2010 Gruodžio 06

Orai

Žiema nebus tokia šalta kaip pernykštė

veidas.lt

Paskutinė rudens savaitė baigėsi tikru žiemos speigu. O ir visas gruodis, pasak Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikų, šiemet būsiąs šaltesnis ir sniegingesnis nei įprastai. Vidutinė gruodžio temperatūra numatoma keturiais laipsniais žemesnė už vidutinę daugiametę (o ji siekia 2,4 laipsnio žemiau nulio).

Visų trijų šios žiemos mėnesių temperatūra esą būsianti labai artima vidutinei daugiametei žiemų Lietuvoje temperatūrai, tai yra apie keturis laipsnius šalčio, o kritulių būsią gerokai – apie 50 mm mažiau (įprastai iškrinta apie 128 mm).

Priminsime, kad mūsų sinoptikai, prognozuodami sezono orus, paprastai remiasi Europos vidutinės trukmės orų prognozių centro duomenimis. Deja, pernai mūsų sinoptikai su savo prognozėmis dėl žiemos orų prašovė pro šalį.

Tiksliausias sezono prognozes, pasak Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros vedėjo profesoriaus Arūno Bukančio, teikia JAV nacionalinis aplinkos prognozių centras. Pernai A.Bukantis, remdamasis amerikiečių kolegų prognozėmis, šimto procentų tikslumu nusakė būsimus žiemos, pavasario ir vasaros orus.

eteorologai šįkart prognozuoja labai panašiai kaip ir kolegos Europoje: gruodį oro temperatūra būsianti 2–3 laipsniais žemesnė nei vidutinė daugiametė, vadinasi, vidutiniškai sieks apie 5–6 laipsnius žemiau nulio, o sausį – artima vidutinei daugiametei, tai yra apie 5–6 laipsnius šalčio rytinėje dalyje ir apie –3 laipsnius pajūryje. O vasarį orai bus vienu laipsniu šiltesni nei vidutiniškai ir sieks apie 3–4 laipsnius šalčio. Kritulių kiekis šią žiemą Lietuvoje mažai skirsis nuo įprasto. “Taigi žiema nebus rūsti”, – žada A.Bukantis.

Tačiau, pasak profesoriaus, vadinamųjų regioninių anomalijų, kai orai ne pagal sezoną sušyla ar atšąla, neišvengsime.
Orų genijumi neretai vadinamas JAV meteorologas Joe Bastardi patvirtina: “Lietuvoje šios žiemos orai niekuo neišsiskirs iš ankstesnių metų žiemos orų: tiek oro temperatūra, tiek kritulių kiekis atitiks tradicinį žiemų Lietuvoje lygį”.

Tuo tarpu kaimyninėse Latvijoje ir Estijoje ši žiema bus vienu laipsniu šiltėlesnė ir ne tokia snieginga. O štai Baltarusijoje žiema bus šaltesnė nei įprasta, bet kritulių kiekiu niekuo neišsiskirs.

A.Bukantis prognozuoja, kad nuo 2011 iki 2020 m. Lietuvoje klimatas bus stabilus. Bet jau nuo trečiojo šio amžiaus dešimtmečio ims smarkiai šilti tiek žiemą, tiek vasarą. “Žiemos temperatūra pakils apie 0,5–1 laipsnį, o vasarą orai bus šiltesni 0,6–0,8 laipsnio”, – prognozuoja profesorius.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...