2010 Gruodžio 14

Ekonomika

SEB banko prognozės

veidas.lt

SEB banko ekspertai nepakeitė 2010−2012 m. šalies BVP augimo prognozių − atitinkamai 1 proc., 4 proc. ir 4,5 procento. Banko analitikai taip pat nepakeitė ir 1 procento šių metų vidutinės infliacijos prognozės.

Pristatydamas naujausią SEB banko ekspertų parengtą „Lietuvos makroekonomikos apžvalgos“ ketvirtinį leidinį, SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda, pabrėžė, kad nuotaikos verslo sektoriuose rudenį ir toliau gerėjo − statybų ir nekilnojamojo turto (NT) sektorius po ilgokos pertraukos „išsikapstė“ į teigiamos metinės plėtros zoną, transporto sektorius vis dar augo ir gana sparčiais tempais, vis drąsiau į priekį žengė ir mažmeninės prekybos sektorius.

G. Nausėdos teigimu, šalies žemės ūkio sektorius buvo bene vienintelis sektorius, pristabdęs pokrizinį BVP didėjimą, kadangi žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės pridėtinė vertė sumažėjo daugiau kaip 10 procentų.

Vis tik 2010 m. trečiąjį ketvirtį pasiektas metinis BVP padidėjimas nuvylė daugelį. Anot patikslinto Statistikos departamento įverčio, trečiąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu 2009 m. ketvirčiu, šalies BVP ūgtelėjo 1,1 proc., o palyginti su ankstesniu ketvirčiu − 7,3 procento.

Pasak G. Nausėdos, norint, kad išsipildytų banko pateikta 2010 m. BVP prognozė − padidėjimas 1 proc., paskutinį metų ketvirtį ekonomikos augimas turėtų sudaryti maždaug 4 procentus. „Tai būtų puikus rezultatas, nors šiandieninėmis aplinkybėmis jis atrodo gana optimistiškai“, − sakė G. Nausėda.

Kaip ir buvo galima numatyti, rudenį į Lietuvą sugrįžo vartotojų kainų infliacija. 2010 m. rugsėjo mėnesį, palyginti su ankstesniu mėnesiu, prekių ir paslaugų kainos vidutiniškai pakilo 0,6 proc., tuo tarpu spalį − 0,5 procento. Tai neabejotinai turi didelės įtakos šalies namų ūkių perkamajai galiai ir, žinoma, bendrai ekonomikos atsigavimo kreivei.

Pasak G. Nausėdos, dėl objektyvių priežasčių energetinius išteklius ir maisto produktus sunku pakeisti kitomis prekėmis arba apskritai išbraukti iš kasdienio vartojimo sąrašo, todėl ir šiaip jau menkos namų ūkių pajamos bei santaupos yra „pradeginamos“ arba pravalgomos. „Vis dėl to, manome, kad vartotojų kainų augimo procesas bus laipsniškas, be didelių šuolių. Juolab, kad kitų metų energijos kainų gyventojams naujienos nėra blogos − dujos nuo 2011 m. pradžios pigs 11–12 centų, o elektros energijos kainos buitiniams vartotojams nuo sausio nesikeis“, − teigia SEB banko ekspertas

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...