2014 Birželio 04

Amerikos politikos chuliganai

veidas.lt


Europa sukrėsta: Europarlamento rinkimuose pergalę švenčia radikalios, marginalios ir populistinės partijos. Tačiau JAV gali pasigirti dar keistesnėmis partijomis. Tiesa, jos valdžios taip ir neįgavo.

Tradiciškai daugumoje šalių dominuoja trijų pakraipų partijos – kairieji (nuo socialdemokratų iki bolševikų bei anarchistų), centras (liberalai) ir dešinieji (nuo krikščionių konservatorių iki fašistų bei nacionalsocialistų).
Jungtinėse Valstijose yra tik dvi dešiniosios pakraipos partijos – demokratai (dešinieji) ir respublikonai (dar labiau pasislinkę į dešinę), tokių kairiosios pakraipos partijų, kokios egzistavo Europoje, Amerikos valdžioje nebuvo, tačiau, savaime suprantama, demokratų stovykloje dažniausiai prieglobstį randa liberalesnių ir kairesnių pažiūrų asmenys, o respublikonų – konservatyvesnių.
Tiesa, JAV istorijoje pasitaikė įdomių paradoksų, pavyzdžiui, XIX a. sprendžiant vergovės panaikinimo klausimą respublikonai pasisakė už vergovės panaikinimą, o demokratai – prieš, nors pagal stereotipinius standartus turėjo būti atvirkščiai.
Praėjusio amžiaus septintasis dešimtmetis JAV ir Vakarų Europoje buvo vadinamosios kontrkultūros ir socialinių pokyčių metas: roko muzika, bohemiškas gyvenimo būdas, laisva meilė, narkotikai, pilietinių teisių judėjimas, karas Vietname ir t.t. Visi šie dalykai vertė daugumą tuometinių jaunų žmonių, kuriems dabar apie septyniasdešimt metų, tikėti, kad tai veda į tobulesnę, utopinę ateities visuomenę, kurioje klestės taika ir meilė. Tačiau visa tai daugiau ar mažiau tebuvo kalbos bei svajonės.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės "Veido" straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę "veidas 222014" bei įvedę gautą kodą.
Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-22-2014-m

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...