2010 Gruodžio 13

Lietuva

Alkoholio akcizas didins skylę

veidas.lt

Šiandien LR Prezidentė grąžino Seimui pakartotinai svarstyti Akcizo įstatymo pataisas, kuriomis siūloma sumažinti akcizo mokestį etilo alkoholiui iki 3200 Lt/HPA, motyvuodama, kad sumažintas akcizas padidins biudžeto deficitą.

“Apgailestaujame, kad Prezidentė priėmė sprendimą remdamasi argumentu, kad valstybė neteks 100 mln. litų sumažinus akcizą stipriam alkoholiui. Esame nustebę, kadangi Finansų ministerija yra paskaičiavusi, kad sumažinus akcizo tarifą ir legaliai apyvartai padidėjus 42 proc., biudžetas per metus gautų 583 mln. litų vien akcizo mokesčio, t.y. kad biudžeto pajamos kasmet didėtų apie 70 mln. litų. Taip pat apgailestaujame, kad šalies vadovė neįvertino ir neįsiklausė į visų šalių argumentus įskaitant Pasaulio Sveikatos Organizacijos rekomendacijas, Valstybės kontrolės išvadas, Finansų ministerijos skaičiavimus, Policijos ir Muitinės departamentų statistiką, Teismo medicinos instituto ir Narkotikų kontrolės departamento duomenys,”-teigia Laurynas Vilimas, AGPĮA prezidentas

Valstybės kontrolės pateiktoje Valstybinio audito ataskaitoje pažymima, kad mažėjant legalaus verslo apimtims, mažėja mokesčių surinkimas, auga nedarbas. Ataskaitoje teigiama, kad sumažėjus gyventojų pajamoms ar padidėjus akcizinių prekių kainai, vartojimo įpročiai kinta nežymiai, nes mažėjanti legali realizacija nereiškia proporcingai sumažėjusio vartojimo.

Remiantis šių metų trijų ketvirčių konsoliduotais Policijos departamento, Muitinės departamento, Valstybinės mokesčių inspekcijos, Valstybinės sienos apsaugos tarnybos ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos duomenimis, nelegalaus alkoholio sulaikyta beveik 250 tūkst. litrų, t.y. 26 proc. daugiau nei 2009 m., o lyginant su 2008 metų tuo pačiu laikotarpiu nelegalaus alkoholio išimta iš rinkos net 400 proc. daugiau.

Legali stipraus alkoholio pramone buvo viena didžiausių mokesčių mokėtojų, bet legalių produktų pardavimams per du metus nukritus apie 50 proc. valstybė kasmet praranda apie 200 mln. litų vien iš akcizo mokesčio, apie 25 mln. litų PVM, apie 8 mln. litų pelno mokesčio, apie 2 mln. litų gyventojų pajamų mokesčio. Taip pat, gerokai smukus prekybai, iš dviejų tūkstančių alkoholio pramonėje ir prekyboje tiesiogiai dirbusių žmonių, darbo neteko apie 30 proc. darbuotojų.

Alkoholio akcizų mokesčių surinkimas per 11 metų mėnesių, palyginti su tuo pačiu 2008 -ųjų laikotarpiu, sumažėjo 118 mln. litų. Pagal Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenis, iš visų akcizinių prekių tik etilo alkoholio akcizo surinkimas taip ženkliai kritęs.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Anonimas rašo:

    Gėda “Veidui”, kuris kviečia žvelgti giliau, o pateikia alkoholio pramonės lobistų parengta vienašališką informaciją……..


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...