2010 Gegužės 18

Politika

Eteryje vėl matysime politinę reklamą

veidas.lt

Seimas antradienį priėmė dvi kadencijas svarstytą naujos redakcijos Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymą. Jis didelių perversmų finansavimo srityje neatnešė, tačiau į eterį grąžino politinę reklamą.

Įstatymas priimtas 90 Seimo narių balsavus už, 12 – prieš, 26 susilaikius.

Vienas esminių pokyčių įsigaliojus naujai įstatymo redakcijai – į radijo ir televizijos eterį grįžta partijų ir politikų reklaminiai klipai.

Įstatyme numatyta, kad tai galės būti ne trumpesni kaip 90 sekundžių agitaciniai siužetai, kuriuose politinės kampanijos dalyvis informuos apie politinę programą arba pasisakys aktualiais visuomenei klausimais.

Išlaidos tokiems pranešimams negalės viršyti 50 proc. nustatyto didžiausio politinės kampanijos išlaidų dydžio.

Tuo metu partijų finansavimo sistema lieka kokia buvusi – kaip ir iki šiol, partijos be biudžeto dotacijos galės gauti ir fizinių, ir juridinių asmenų aukas, nesikeičia ir maksimalus aukos dydis – 20 vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžių, apie 40 tūkst. litų. Tik griežtinamos sankcijos už šiurkščius finansavimo tvarkos pažeidimus.

Iki šiol už šiurkštų partijos ar politinės kampanijos finansavimo pažeidimą partijai grėsė prarasti pusmečio dotaciją, nuo šiol ji rizikuos dvejų metų valstybės biudžeto finansavimu.

Svarstant įstatymą siūlyta radikaliai keisti partijų finansavimo sistemą, siekiant maksimalaus finansavimo skaidrumo – atsisakyti juridinių asmenų finansavimo, sumažinti maksimalią leistiną auką per metus, tačiau jiems nepritarta.

Seimo Audito komiteto pirmininkė “darbietė” Loreta Graužinienė tvirtino, kad siūlymas atsisakyti aukų, partijoms paliekant tik biudžetinį finansavimą, šiuo metu sunkiai įmanomas dėl prastos valstybės finansinės padėties.

“Svarbiausia – išmokėti žmonėms pensijas, o ne partijoms pasiimti iš biudžeto pinigus, todėl liko fiziniai ir juridiniai asmenys, tačiau aukojimo tvarka sugriežtinama”, – žurnalistams sakė L.Graužinienė.

Kaip pagrindines drausminančias priemones ji nurodė griežtesnes sankcijas už šiukščius įstatymo pažeidimus, taip pat reikalavimą partijų finansiniams rėmėjams deklaruoti pajamas.

“Fiziniai asmenys, norintys aukoti, visų pirma turės būti deklaravę pajamas. Jei anksčiau įstatymai nereikalavo deklaruoti pajamų, dabar yra toks reikalavimas”, – sakė L.Graužinienė.

Pasak jos, kaip šiurkštūs bus traktuojami didesni apskaitos pažeidimai, jei tai nebus techninės klaidos. Šiukščių pažeidimu bus laikomas ir nustatytų limitų – reklaminio klipo trukmės, tam skiriamų lėšų dalies – nesilaikymas.

Pirmoji nauja Politinių partijų ir politinių kampanijų įstatymo redakcija, siekiant didinti politinių partijų ir kampanijų finansavimo skaidrumą bei gerinti finansavimo kontrolę, parlamente buvo registruota dar 2007 metais.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...