2011 Vasario 09

Energetika

A.Sekmokas: derybos su Rusija dėl dujų gali būti tik trišalės – Rusija, Lietuva ir ES

veidas.lt

Lietuvai “spaudžiant į kampą” Rusijos gamtinių dujų monopolininką “Gazprom”, energetikos ministras Arvydas Sekmokas sako, kad derybos dėl dujų kainų Lietuvai gali būti tik trišalės – tarp Rusijos, Lietuvos ir Europos Komisijos.

“Susitikimas turi būti lygiaverčiais pagrindais. Negali būti dvišalis (Rusija ir Lietuva – BNS), tik trišalis”, – trečiadienį Seimo Ekonomikos komitete sakė A.Sekmokas.

Jis patvirtino, kas vyksta derybos su Rusija dėl susitikimo su tos šalies energetikos ministru.

“Vyksta derybos dėl susitikimo su Rusijos energetikos ministru. Rusijos ambasadoriui pasakiau, kad esu pasiruošęs susitikti. Dabar kalbame apie formatą, koks tas susitikimas turėtų būti. Darbo grupės turi susitarti dėl susitikimo vietos, laiko, kas dalyvaus – Rusija ir Lietuva, ar Rusija, Lietuva ir Europos Sąjunga”, – kalbėjo A.Sekmokas.

Ministro tvirtinimu, toks susitikimas turėtų įvykti per artimiausią pusmetį: “Tuos klausimus turime išspręsti iki ateinančio šildymo sezono”.

Socialdemokratė Birutė Vėsaitė priekaištavo, kad derybos su Rusija yra pavėluotos: “Jūs net su Valentukevičiumi (“Lietuvos dujų” generalinis direktorius Viktoras Valentukevičius – BNS) nesėdote prie bendro stalo”.

“Tvarkietis” Julius Veselka tvirtino prognozuojąs, kad klausimas dėl dujų dabar jau gali būti išspręstas tik “politiniame lygyje”: “Į Maskvą ruošiamas prezidentės vizitas. Ji nuvažiuos ir viską susitars – nušluostys visiems nosis”.

Lietuvos Vyriausybė, pagal ES reikalavimus ketinanti atskirti magistralinius ir skirstomuosius dujotiekius, antradienį pareikalavo, kad atsistatydintų trys bendrovės “Lietuvos dujos” vadovai, įskaitant “Gazprom” atstovus valdyboje Valerijų Golubevą ir Kirilą Selezniovą.

A.Sekmokas pareiškė, kad “Lietuvos dujos” nepaiso Lietuvos valstybės kaip akcininkės bei gamtinių dujų vartotojų interesų ir praktiškai tapo “Gazprom” filialu. “Lietuvos dujų” vadovybė, anot ministro, nesiderėjo dėl dujų tiekimo kainos, todėl turi atsistatydinti įmonės vadovas V.Valentukevičius.

“Lietuvos dujoms” nepaklusus, Energetikos ministerija ketina kreiptis į teismą dėl įmonės veiklos tyrimo.

Sausio pabaigoje Energetikos ministerija pateikė Europos Komisijai skundą, kuriuo prašoma ištirti galimą “Gazprom” piktnaudžiavimą dominuojančia padėtimi.

“Gazprom” ir E.ON priešinasi ES energetikos direktyvos trečiojo paketo įgyvendinimui, kuris reiškia, kad Vyriausybė valdys strateginę infrastruktūrą – savo žinion ji ketina perimti magistralinius šalies dujotiekius. A.Sekmokas sako, kad dujų tiekėjas negalės turėti daugumos akcijų perdavimo sistemos operatoriaus įmonėje, tačiau pabrėžia, kad tai nereiškia nacionalizavimo.

Lietuvos Vyriausybė teigia patirianti Rusijos dujų milžino spaudimą.

Lietuvai priklauso 17,7 proc. “Lietuvos dujų” akcijų, Rusijos koncernui “Gazprom” – 37,06 proc., Vokietijos “E.ON Ruhrgas International” – 38,9 proc.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

 1. Anonimas Anonimas rašo:

  Valerijus Golubevas tiesiai šviesiai pareiškė,kad niekas(Lietuvoje)ir neprašė mažinti dujų kainos.Isteriška “socdemų” reakcija dar kartą iškelia į paviršių jau nenaują sąmokslo teoriją apie galimą “socdemų” tarnystę “Gazprom’ui”.Ir kas dabar galėtų paneigti,kad brangiai mokėdami už dujas,Lietuvos vartotojai tuo pačiu finansuoja ir “socdemus”?

 2. Agnė Agnė rašo:

  Manau pasielgta teisingai.Jaučiu,kad lietuviai įgyja savigarbos.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...