2015 Gruodžio 30

Prognozės

22 PERMAINOS, kurios mūsų laukia 2016-aisiais?

veidas.lt

Kokios permainos mūsų laukia 2016-aisiais? Neabejotinai naujovių bus daug ir visų jų nuspėti tikrai neįmanoma, bet mes tiksliai žinome šias 22 permainas, kurios pasitiks mus kitais metais:

2016 m. sausio 1-osios

1. Didėja minimali mėnesinė alga – nuo 325 iki 350 eurų.

BFL / V.Skaraičio nuotr.

2. Kyla mokytojų atlyginimai. Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų atlyginimai didėja 7 proc., pradėjusių dirbti mokytojų – 5 proc., visų bendrojo ugdymo pedagogų – 3 proc.

3. 34 eurais iki 1014 eurų didėja mokinio krepšelis.

4. Lietuva įsitraukia į 34 valstybes apimančią elektroninių mokėjimų eurais erdvę SEPA.

5. Paprastėja privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų administravimo tvarka: visas privalomojo sveikatos draudimo įmokas pradeda administruoti Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba („Sodra“).

6. Keičiasi elektroninio parašo sertifikavimo tvarka – į asmens tapatybės korteles ir valstybės tarnautojo pažymėjimus nuo šiol įrašomi ne Gyventojų registro tarnybos, o Asmens dokumentų išrašymo centro sertifikatai. Gyventojų registro tarnyba likviduojama.

Tai reiškia, kad pasirašius, pavyzdžiui, paskolos sutartį, kurią patvirtino notaras, ir paskolos gavėjui negrąžinus skolos kreditorius turės teisę kreiptis ne tik į teismą, bet ir į notarą.

7. Notarai galės atlikti vykdomuosius įrašus pagal notarine forma patvirtintas sutartis, iš kurių atsiranda piniginės prievolės. Tai reiškia, kad pasirašius, pavyzdžiui, paskolos sutartį, kurią patvirtino notaras, ir paskolos gavėjui negrąžinus skolos kreditorius turės teisę kreiptis ne tik į teismą, bet ir į notarą. Notaras atliks vykdomąjį įrašą, t.y. išduos dokumentą, su kuriuo kreditorius galės kreiptis dėl priverstinio skolos išieškojimo į antstolį.

8. Veiklą pradeda bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO). Sujungus „Lesto“ ir „Lietuvos dujas“ ir jų pagrindu įkūrus naują įmonę, dujų ir elektros vartotojai bus aptarnaujami bendrame paslaugų centre „Gilė“.

9. Pereinama prie A klasės energinio naudingumo. Visi naujai projektuojami gyvenamieji pastatai turės tenkinti A energinio naudingumo klasės reikalavimus, kurie gali padidinti statinių kainas.

10. Biokuro birža tampa privaloma visiems šilumininkams. Visą reikalingą biokurą bus privaloma pirkti per biržą.

11. Įvedamas naujas mokestis – apmokestinamos į sąvartyną atvežtos komunalinės atliekos. Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo pakeitime numatyta, kad už aplinkos teršimą nepavojingų atliekų sąvartyne šalinamomis atliekomis teks mokėti daugiau kaip 27 eurų mokestį už vieną toną atliekų.

12. Šalies savivaldybių priešgaisrinių tarnybų komandas nuo šiol papildo savanoriai ugniagesiai.

13. Įsigalioja Alkoholio kontrolės įstatymo nuostata, draudžianti prekybą alkoholiniais gėrimais degalinėse.


14. Atsiranda naujų suvaržymų greitųjų kreditų bendrovėms. Nebebus skubių paskolų nakties metu, bus mažinamos paskolų palūkanos.

15. Atsiranda prievolė pacientams iš anksto pranešti apie neatvykimą į gydymo įstaigą. Pacientas, užsiregistravęs planinei asmens sveikatos priežiūros paslaugai gauti, tačiau negalintis atvykti nustatytu laiku, apie tai privalo informuoti asmens sveikatos priežiūros įstaigą ir tai padaryti ne vėliau kaip prieš 24 valandas iki numatomo paslaugos gavimo laiko pradžios.

16. Griežtėja požiūris į skiepus. Į lopšelius ir darželius priimami vaikai, turintys pažymas apie atliktus skiepus nuo tymų, raudonukės ir poliomielito.

BFL / A.Ufarto nuotr.

17. Nuo šiol vaikai valgys patiekalus su mažiau cukraus ir druskos, racione nebus maisto produktų su iš dalies hidrintais riebalais.

18. Pradeda veikti Gyvūnų augintinių registras. Pagal Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymą privalomai registruojami katės, šunys, šeškai ir kiti.

Cigarų ar cigarilių pakelis vidutiniškai turėtų pabrangti 5 centais, cigarečių pakelis – vidutiniškai 12 centų (pigiausių cigarečių – apie 16 centų).

Nuo 2016 m. kovo 1 d.

19. Didės akcizų tarifai rūkalams. Cigarams ir cigarilėms taikomas akcizas didės apie 5 proc., cigaretėms specifinis akcizų tarifas – apie 5 proc., minimalus akcizų tarifas – apie 9 proc. Cigarų ar cigarilių pakelis vidutiniškai turėtų pabrangti 5 centais, cigarečių pakelis – vidutiniškai 12 centų (pigiausių cigarečių – apie 16 centų).

BFL / T.Lukšio nuotr.

20. Didės akcizų tarifai alkoholiui. Alui, vynui ir kitiems fermentuotiems gėrimams ir tarpiniams produktams taikomi akcizų tarifai bus didinami 8 proc., etilo alkoholiui – 2,5 proc. Dėl akcizų tarifų padidinimo pusė litro alaus vidutiniškai pabrangs 1 euro centu, pusė litro vyno – 1–4 centais, pusė litro degtinės – iki 8 centų.

Greitį viršijus 30–40 km/val. teisė vairuoti bus atimta nuo 3 iki 6 mėnesių.

Nuo 2016 m. balandžio 1 d.

21. Griežtėja nuobaudos greičio viršytojams. Pagal naują LR administracinių teisės pažeidimų kodeksą iš daugiau nei 30 km/val. greitį viršijusių vairuotojų bus atimamas vairuotojo pažymėjimas. Greitį viršijus 30–40 km/val. teisė vairuoti bus atimta nuo 3 iki 6 mėnesių. Už 40–50 km/val. grės vairuotojo pažymėjimo atėmimo bausmė nuo 6 iki 12 mėnesių. Greitį viršijus 50 km/val. vairuotojo pažymėjimas bus atimtas nuo 12 iki 18 mėnesių.

BFL / K.Vanago nuotr.

22. Atsiranda nauji reikalavimai slaptažodžių kodų kortelėms. Įsigalioja papildomi saugumo reikalavimai dėl internetu atliekamų mokėjimų. Šiuo metu naudojamas slaptažodžių kodų korteles ir toliau bus galima naudoti, tik kai kuriais atvejais atsiras papildomas patvirtinimo reikalavimas. Naujiems klientams sugriežtintas prisijungimo priemones bankai privalės išduoti jau nuo 2016 m. sausio 1 d.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...