2010 Rugsėjo 08

Ajurveda namuose

10 auksinių taisyklių, kad būtum sveika ir patenkinta

veidas.lt

Medicinos motina vadinama ajurveda vis labiau populiarėja ir pas mus. Bet tai ne vien masažai ir kitos egzotiškos procedūros – labai dažnai pakanka pakeisti kasdieninio gyvenimo smulkmenas, ir gyvenimas vėl teikia daugiau džiaugsmo.

Ajurveda – tradicinis indų gydymo menas, praktikuojamas jau daugiau kaip keturis tūkstantmečius. Šią medicinos sistemą pripažįsta ir Pasaulio sveikatos organizacija. Priešingai nei tradicinė medicina, ajurveda visuomet gydo ne ligą, o žmogų.

Pasak šios teorijos, visatą sudaro penki elementai: žemė, oras, ugnis, vanduo ir erdvė (arba eteris). Mes patys irgi esame sudaryti iš šių penkių pagrindinių elementų, kurie kūne susilieja su įvairiomis energijomis. Tačiau ta energija (vadinama doša) nėra sustingusi, ji teka, o kartais būna išmušama iš pusiausvyros. Tik jei visos trys skirtingos energijos išlaiko pusiausvyrą, žmogus būna fiziškai ir psichiškai sveikas.

Ajurvedos gydymas susideda iš tai pusiausvyrai palaikyti skirtų mitybos ir elgesio rekomendacijų, masažų su aliejumi, žolelių ir valymo procedūrų. Pasak specialistų, maždaug pusę sėkmės sudaro tinkama mityba, o šio reikalavimo gali laikytis kiekvienas.

Neapsunkinkite skrandžio

Pusryčiauti reikėtų praėjus valandai nuo tada, kai atsikėlėte. Tuomet virškinimo organai jau išsijudinę, o medžiagų apykaita įgavusi pagreitį. Dieną pradėti labiausiai tinka saldžiais vaisiais (obuoliais, ananasais, mangais) su trupučiu jogurto ar varškės. Javainius, kad nebūtų taip sunkiai virškinami, reikėtų užplikyti verdančiu vandeniu. Tinka ir virti avižiniai dribsniai. Svarbu: niekada nevartokite pieno kartu su vaisiais, nes organizme atsiranda per daug gleivių.

Nevalgykite nieko, kol vėl neišalksite. Tarp valgymų turėtų būti 3–6 valandų pertraukos.

Vakarais nevalgykite vėliau nei 19 val. ir rinkitės lengvai virškinamus patiekalus – daržovių sriubą, makaronus su daržovių padažu, ryžių patiekalus. Atsisakykite žalių daržovių, riebaus sūrio, jogurto ar duonos – tai apsunkina skrandį ir stabdo virškinimo procesą.

Mėgaukitės gyvenimu

Gražios mintys smegenyse sukelia atitinkamus biocheminius procesus, o jie turi didelės įtakos viso organizmo ir psichikos procesams. Tai ne tik stiprina imuninę sistemą, bet ir lemia gerą savijautą. Štai kodėl laimingi žmonės sveikesni už nelaimingus. Išlaikykite atvirumą pasauliui, smalsumą, gebėjimą žavėtis. Dažnai džiaugsmo suteikia paprasčiausi mažmožiai – mažylio šypsena, nedidelė kolegės paslauga, ryto rasos kvapas ar pasakiškos formos debesis. Deja, neretai tų smulkmenų tiesiog nepastebime. Atkreipkite į tai dėmesį!

Kilus kivirčui išlikite rami

Nesutarimų visada pasitaiko. Pasistenkite išlikti rami ir supratinga. Prieš leisdamasi į nesibaigiančius ginčus pasidėkite juos sukėlusias mintis po pagalve ir perkratykite kitą rytą. Pamatysite, kad nesutarti nelabai yra ko. O jei vis dėlto yra, viską apgalvojusi sugebėsite pyktis nesidraskydama ir argumentuotai. Bet greičiausiai visa ta situacija tik juoką sukels. Retsykiais (ar dažniau) pamaloninkite gyvenimo draugą ar kolegę geru žodžiu, miela dovanėle – tiesiog šiaip, be progos. Tai suteikia teigiamos energijos, atveria širdį ir mintis.

Viską darykite atsidavusi

Darbų imkitės džiaugsmingai ir smagiai. Tai subalansuoja kūną, protą ir sielą. Pamėginkite viską daryti įsisąmonindama, gyvenkite ne rytdienos lūkesčiais (ar kaip bus gera, kai šis kankinantis darbas pasibaigs), o čia ir dabar. Juk gyvenimas – tai dabartis. Net ir ilgesni privalomi, nepatrauklūs darbai (pavyzdžiui, siurbti dulkes) gali būti smagūs, jei atliksite juos su vidiniu atsidavimu, suprasdama, kam to reikia.

Matykite tai, kas gera

Nekalbėkite blogai apie kitus. Žvelgdama į kitus žmones matykite ir gerus bruožus. Tai grįš teigiamos energijos pavidalu, mat žodis išties tampa kūnu.

Šiltas vanduo išvalo

Visą dieną gurkšnokite šiltą vandenį. Virintas vanduo valo kūną, padeda pasišalinti šlakams, turi savybių, subalansuojančių organizmo pusiausvyrą. Vandenį reikia pavirti 15 min., supilti į termosą ir kas pusvalandį išgerti po du tris gurkšnius Jis veikia kur kas intensyviau nei šaltas – padeda nuo vidurių užkietėjimo ir pūtimo, slopina alkį, skatina medžiagų apykaitą. Be to, ramina, padeda įveikti stresą.

Valgydama neužsigerkite šaltais gėrimais, kad nesusilpnintumėte virškinimo. Ir dieną pradėkite nuo sklidinos stiklinės šilto vandens – tai išjudins virškinimo sistemą.

Anksti eikite miegoti

Visad miegokite tiek, kiek jums reikia! Žmonės skirtingi – vieniems reikia šešių valandų, kitiems devynių. Paisykite savo vidinio laikrodžio. Tarp 22 val. vakaro ir 2 val. nakties organizmas išskiria daug energijos, reikalingos medžiagų apykaitos procesams, kurie vyksta miegant. Tuo pat metu psichika apdoroja perdien patirtus įspūdžius – sapnuojant išrūšiuojami malonūs ir nemalonūs dalykai. Todėl neikite miegoti per vėlai.

Judėjimas stiprina kūną ir sielą

Kūnas ir siela tik tuomet išlieka gyvybingi, kai ramybę keičia judrumas. Ilgai negalėdamas pajudėti kūnas į tai reaguoja aptirpimu, skausmu, persitempimu. Todėl tris keturis kartus per savaitę sveika pasportuoti, kad pajudėtų visi raumenys. Pasirinkite tokį judėjimo būdą, kuris jums patinka, tada nereikės savęs versti. Nepersistenkite – taip prarandama energija. Judėjimas jėgų suteikia tada, kai išnaudojate pusę savo pajėgumo – užtenka lengvai išprakaituoti.

Šlakų šalinimas saugo jaunystę

Kartą per metus reikėtų surengti savotišką apsivalymo akciją. Organizmas audiniuose prikaupia visokių medžiagų apykaitos liekanų, kai kurios jų netgi nuodingos. Dėl to greičiau senstame, medžiagų apykaita tampa vangi, puola įvairios  ligos – ypač podagra, nugaros skausmai, diabetas.

Valymo procedūra gana paprasta: dešimt dienų atsisakykite gyvulinių produktų – maitinkitės vegetariškai. Iš ryto nepusryčiaukite arba suvalgykite truputį vaisių. Per pietus – ryžių, makaronų ar bulvių patiekalas su daug daržovių, vakare – tik sriuba arba daržovės (virtos, troškintos, šutintos). Vakarop kas valandą gerkite imbierų arbatos (kelis griežinėlius užpilkite verdančiu vandeniu ir penkias minutes palaikykite, paskui nupilkite).

Pietūs – gardžiavimosi metas

Pietūs tebūnie pagrindinis dienos valgymas. Dabar virškinamasis traktas pats aktyviausias. Šiuo metu kalorijos dega greičiausiai, o organizmas kur kas lengviau atleidžia vieną kitą mitybos nuodėmę.
Geriausiai virškinamas šiltas maistas. Jei po valgio pasijutote pavargusi ar vangi – valgėte per daug arba per greitai.

Rūpinamės kūnu ir protu

Žvalumo ir guvumo nesukaupsime ir už santaupas nenusipirksime. Tačiau tam, kad kūnas ir protas išliktų jaunatviški, jokių ypatingų procedūrų ar preparatų nereikia!

  • Kartais imate virti iš įniršio ar galite ugnimi spaudyti iš pykčio? Kažin ar tai labai patinka jūsų plaučiams. Nors su amžiumi plaučių veikla silpnėja, tačiau tyrimai rodo, kad karštakošių plaučiai silpnėja greičiau nei ramesnių žmonių. Kitą sykį, kai imsite kunkuliuoti iš pykčio, tuojau pat pabandykite nusiraminti: užsimerkite, atpalaiduokite raumenis ir įsivaizduokite, kad esate toli toli nuo to, kas jus taip suerzino. O tada giliai įkvėpkite.
  • 35 proc. sumažinti dažniausių akių ligų riziką padeda trys ypatingi, nors ir paprasti produktai. Jei su maistu gaunate vitaminų C, E, beta karoteno ir cinko, smarkiai sumažėja su amžiumi susijusios makulos degeneracijos, dažnai senatvėje pasitaikančios akių ligos, kuri gresia net apakimu, rizika. Dosnūs šių medžiagų šaltiniai – švieži vaisiai ir daržovės, riešutai, sveiki grūdai.
  • Apie nutukimą jau ir taip gausu blogų žinių, o dabar prisidėjo dar viena – nutukimas ir Alzheimerio liga. Paaiškėjo, kad sveriant gerokai daugiau, nei derėtų, ne tik silpsta širdis, padidėja infarkto, insulto rizika ar gresia kitokios rimtos ligos, – nuo didelio kūno svorio kenčia ir smegenys. Ypač tada, kai smarkiai padidėjusi talijos apimtis – tada ir smegenyse pradeda vykti Alzheimerio ligai būdingi pokyčiai.
  • Darbai užgriuvo taip, kad pabaigos nė nematyti? Atsipūskite. Sumažinus įtampą darbe bus ne tik geresnė nuotaika, bet ir sveikata. Jau piktinatės: lengva pasakyti – sunku padaryti? Tačiau pasistengti tikrai yra dėl ko. Mokslininkai nustatė, kad chroniškas stresas darbe labai susijęs su nelemtais veiksniais, dar vadinamais X (arba metaboliniu) sindromu. Dėl jo padidėja kraujo spaudimas, liemens apimtis ir polinkis į diabetą.
  • Na, ir nekantrus tas vairuotojas už jūsų, jau spaudžia signalą. Greičiausiai dar jaunas. Matyt, ir jums kur kas lengviau nekreipti į jį dėmesio, nei tada, kai buvote jo metų. Mat bėgant laikui dėl smegenyse nuolat vykstančių procesų tampate emociškai stabilesnė, o tą stabilumą kur kas lengviau išlaikyti. Jei norisi atsakyti tuo pačiu ir nuspausti klaksoną – iškvėpkite ir priminkite sau, kad nesate neapsiplunksnavusi jauniklė.
  • Kiekvienas pasivaikščiojimas, svarmenų kilnojimas ar jogos poza yra gera investicija į… guvų protą. Ne sykį, ne du ir ne keliolika kartų mokslininkai patvirtino: jei stengiatės, kad šiandien jūsų kūnas būtų aktyvus, tai kur kas mažesnė tikimybė, kad rytoj (ar po dešimties metų) teks susipažinti su Alzheimerio ar kitomis ligomis. Kodėl judėjimas toks svarbus? Judant į smegenis geriau patenka kraujas ir stimuliuojamas pilkosios medžiagos susidarymas. Taigi judėjimas – tai smegenų atnaujinimas.
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (9)

  1. edita edita rašo:

    baisu kaskoke nesamone

  2. kristina kristina rašo:

    nesamone

  3. ona ona rašo:

    debilai gal jus

  4. asta asta rašo:

    visai nieko komentaras

  5. vakare vakare rašo:

    viska isbandziau bet niekas nepadejo

  6. sandra sandra rašo:

    ziurkes padlos

  7. monika monika rašo:

    nerasiu nieko

  8. Anonimas rašo:

    neismaneliai jus tkri , nes tai buvo puikus straipsnis :)

  9. oksana oksana rašo:

    daugiausiai tai straipsnis


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...