2013 Sausio 08

Ar išsilavinę emigrantai sugrįš?

veidas.lt


Šiuo metu užsienyje studijuoja keliolika tūkstančių lietuvių studentų. Ar baigę mokslus jie grįš į Lietuvą?

Europos valstybių aukštosiose mokyklose studijuoja apie 11 tūkst. Lietuvos piliečių. Palyginti su 2007 m., užsienyje studijuojančių lietuvių padaugėjo 1,5 karto.
Tūkstančiai išsilavinimo pasaulyje siekiančių lietuvių dabar gvildena vieną didžiausių savo gyvenimo galvosūkių: ar gavus diplomą grįžti į Lietuvą ir karjeros siekti tėvynėje, ar vis dėlto likti užsienyje. Kokį kelią pasirinks dauguma jų ir kokias galimybes tai žada vienu ar kitu atveju?

Liks užsienyje pasisemti patirties

22 metų Povilas Joniškis, neseniai baigęs chemijos studijas Kembridžo universitete, paskutiniu metu iš aplinkinių labai dažnai sulaukdavo klausimo: „Grįši ar ne Lietuvą?“. Tokią pat dilemą sprendžia ir kiti jo draugai bei pažįstami lietuviai, šiuo metu bebaigiantys arba jau baigę studijas užsienio universitetuose.
Tačiau Povilas, gavęs perspektyvų ir dideles karjeros galimybes žadantį darbą vienoje didžiausių tarptautinių vadybos konsultacijų bendrovių „Oliver Wyman“ Londone, bent jau kol kas lieka Jungtinėje Karalystėje. Kaip pats sako – laikinai, kol įgis darbo patirties, o gal ir užsidirbs lėšų gyvenimo pagrindui Lietuvoje susikurti, bet kaip rodo ne vienas pavyzdys, su tuo „laikinai“ būna visaip.
Beje, tai, kad Povilas Kembridžo universitete apsigynė chemiko diplomą, jo norui dirbti ne chemijos, o verslo konsultacijų srityje nesudarė jokių kliūčių. Iš tiesų darbdaviai, kviesdami pokalbio šio ir kitų prestižinių universitetų absolventus, neretai net nesigilina, kokią konkrečiai specialybę jie yra baigę. Harvardo universiteto JAV, Oksfordo ar Kembridžo universitetų Jungtinėje Karalystėje diplomas darbdaviui jau savaime yra garantas, kad priešais jį yra protingas, talentingas ir itin imlus jaunas žmogus, iš kurio gali nesunkiai susikurti bet kokios srities darbuotoją – lyg lipdytum skulptūrą iš molio.
Taigi Kembridžo universiteto absolventui Povilui, buvusiam Vilniaus licėjaus mokiniui, dabar atsiveria daug durų, tik klausimas, kurias iš jų labiausiai verta praverti.
Ši mintis neapleidžia ir 21-erių Vladimiro Oleinikovo, šiemet Kembridže taip pat baigiančio chemijos bakalauro studijas. Viena vertus, save mokslininku matantį Vladimirą džiugina, kad Lietuvoje kuriasi mokslo slėniai ir atnaujinama mokslinė įranga bei laboratorijos, kita vertus, dvejoti dėl ateities jį skatina girdėtos kalbos, jog mokslininko karjerą Lietuvos universitetuose po studijų užsienyje pradėti labai sunku, nes jaunų mokslininkų juose nelabai kas ir laukia. „Norinčių grįžti ir dirbti akademinį darbą Lietuvoje yra, bet girdėjau, kad jie tiesiog neranda darbo, – pastebi V.Oleinikovas. – Manau, Anglijos universitetuose man įsidarbinti būtų lengviau nei Lietuvoje jau vien dėl tos priežasties, kad ten geriau žinoma, koks mano išsilavinimas ir kur mano žinias geriausia pritaikyti.“
V.Oleinikovą, kaip ir daugelį užsienyje studijuojančių lietuvių, likti užsienyje paskatintų ir gerokai didesnis atlyginimas. Jis neslepia, jog po įtemptų studijų užsienyje, kurioms teko imti paskolą, būtų apmaudu dirbti už 2 tūkst. Lt algą – nors kažin ar ir tiek galėtų tikėtis pradėdamas dirbti mokslininku universitete Lietuvoje. „Jei reikėtų rinktis, ar dirbti už 5000 svarų Anglijoje ar už 2000 Lt Lietuvoje, manau, karjeros pradžioje rinkčiausi pirmąjį variantą, nes dar yra skola, kurią reikia grąžinti“, – pripažįsta studentas.
Na, o 23 metų Audrius Zujus, kuris greitai gaus Astono universiteto verslo mokyklos Birmingeme, patenkančios į geriausių aukštųjų mokyklų Jungtinėje Karalystėje dvidešimtuką, verslo ir vadybos studijų diplomą, šiuo metu ieško darbo, kaip pats sako, visame pasaulyje – įvairiose šalyse nuo Anglijos iki Australijos, kuriose oficiali kalba yra anglų. Nuo to, kokių pasiūlymų sulauks, ir priklausys, kokioje šalyje Audrius įsikurs po mokslų. Deja, Lietuvoje tarptautinių geras karjeros galimybes galinčių pasiūlyti įmonių yra labai mažai.
Be to, prieš pora mėnesių vaikinas Jungtinėje Karalystėje įkūrė įmonę – pirmąjį savo verslą. IT ne blogiau nei verslo vadybą išmanantis, daug gabių programuotojų pažįstantis A.Zujus pradeda verstis IT produkcijos eksportu. Kodėl jis nusprendė pradėti verslą užsienyje, o ne Lietuvoje? „Rinkausi, kur tą padaryti, ir pasirinkau Jungtinę Karalystę, nes ten mažiau biurokratijos – įmonę internetu galima įkurti vos per pusantros valandos. Lietuvoje tai būtų užtrukę keletą dienų, be to, nebuvo galimybės uždarąją akcinę bendrovę įregistruoti nuotoliniu būdu“, – pastebi A.Zujus ir priduria, kad Lietuvos valdžia, norėdama paskatinti užsienyje studijuojantį jaunimą grįžti ir kurtis Lietuvoje, visų pirma turėtų gerinti verslo sąlygas. „Aš noriu gyventi Lietuvoje ir manau, kad dauguma lietuvių, kuriuos sieja stiprūs ryšiai su artimaisiais ir draugais Lietuvoje, taip pat ketina sugrįžti. Kita vertus, diplomas nebesuteikia tokios pridėtinės vertės, kaip anksčiau. Studijos suteikia tik labai ribotą pasaulio ir profesijos suvokimą, todėl man, kaip ir daugeliui, pirmiausia norisi įgyti patirties, kad grįžus netektų pradėti nuo žemiausio lygmens. Be to, studijos turi savo kainą ir norisi ją atpirkti. Tai viena pagrindinių priežasčių, kodėl neskubama grįžti į Lietuvą iš karto po studijų“, – paaiškino pašnekovas.

Kodėl jie negrįžta

Milano Bocconio universitete finansų magistro studijas šiemet baigiantis Ramojus Motuzas sako netikintis, kad užsienyje liktų dirbti tiek studentų, kiek dabar, jeigu lietuviški atlyginimai būtų bent kiek panašūs į angliškus, olandiškus ar suomiškus. “Aišku, dėl to mažų mažiausiai reikia kaltinti Lietuvą, nes nei Anglija, nei Olandija ar Suomija nematė komunizmo, o per tą laikotarpį pastatė pasaulinio lygio kompanijas – “Barclays”, “Rolls-Royce”, “Shell”, “Nokia” ir t.t., kurios generuoja pinigus į jų šalis. O lietuviai dabar turi būti dar apsukresni ir gabesni, kad surastų būdų, kaip sukurti savo “Nokia”, kurios vardą žinotų visas pasaulis ir kuri pajėgtų mokėti jiems suomiškus atlyginimus. Tai užtruks, bet viskas yra mūsų rankose“, – pozityviai žvelgia R.Motuzas.
KTU gimnazijos direktorius Bronislovas Burgis pripažįsta, kad kol kas dauguma buvusių gimnazijos mokinių po studijų lieka užsienyje. Apie tokias tendencijas kalba ir kitų geriausių Lietuvos mokyklų, kurių mokiniai kasmet papildo užsienio universitetų studentų gretas, vadovai. Vis dėlto B.Burgis sako, kad didesni atlyginimai – ne vienintelė priežastis, lemianti pasirinkimą po studijų negrįžti į tėvynę: „Gerus mokslus baigusiems intelektualiems žmonėms daug svarbiau yra darbo prestižas, jiems svarbu jausti, kad jie išnaudoja savo galimybes, – pabrėžia B.Burgis. – O fiziko Šveicarijoje ar bankininko Londone darbas yra visai kito mastelio. Jei mūsų mokinys Audrius yra programuotojas Silicio slėnyje, tai tarsi ordinas, garbės ženklas. Pinigai šiuo atveju per daug sureikšminami, nes išsilavinę žmonės akcentuoja savo būties prestižą. Kitas svarbus dalykas – socialinio gyvenimo skirtumai. Pas mus nacionalinis bruožas yra pavydas, vyrauja nuomonė, kad jei „nedirbi alkūnėmis“ – tai tada visai nedirbi. Tai daug ką atstumia. Ar pas mus patenka į Seimą mokslo pirmūnai? Ne, nepatenka. Priešingai, daugelyje sričių egzistuoja požiūris, kad gyvenime ko nors gali pasiekti tik per ryšius, pažintis.“
Vis dėlto ar tikrai dauguma jaunų lietuvių, tarp jų – ir patys gabiausieji, iš tų keliolikos tūkstančių į Lietuvą negrįš? Į kurią pusę pakryptų svarstyklės, jei ant skirtingų jų svertų sudėtume karjeros ir gyvenimo galimybes Lietuvoje bei užsienyje – tarkime, Jungtinėje Karalystėje, į kurią išvyksta daugiausiai lietuvių studentų? Deja, įvertinus daugybę argumentų, pasvėrus visus „už“ ir „prieš“, šiandien svarstyklės nusvyra būtent Lietuvos nenaudai.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-2-2013-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (14)

 1. Skaičiau Skaičiau rašo:

  Skaičiau ir Ramojaus Motuzo interviu ,,Veide”. Ten jis pabrėžia, kad anaiptol ne vien pinigai yra svarbu, dėl ko absolventai nenori grįžti į Lietuvą.

 2. jeffersoncarsonloanfirm jeffersoncarsonloanfirm rašo:

  Ar jums reikia paskolos? ar reikia paskolą pradėti savo verslą, ir, jei taip, prašome susisiekti su mumis adresu: jeffersoncarsonloanfirm@hotmail.com

  vardas:
  Paskolų suma, kurios reikia:
  būsena:
  Šalis:

 3. Mr Eleazar Mr Eleazar rašo:

  Ar jūs ieškote verslo paskola? asmeninės paskolos, namų paskolą, automobilių paskolos, studentų paskolų skolos konsolidavimo paskolą, neužtikrintas paskolas, rizikos kapitalo ir tt .. Arba jūs buvo atsisakyta paskolą iš banko ar finansų įstaigos dėl kokių nors priežasčių. Mes esame privačių skolintojų, skolinimas įmonėms ir privatiems asmenims mažos ir prieinamą palūkanų norma 2% palūkanų norma. Jei susidomėjote? Susisiekite su mumis šiandien ne (eleazardiaz536@gmail.com) ir gauti savo paskolą šiandien
  Linkėjimai,
  Eleazaras Diaz investicijos komanda

 4. OLIVIA DANIEL OLIVIA DANIEL rašo:

  Sveiki,
  Aš esu ponia Olivia Danielius, privati ​​paskola skolintojas, kuris suteikia gyvenimo laiko alternatyviąsias paskolas. Ar jums reikia paskolos skubiai sumokėti savo skolų ar jums reikia paskolą, siekiant pagerinti jūsų verslą? Jums buvo atmestas bankų ir kitų finansų įstaigų? Ar jums reikia konsolidavimo paskolą arba hipoteką? ieškote daugiau, nes mes esame čia, kad visas savo finansines problemas praeities dalykas. Mes skolinti lėšas asmenims, kuriems reikia finansinės paramos, kurie turi bloga kredito ar reikia pinigų apmokėti sąskaitas, investuoti į verslą esant 2% norma. Noriu naudoti šią laikmeną Jums pranešti, kad mes teikiame patikimą ir gavėjo pagalbą ir bus pasirengę pasiūlyti paskolą. Taigi Susisiekite su mumis šiandien elektroniniu paštu:
  (Oliviadaniel93@gmail.com)

  Application Data

  1) Vardas, pavardė:
  2) Šalis:
  3) Adresas:
  4) valstybė:
  5) Lytis:
  6) Šeimyninė padėtis:
  7) Pareigos:
  8) Telefono numeris:
  9) Dabartinė padėtis vietoj darbo:
  10) Mėnesio pajamos:
  11) Paskolų suma, kurios reikia:
  12) Paskolos trukmė:
  13) Tikslas Paskolos grąžinimo būdas:
  14) Religija:
  15) Ar jūs taikyti anksčiau:
  16) Gimimo data:
  Ačiū,

 5. RUTH JAMES RUTH JAMES rašo:

  Ar jūs ieško investicijų paskolos, automobilių paskolos, studento paskolą, paskolos skolų grąžinimo ir privati paskola? Paieška ne daugiau, nes jūs esate tinkamoje vietoje jūsų paskola sprendimai čia! mes suteikiame paskolas įmonėms, privačių juridinių ir fizinių asmenų už mažą ir prieinamą palūkanų norma 2%. Jūs galite susisiekti su mumis elektroniniu paštu per: (ruthjames608@gmail.com)

  Taikyti duomenų

  1) Pavadinimas ………………………
  2) Šalis …………………..
  3) Adresas ………………….
  4) Lytis ……………………
  5) Šeimyninė padėtis ………….
  6) Pareigos …………….
  7) Telefono numeris ………..
  8) pozicija darbo vietoje …..
  9) pajamos per mėnesį ………………..
  10) Paskolos suma ………
  11) paskolos trukmė …..
  12) Tikslas paskolos ………………
  13) Gimimo data ……………………

  Ačiū.

 6. MARIA JORGE MARIA JORGE rašo:

  Ieškote investicinės paskolos, automobilių paskolos, studento paskolą, paskolos skolų grąžinimo ir privati paskola? Paieška ne daugiau, nes jūs esate tinkamoje vietoje jūsų paskola sprendimai čia! mes suteikiame paskolas įmonėms, privačių juridinių ir fizinių asmenų už mažą ir prieinamą palūkanų norma 2%. Jūs galite susisiekti su mumis elektroniniu paštu per: (mariajorgeglobalfinance@gmail.com)

 7. Mr Micheal Mr Micheal rašo:

  Gera diena Gerbiamas Paskolos prašytojas,

  Ar jums reikia skubiai finansinį kreditą ***? * Labai greitas ir tiesioginis perkėlimas į jūsų banko sąskaitą * grąžinimas prasideda praėjus aštuoniems mėnesiams po gausite pinigų banko sąskaitą * Žemas palūkanų norma 1% * Ilgalaikis grąžinimas (1-30 metų) Ūgis * Lanksti *** tada Mėnesinė įmoka * , Kaip ilgai ji bus finansuojama? Pateikę prašymą *** Galite tikėtis preliminarus atsakymas mažiau nei 24 valandas finansavimo 7296 valandas po gavimo jiems reikalingą informaciją jūsų.

  Jei jus domina susisiekti su mumis elektroniniu: michaelandrewloanfirm@hotmail.com ir užpildyti žemiau paskolos paraiškos formą.

  Paraiška kreditui gauti:
  Pilnas vardas:………………..
  Šalis: … numeris: ………..
  Paskolos suma :………..
  Mėnesinės pajamos:……….
  Pareigos: …….. ….
  Paskolos laikotarpis: ………………….. …………….
  Tikslas Paskolos grąžinimo būdas: ……………………. ………..
  Elektroninio pašto adresas:…………………. …………….
  Ar Jūs Taikomoji Prieš? ………………..

  Mes laukia jūsų skubiai paraiškos forma turi būti užpildyta gerai. Parašykite mums: (michaelandrewloanfirm@hotmail.com)

  Su geriausiais linkėjimais.
  Michael Andrew
  Emaill Adresas: michaelandrewloanfirm@hotmail.com

 8. MARCIA RETNAWATI MARCIA RETNAWATI rašo:

  Sveiki visi,
  Mano vardas yra Marcia Retnawati iš Batan Miroto Semarang miesto Indonezijoje, aš noriu naudoti šią laikmeną patarti visiems, kad būkite atsargūs gauti paskolą čia tiek daug paskolų kreditoriai čia yra visi sukčiai ir jie yra tik čia sukčiai jus iš jūsų pinigai, aš prašė už maždaug 100 mln paskolą iš moters Malaizijoje ir aš prarado apie 6 mln be imti paskolas, jie paklausė vėl ir vėl už išlaidas, moku beveik 6 mln dar negavau paskolą,

  Dievas šlovė, sutikau draugą, kuris buvo ką tik taikomą paskolos, ir jis gavo paskolą be jokio streso, todėl jis įvedė mane ponia Alicia Radu, ir aš kreipėsi dėl 500 mln, aš manau, kad tai pokštas ir apgaulė, bet aš gavau mano paskolą mažiau nei 24 valandas tik 2% be užstato. Esu labai laiminga, nes buvau išgelbėtas iš vis prasta.

  todėl aš patarti visiems čia žmonių, kuriems reikia paskolos susisiekti
  Ponia Alicia Radu elektroniniu paštu: aliciaradu260@gmail.com

  Jūs vis dar galite susisiekti su manimi, jei jums reikia daugiau informacijos elektroniniu paštu: Marciaretnawati450@gmail.com

  dar kartą ačiū visiems, kad skaitote mano parodymus, ir gali Dievas toliau laimina mus visus ir mums ilgą gyvenimą ir gerovę

 9. John white John white rašo:

  Ar jums reikia paskolą konsoliduoti savo skolą? Ar jums reikia paskolos
  finansuoti, arba išplėsti savo verslą? ar automobilių pirkimo, perkant
  namas ir kitų asmeninės paskolos ETC mes suteikiame ilgalaikę paskolą už vieną iki
  penkiasdešimt metų, ne daugiau kaip 3% palūkanų norma. Jūs esate 100% garantuotas.
  susisiekti su mumis elektroniniu paštu adresu: Financelimited011@gmail.com
  Skolininkams NAUDOJIMAS:

  Vardas, pavardė: ________________________
  Šalis: __________________ _______
  Valstybė: __________________________
  Lytis: _____________________ _______
  Gimimo data: ______________________
  Namų adresas: ______________________
  Reikalingas kiekis: ______________________
  Paskolos Trukmė: _______________________
  Mobilusis Telefonas: _________________________
  Mėnesio pajamos: ____________________
  Tikslas paskolų: ___________________
  Pareigos: ____________________ _____
  Kuris svetainė tu čia apie us______

  Ačiū ir laukiame Jūsų greitą atsakymą. Atsižvelgdama John White

 10. oceanicfinance oceanicfinance rašo:

  jums reikia tikrą paskolą verslo tikslais arba mokėti savo skolą Susisiekite J. Kellie Wilson dabar tikros paskolos elektroniniu paštu: Oceanicfinance113@gmail.com

 11. Gina Acampora Gina Acampora rašo:

  Sveiki visi, mano vardas yra Gina Acampora, šiandien aš kalbėjau kaip laimingiausias žmogus visame laukiniame pasaulyje, ir aš pasakiau savimi, kad bet koks skolintojas, kuris išgelbės mano šeimą nuo prastos situacijos, pasakysiu vardą visam laukiniam pasauliui ir Aš taip džiaugiuosi galėdamas pasakyti, kad mano šeima sugrįžta gerai, nes turėjau paskolą 100 000 JAV dolerių, kad galėčiau visą gyvenimą pradėti dėl savo profesijos, nes aš esu viena mama, su 4 vaikais ir visame pasaulyje atrodė Kaip jis buvo pakabintas ant manęs, kol aš susitiko su Dievu siunčia paskolos kompanija, kuri pakeitė mano gyvenimą ir mano šeimos, Dievo baiminanti firma, Nora Mildred, ji buvo gelbėtojas Dievas išsiųstas, kad išgelbėti savo šeimą, ir iš pradžių maniau, kad tai nebuvo Bus galima, kol negaus paskolos 100 000 JAV dolerių, ir aš patarčiau bet kuriam asmeniui, kuriam iš tikrųjų reikia paskolos, susisiekti su ponia Nora Mildred elektroniniu paštu. noramildred.loan@hotmail.com, nes jis yra labiausiai suprantamas ir nuoširdus paskolų paslaugos

 12. Citizens Bank Citizens Bank rašo:

  Ar jums reikia skubios paskolos verslui ar apmokėti savo sąskaitas, kurių palūkanų norma yra 3% per metus. Mes suteikiame paskolą asmenims ir bendradarbiauja įstaigoms nuo 1 iki 30 metų. Esame sertifikuoti, patikimi, efektyvūs, greiti ir dinamiški. Ir mes galime pasiūlyti jums paskolą. Suinteresuoti asmenys turėtų susisiekti su mumis elektroniniu paštu: – guaranteeloanaccess.com, kad galėtume atidaryti paskolos tvarkymo bylą.

  Ar esate bet kokių finansinių sunkumų? Ar jums reikia paskolos, kad išvalytumėte skolas; Ar ketinate padidinti savo finansus; Esate verslo žmogus, kuris nori išplėsti savo verslą. Rekomenduojame susisiekti su tikra herojau, pasitikėjimu ir veiksminga paskolų skolinimo kompanija už jūsų paskolą. Aš atpažįstu tiek asmenis, tiek vyriausybę, kad mūsų didžiausias veiksmingumas.

  Esame sertifikuoti, patikimi, efektyvūs, greiti ir dinamiški. Ir mes galime jums pasiūlyti paskolą, kurios palūkanų norma yra 3% per metus.

  Jei reikia paskolos iš mano įmonės, susisiekite su mumis. Mūsų el. Pašto adresas yra: guaranteeloanaccess.com

  Piliečių bankas

 13. pedroazevedo pedroazevedo rašo:

  Tai yra informuoti plačiąją visuomenę, kad p. PEDRO AZEVEDO, atvėrė finansinę galimybę tiems, kuriems reikia finansinės pagalbos. Teikiame paskolas asmenims, pvz., Įmonių paskolas, automobilių paskolas, rizikos kapitalą, būsto paskolas, studentų paskolas. aiškiomis ir suprantamomis sąlygomis su 2% palūkanų norma. Susisiekite su mumis šiandien elektroniniu paštu: pedroazevedo532@gmail.com ir WhatsApp: +27605308893

 14. Anderson Morris Anderson Morris rašo:

  Ar jums reikia paskolos sumokėti sąskaitą ar jums reikia pinigų, kad pradėtumėte savo verslą, susisiekite su mumis, nes mes suteikiame paskolą mažiausiai 2% palūkanų normų, taip pat suteikiame ilgalaikę ir trumpalaikę paskolą, norėdami gauti daugiau informacijos, susisiekite su mumis elektroniniu paštu andmoris38@gmail.com arba apsilankykite mūsų tinklalapyje https://andmoris38.wixsite.com/morrisplc


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...