepastebėsite, kaip pradėsite šypsotis. Jei norite pamiršti visus rūpesčius, teptuką mirkykite į menamus žalios spalvos dažus.

  • Maudykitės spalvose. Mintyse prisileiskite pilną vonią šilto mėlynos, žalios ar geltonos spalvos vandens ir visa lėtai panerkite.

Kaip išvaikyti liūdesį?

Nuo įkyrių minčių ir slegiančios nuotaikos po šilta antklode nepasislėpsite. Todėl su liūdesiu kovokite aktyviai.

  • Trileriai prislegia. Siaubo filmai ir smurto scenos blogai nuteikia, todėl kuo dažniau rudens ir žiemos vakarais rinkitės komediją. Nuotaiką ypač pakelia animaciniai filmai ir gamtos vaizdai.
  • Nepamirškite rankdarbių. Siūkite, megzkite, nerkite. Pasipuošite nauju drabužėliu. Visa tai nuostabiai atpalaiduoja.
  • Pasmaguriaukite saldumynais. Ypač gerai nuotaiką pakelia juodasis šokoladas. Tik nepraraskite saiko, nes saldumynuose daug kalorijų.
  • Nuotaiką pakels muzika – ir klasikinė, ir šiuolaikinė. Liūdesį labai greitai išsklaido mėgstama muzika. Ir nesvarbu, ar namuose griaudės rokenrolas, ar skambės bliuzo garsai – poveikį tikrai pajusite. Vis dėlto, kai užplūsta mintys apie gyvenimo prasmę, norisi filosofiškai apmąstyti prabėgusius metus, susikaupti ar sudėlioti rytojaus planus –  rinkitės klasikinę muziką. Ypač gerai veikia W.A.Mozarto kūriniai. Mat garso stiprumas juose šoka į viršų ir krinta žemyn, visai tokiu pat ritmu, kaip virpa mūsų smegenys. Taip pat nustatyta, kad šio kompozitoriaus muzika sušvelnina skausmus, padeda lengviau užmigti, susikaupti, gerina atmintį.
  • Gaudykite kiekvieną saulutės spindulį. Nepraleiskite progos dieną pasivaikščioti parke. Rytais anksčiau atsikelkite, kad gautumėte kuo daugiau šviesos. Atsistojusi veidu į saulę, įkvėpdama mintyse kartokite: “Įkvepiu saulės šviesą”, o iškvėpdama: “Iškvepiu besąlygišką meilę”.
  • Pakvėpuokite. Įkvėpkite visa krūtine, sulaikykite kvėpavimą, iškvėpkite, vėl sulaikykite kvėpavimą ir taip kartokite 40–50 kartų. Giliai kvėpuojant prieš miegą mažėja nuovargis, atsipalaiduoja kūnas ir protas, stiprinama imuninė sistema. Tai puikus būdas ne tik greitai užmigti, bet ir atsikratyti streso.
  • Meditavimas virtuvėje. Maisto gaminimas – puiki terapija, kai slegia bloga nuotaika, viskas erzina ar nepavyksta atsipalaiduoti. Antai minkant tešlą, o paskui ją kočiojant, aktyviai dirba pirštų ir rankų raumenys, tuo tarpu smegenys tuo metu ilsisi. Kai bersite cinamoną, vanilę, gvazdikėlius, pjaustysite citriną ar lupsite apelsiną, kuo giliau įkvėpkite malonaus aromato. Mat jis nusiunčia signalą į atsakingą už gerą nuotaiką galvos smegenų dalį.
  • Vietoj TV – knyga. Spoksojimas į TV ekraną nepadeda atsipalaiduoti. Priešais mirgančią dėžę praleidusi keletą valandų tikrai nepailsėsite. Mat kas sekundę žiūrovą užgriūva vis nauja informacija, todėl leidžiame vis naujiems įspūdžiams veikti emocijas. Užmirštame savo pareigas, problemas, aplinką, tačiau tai ne atsipalaidavimas. Visai kas kita gera knyga! Užburiantis gražiais vaizdais romanas ar intriguojantis detektyvas nukelia į nepažįstamas vietas. Perskaitytos pozityvios mintys padeda išguiti blogas emocijas…
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...