2017 Sausio 24

Ar pavyks „perkrauti“ santykius su Lenkija?

veidas.lt

"Scanpix" nuotr.

Lietuvos ir Lenkijos užsienio reikalų ministrai Linas Linkevičius bei Witoldas Waszczykowskis (nuotr.), praėjusį penktadienį susitikę Varšuvoje, sutarė „perkrauti“ Lietuvos ir Lenkijos santykius.

Tiesa, Lietuvoje ši žinia buvo nušviesta kur kas plačiau nei kaimyninėje Lenkijoje, tačiau belieka tikėtis, kad menkas lenkų susidomėjimas diplomatų susitikimu nereiškia skeptiško požiūrio į Lietuvos iniciatyvą vėl susidraugauti su Lenkija politiniu lygmeniu.

Abiejų šalių diplomatijos vadovai neabejoja, kad iki šiol „banguoti“ politiniai santykiai netolimoje ateityje iš tiesų taps tolygesni ir šiltesni.

„Svarbiausia, kad po mūsų susitikimo įvyktų tai, ką sutarėme. Kad po daugelio metų pertraukos vėl pradėtų veikti švietimo ir kultūros komisija, ekspertai kalbėtųsi saugumo ir gynybos klausimais. Visa tai galima spręsti tik palaikant bendradarbiavimo atmosferą, kurios šiek tiek trūko, todėl dabar ją reikia atkurti“, – sako Lietuvos užsienio reikalų ministras L.Linkevičius.

Vienas iš Lietuvos siūlymų – atnaujinti dvišalius ekspertų, pirmiausia gynybos ir saugumo bei kultūros ir švietimo, susitikimus. Priminsime, kad Lietuvos ir Lenkijos kultūros ir švietimo ekspertai pastarąjį kartą susitiko 2009 m., o gynybos ir saugumo – 2014 m. „Tai nėra normalu. Turėtume grįžti prie ankstesnės praktikos ir kartu spręsti problemas“, – sako Lietuvos užsienio reikalų ministerijos vadovas.

„Lenkija yra labai svarbi partnerė ir mes turime daug ką aptarti visais lygiais. Ir, beje, ne tik prezidentų ir premjerų ar ministrų. Reikėtų atnaujinti darbo grupes, kurios kažkada veikė net penkiose įvairiose srityse. Mūsų ekspertai turėtų dažniau susitikti, derinti stygas ir argumentus, ir mes iš tikrųjų eitume į priekį sparčiau“, – teigia ministras.

Be to, pasak L.Linkevičiaus, būtina atkurti šalių parlamentinės asamblėjos veiklą ir vyriausybių bendradarbiavimo tarybą.

Abi šalys išreiškė norą spręsti ir įsisenėjusias tautinių mažumų problemas: tai lenkiškų pavardžių rašyba originalo kalba, sustiprintas lietuvių kalbos mokymas.

Varšuva taip pat išreiškė susirūpinimą, kad rytinėje Lietuvoje dalyje nėra retransliuojami lenkiški televizijos kanalai. Pasak L.Linkevičiaus, situacija, kai lenkakalbiai negali žiūrėti lenkiškos televizijos, tačiau stebi rusiškas propagandines laidas, nėra normali.

Per susitikimą L.Linkevičius kolegai iš Lenkijos įteikė lietuvių bendruomenės Lenkijoje laišką, kuriame reiškiamas susirūpinimas dėl sumažinto finansavimo tautinėms bendrijoms, trūkstamų vadovėlių ir paramos mokykloms. Pasak ministro, problemų dėl tautinių mažumų turi tiek Lietuva, tiek Lenkija, tačiau visos lenkiškos mokyklos Lietuvoje perėjo reformų procesą, yra akredituotos, o Varšuvos informacija apie situaciją Vilniuje dažnai nėra tiksli.

Varšuvoje L.Linkevičius lankėsi Lenkijos diplomatijos vadovo kvietimu. Vizito metu abu ministrai pagerbė ir Abiejų Tautų Respublikos 1863 m. sukilimo aukas bei 2013 m. Smolenske per lėktuvo avariją žuvusio Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio atminimą.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...