2015 Rugsėjo 12

A.Butkevičius susikalbėjo ir su palestiniečiais, ir su žydais

veidas.lt

BFL

Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius savaitės pradžioje vos per vieną dieną spėjo apsilankyti ir Palestinoje, ir Izraelyje, o su jų lyderiais sutarti dėl didesnio ekonominio bendradarbiavimo su Lietuva.

Su Palestinos prezidentu Mahmoudu Abbasu A.Butkevičius kalbėjosi apie vystomąjį bendradarbiavimą, aptarė partnerystę tarptautinėse organizacijose, pasidomėjo Artimųjų Rytų taikos procesu ir akcentavo bendradarbiavimą kultūros ir švietimo srityse.

Per susitikimą su Palestinos premjeru Rami Hamdallah Lietuvos Vyriausybės vadovas aptarė dvišalius politinius ir diplomatinius santykius, įskaitant galimybę Lietuvoje atidaryti Palestinos atstovybę.

„Džiaugiuosi būdamas pirmasis Lietuvos ministras pirmininkas, apsilankęs su oficialiu vizitu Palestinoje. Lietuva siekia sustiprinti bendradarbiavimą su šia šalimi, norime iš arčiau susipažinti su padėtimi. Esu tikras, kad mūsų dialogas padės užtikrinti reguliarius kontaktus tarp Lietuvos ir Palestinos diplomatų, laukiame jūsų atstovų apsilankymo mūsų šalyje“, – teigė A.Butkevičius ir pakvietė Palestinos premjerą apsilankyti Lietuvoje.

Vyriausybės vadovas pabrėžė, kad Palestinos atstovybės atidarymas Vilniuje būtų įsimintinas įvykis: „Džiaugiamės šiais planais, tai būtų pirmoji arabų šalies atstovybė Lietuvoje.“

Vis dėlto didžiausias dėmesys susitikimuose su Palestinos atstovais teko ekonominio bendradarbiavimo perspektyvoms.

Ministras pirmininkas atkreipia dėmesį, kad Lietuvos maisto, baldų, chemijos ir kitų pramonės sektorių įmonės domisi eksportu į Palestiną. „Palestinos rinkai galime pasiūlyti aukštos kokybės pieno, mėsos, žuvies produktų, konditerijos gaminių, sausų pusryčių, nealkoholinių gėrimų“, – sakė premjeras.

Be to, A.Butkevičius Palestinos ministrą pirmininką pakvietė apsilankyti kitų metų balandį vyksiančioje tarptautinėje žemės ūkio ir maisto pramonės parodoje „AgroBalt 2016“, o R.Hamdallah savo ruožtu Lietuvos Vyriausybės vadovui pasiūlė įkurti tarpvyriausybinį ekonominio bendradarbiavimo komitetą. Sutarta, kad komitetas galėtų plačiau svarstyti tokius klausimus, kaip bendradarbiavimas turizmo srityje bei dvišalės prekybos skatinimas.

Kur kas didesnes ekonominio bendradarbiavimo galimybes Lietuva sieja su Izraeliu. Su šios šalies vyriausybės vadovu Benjaminu Netanyahu, prezidentu Reuvenu Rivlinu bei energetikos ministru Yuvalu Steinitzu buvo aptarta Lietuvos pažanga diversifikuojant eksporto rinkas, kalbėtasi apie užsienio investicijų pritraukimo priemones.

Priminsime, kad Lietuva svarsto galimybes ateityje pirkti dujų iš Izraelio, tačiau tai techniškai gali būti įmanoma tik po kelerių metų, nes kol kas Izraelis dar nėra apsisprendęs dėl dujų eksporto.

A.Butkevičius taip pat apsilankė „Yad Vashem“ Holokausto muziejuje, susitiko su Izraelyje gyvenančiais litvakais, Izraelio verslo bendruomenės atstovais.

„Lietuva ypač suinteresuota plėtoti dvišalį bendradarbiavimą su Izraeliu inovacijų, mokslinių tyrimų, transporto, energetikos, turizmo, verslo ir mokslo sinergijos, pažangių technologijų srityse“, – teigia premjeras.

Vizito metu taip pat kalbėta apie Vyriausybės bendradarbiavimą su Lietuvos žydų bendruomene, premjeras pristatė Izraelyje dalies gyventojų prieštaringai vertinamą Vilniaus koncertų ir sporto rūmų projektą bei aptarė jautrų Šnipiškių kapinių sutvarkymo klausimą.

Kai kurie ultraortodoksų žydų rabinai yra raginę Lietuvos Vyriausybę atšaukti Sporto rūmų rekonstrukciją, teigdami, kad ji gali pažeisti Šnipiškių žydų kapines, nors nei Lietuvos žydų bendruomenė, nei Londone įsikūręs Europos žydų kapinių išsaugojimo komitetas projektui neprieštarauja.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...