2014 Gegužės 28

Apie Šiaurės Atlanto aljanso plėtrą diskutuos Vilniuje

veidas.lt


Vilniuje gegužės 30–birželio 1 d. vyksiančioje  NATO Parlamentinės Asamblėjos sesijoje ketinama svarstyti tris deklaracijas: dėl NATO plėtros, kurios projektą teikia Lietuvos Seimo delegacija, dėl paramos Ukrainai ir dėl transatlantinių santykių. Po balandžio pradžioje vykusio NATO Parlamentinės Asamblėjos posėdžio, kai buvo nutrauktas bendradarbiavimas su Rusijos parlamentu, Asamblėjos vadovas Hughas Barley pareiškė, kad Asamblėja atidžiai stebi įvykius Ukrainoje ir smerkia Rusijos vykdomą agresiją.
Lietuvos Seimo delegacijos teikiamos rezoliucijos tikslas – fiksuoti, koks sėkmingas žingsnis buvo NATO plėtra. „Net ir dabar, agresijos Ukrainoje akivaizdoje, Vakaruose yra „išminčių“, kurie aiškina, kad tai NATO plėtra išprovokavo Rusiją, kad to nereikėjo daryti. Deklaracijoje bus išdėstyta, kad prieš penkiolika metų NATO narėmis tapusios Vengrija, Čekija ir Lenkija, o prieš dešimtmetį – Baltijos šalys, Slovakija, Slovėnija, Rumunija, Bulgarija įnešė didelį indėlį į Europos saugumą, tai buvo didžiulė sėkmė“, – pabrėžia Lietuvos Seimo delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje vicepirmininkė Rasa Juknevičienė.
Asocijuotos narės statusą turinti Gruzija siūlo įtraukti į rezoliuciją ir labai aiškią žinią dėl būsimos NATO plėtros, kad artėjančiame NATO viršūnių susitikime būtų priimti labai aiškūs ir konkretūs žingsniai dėl tų valstybių, kurios yra pateikusios paraiškas stoti į NATO, tarp jų ir Gruzijos. Siūloma konstatuoti, kad buvo didelė klaida 2008 m. NATO viršūnių susitikime Bukarešte nepriimti narystės veiksmų plano Gruzijai ir Ukrainai. Ukrainos prašymą stoti į NATO Viktoras Janukovyčius vėliau atsiėmė.
NATO Parlamentinės Asamblėjos, vienijančios 28 NATO valstybių parlamentus, asocijuotus narius bei partnerius, sesija Vilniuje vyksta antrąkart. „Pirmą kartą Vilniuje ji vyko 2001-aisiais, kai tik siekėme narystės NATO. Buvo be galo svarbu NATO šalių parlamentarų sąmonėje įtvirtinti, kad esame ne atsiskyręs Rusijos gabalas (o toks įvaizdis buvo kuriamas), bet vakarietiška valstybė. Ir mums tai pavyko“, – prisimena R.Juknevičienė.
NATO Parlamentinės Asamblėjos sesijoje kalbės ir NATO generalinis sekretorius bei Šiaurės Atlanto Tarybos pirmininkas Andersas Foghas Rasmussenas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...