2015 Gruodžio 14

Klimato kaita

Istorinis susitarimas dėl klimato kaitos: 4-tukas svarbiausių elementų

veidas.lt

"Scanpix" nuotr.

Paryžiuje maždaug 200 šalių pirmą kartą istorijoje sutarė dėl klimato kaitos susitarimo. BBC pateikia pagrindinius susitarimo elementus:

1. Išlaikyti globalią temperatūrą gerokai žemiau 2 laipsnių pagal Celsijų ir stengtis šį rodiklį sumažinti iki 1,5 laipsnių.

“Tai pergalė labiausiai pažeidžiamoms šalims, mažoms saloms, mažiausiai išsivysčiusioms valstybėms ir visiems, kurie gali daugiausia netekti, kurie atvyko į Paryžių teigdami, jog jiems nereikia simpatijų, jiems reikia veiksmų”, – BBC komentavo dr. Billas Hare’as, “Climate Analytics” vadovas.

2. Nuo 2050 m. iki 2100 m. pasiekti, kad dėl žmogaus veiklos šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisija sumažėtų iki tokio lygio, kokį medžiai, žemė ir vandenynai gali natūraliai sugerti

“Jei tai, kas sutarta bus įgyvendinta, tai reikš, kad šiltnamio dujų emisija bus sumažinta iki nulio per kelis dešimtmečius. Tai atitinka mokslo įrodymus, kuriuose mes pateikėme”, – teigė Johnas Schellnhuberis, Potsdamo instituto klimato poveikio tyrimams direktorius.

Vien tik šis susitarimas mūsų neištrauks iš duobės, kurioje esame, bet jis neleis užmigti.

3. Peržiūrėti kiekvienos valstybės pastangas sumažinti emisiją kas penkerius metus, kad būtų galima pasiekti užsibrėžtą tikslą.

“Paryžiaus susitarimas – tai tik vienas žingsnis ilgame kelyje ir jame yra dalys, kurios mane erzina bei nuvilia, bet tai progresas, – sakė “Greenpeace International” vadovas Kumi Naidoo. – Vien tik šis susitarimas mūsų neištrauks iš duobės, kurioje esame, bet jis neleis užmigti.”

4. Turtingos šalys turėtų padėti neturtingoms “klimato finansais”, kurie leis adaptuotis prie klimato pokyčių ir pereiti prie atsinaujinančios energetikos. Iki 2020 m. pažadėta tam  kasmet skirti 100 mlrd. JAV dolerių, bet neturtingos šalys norėtų daugiau.

“Pradžiai 100 mlrd. dolerių per metus yra gerai, bet tai yra mažiau nei 8 proc. to, ką viso pasaulio šalys skiria kasmet kariniams reikalams”, – teigė dr. Ilan Kelmanas.

D.Grybauskaitė pasveikino susitarimą "Twitter" paskyroje

Visą originalų straipsnį skaitykite čia

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...