2010 Balandžio 20

Amžiaus cenzas

A. Šedžius norėtų jaunesnių prezidentų

veidas.lt

34 metų socialdemokratas Andrius Šedžius siekia paankstinti kandidatų į prezidentus amžiaus cenzą.

Pagal jo įregistruotą Prezidento rinkimų įstatymo projektą, prezidentu galėtų būti renkamas Lietuvos pilietis pagal kilmę, ne mažiau kaip trejus pastaruosius metus gyvenęs Lietuvoje, jeigu jam iki rinkimų dienos yra suėję ne mažiau kaip 35 metai ir jeigu jis gali būti renkamas Seimo nariu.

Dabar kandidatai į prezidentus privalo būti ne jaunesni kaip 40 metų.

Savo pataisą parlamentaras grindžia kitų valstybių patirtimi. Anot jo, Airija, Albanija, Angola, Armėnija, Azerbaidžanas, Austrija, Bangladešas, Baltarusija, Islandija, Lenkija, Portugalija, Rumunija, Rusija, Slovakija, Turkija, Ukraina, Vengrija, Indija, JAV, Kirgizija, Mozambikas, Namibija, Paragvajus, Peru, Ruanda, Uzbekistanas, Zambija kandidatams į prezidentus taiko 35 metų cenzą.

Prancūzijoje šis cenzas – vos 23 metai.

Kandidatų į prezidentus amžiaus cenzas įtvirtintas ir Lietuvos Konstitucijoje. A.Šedžius antradienį BNS sakė rengsiąs ir Konstitucijos pataisos projektą, jeigu jo iniciatyvą palaikys daugiau Seimo narių.

“40 metų cenzas trukdo jaunimui dalyvauti didžiojoje politikoje, todėl šią kliūtį būtina šalinti”, – aiškinamajame rašte teigia A.Šedžius, kuriam 2014 metais, kai vyks kiti Lietuvos prezidento rinkimai, bus suėję 38-eri.

Socialdemokratas nepaneigė, kad ir pats norėtų pasinaudoti galimybe 2014 metais dalyvauti prezidento rinkimuose.

“Ši pataisa taikoma ir man, ir kitiems žmonėms. Tačiau tai dar nereiškia, kad aš būtinai dalyvausiu. Be to, nebūtinai iš pirmo karto kandidatas gali būti išrenkamas, bet dabartinės nuostatos jam užkerta kelia bandyti”, – kalbėjo A.Šedžius.

Jis teigė, kad nagrinėdamas, kodėl pretendentams į prezidentus Lietuvoje nustatytas 40 metų cenzas, atsakymo neradęs.

“Niekas man negalėjo paaiškinti, kodėl 40 metų. Kai kaimyninėse valstybėse, pavyzdžiui, Rusijoje, nustatytas 35 metų cenzas. Kodėl Lietuvoje yra kitaip? Net seni patyrę politikai traukė pečiais ir negalėjo atsakyti”, – sakė A.Šedžius.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...