2010 Rugpjūčio 03

Edmundas Pupinis

Žemės pardavimas užsieniečiams – paskutinis šansas

veidas.lt

2011 m. gegužę baigiasi pereinamasis laikotarpis, draudžiantis užsieniečiams įsigyti žemės ūkio ir miškų ūkio paskirties žemę. Tačiau praeitų metų pabaigoje Seimas priėmė rezoliuciją, kuria įpareigojo Vyriausybę derėtis su Europos Komisija, kad šis pereinamasis laikotarpis būtų pratęstas iki 2013 m.

Kai kurios ES institucijos iš esmės neprieštarauja tokiam Lietuvos vyriausybės pageidavimui, tačiau neįtikinus Europos Komisijos pereinamojo laikotarpio pratęsti, užsieniečiai Lietuvoje galės pirkti žemę be jokių dabar taikomų apribojimų.

Ieško landų apėjimui

Tiesa, Lietuvos išsireikalautu pereinamuoju laikotarpiu užsieniečiams taikomų apribojimų pobūdis ir apimtis jau nuo jų taikymo pradžios kėlė daug klausimų.

Konstituciniu įstatymu nustatyti apribojimai užsieniečiams pirkti žemės ūkio ir miško ūkio paskirties žemę netaikomi užsieniečiams, kurie ne mažiau kaip trejus metus Lietuvoje nuolat gyveno ir vertėsi žemės ūkio veikla.

Advokatų kontorų teisininkai iš karto suskubo patarti, kad tokiu atveju užsieniečiui nebūtina visą tą laikotarpį būti ar gyventi Lietuvoje, užtenka turėti leidimą čia nuolat gyventi ir įrodyti, kad vertiesi žemės ūkio veikla. Taip pat išsiaiškinta, kad apribojimus galima apeiti užsieniečiui Lietuvoje registruojant įmonę (juridinį asmenį).

Įdomu tai, kad įstatymo leidėjo principinė pozicija buvo leisti žemę pirkti užsieniečiams tik tų šalių, kurios atitinka Lietuvos pasirinktos europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus. Paprastai kalbant, žemę buvo leista pirkti tik Europos Sąjungos ir NATO šalių piliečiams. Tačiau praktikoje bet kurios šalies užsieniečiui įregistravus juridinį asmenį Lietuvoje, nebuvo taikomos nei pereinamojo laikotarpio, nei ribojančios nuostatos dėl Lietuvos pasirinktos europinės ir transatlantinės integracijos kriterijų.

Kaip kad dažnai mūsų valstybėje yra buvę, teisininkai, atstovaujantys suinteresuotą žemės įsigijimu pusę, pasirodė stipresni negu valstybės interesas ir politikų pozicija. Tačiau, ar pakankamai tvirta pozicija buvo daugelį metų žemės klausimus sprendusios kairiųjų valdžios, klausimas lieka atviras.

Rezultato nedavė

Visi sutinka, kad esamas žemės pirkimo reguliavimas ir taikomi apribojimai – o ir jų taikymui Lietuvos išreikalautas besibaigiantis septynerių metų pereinamasis laikotarpis, per kurį Lietuvoje turėjo susiklostyti žemės rinka, išsilyginti žemės kainų skirtumas Lietuvoje ir Europos Sąjungos valstybėse, sustiprėti Lietuvos ūkininkai, – ko gero, tokių rezultatų, kokių buvo laukiama, taip pat nedavė.

Priešingai, spauda mirga pranešimais apie neteisėtai užsieniečiams išparduotą žemę, skaičiuojamą tūkstančiais hektarų, o oficialios institucijos garsiai skundžiasi, jog nieko padaryti negali. O gal nenori?

Esama situacija suskirstė visuomenę į dvi dalis.

Vieni teigia taip: kadangi praktiškai jokie apribojimai dėl žemės pirkimo užsieniečiams ir taip nebuvo taikomi, derėtis dėl pereinamojo laikotarpio pratęsimo nėra prasmės. Esą tokiais žemės pirkimo ribojimais yra mažinama legali lietuviškos žemės paklausa.

Kita visuomenės dalis primygtinai tvirtina, kad neribojamas žemės pardavimas užsieniečiams gali grėsti nacionaliniam Lietuvos saugumui, o ilgaainiui atvesti ir prie Lietuvos suvereniteto praradimo.

Suprantama, kad tai atspindi kraštutinius požiūrius: pirmieji ignoruoja faktą, kad jau po metų pasibaigus pereinamajam laikotarpiui bus galima netrukdomai legalizuotis neteisėtai pirktą žemę, o kiti ignoruoja realybę, kad anksčiau ar vėliau Lietuvoje turės atsirasti žemės rinka, kurioje lygiomis teisėmis dalyvaus ir užsieniečiai, o šie savo darbu, mokamais mokesčiais padės kurti mūsų pačių valstybės gerovę.

Akivaizdu, kad vien tik formalus pereinamojo laikotarpio pratęsimas neužtikrins žemės kainų skirtumų suvienodinimo Lietuvoje ir ES valstybėse, nesukurs Lietuvoje sveika konkurencija grįstos žemės rinkos, galų gale neišspręs jau dabar susiklosčiusios situacijos dėl užsieniečių neteisėtai įgytos žemės. Kita vertus, negalime leisti, kad užsieniečių neteisėtais būdais (per trečius asmenis) įgyta žemė būtų paprastai legalizuota iš karto pasibaigus pereinamajam laikotarpiui.

Į šias problemas neturėtų būti žvelgiama tik iš vieno konstitucinio įstatymo pusės. Ttermino užsieniečiams, nuolat gyvenantiems Lietuvoje, pratęsimas ar panašūs pavieniai siūlymai nebūtinai galėtų iš esmės pakeisti ar užkirsti kelią susiklosčiusiai ydingai žemės pirkimo praktikai.

Reikia kompleksiško požiūrio

Be abejonės, mūsų siekiamas pereinamojo laikotarpio pratęsimas turėtų būti siejamas su žemės reformos pabaiga. Žemės rinkos liberalizavimas užsieniečiams negali prasidėti, kol nebus užbaigta bent jau esminė žemės reformos dalis, nuosavybės atstatymas.

Svarbu ir tai, kad būtų apskaityta visa fizinių ir juridinių asmenų valdoma žemė, jos dabartiniai savininkai turi būti aiškiai įvardinti viešame registre. Seime praėjusios sesijos metu priimant Žemės įstatymo pataisas buvo įkurtas Žemės fondas, kuris turėtų tapti tam tikru valstybės įrankiu, besirūpinančiu valstybine žemės ūkio paskirties žeme.

Vyriausybės programoje yra numatytas ir jau svarstomas mokesčio už nedirbamą žemę didinimas, kas tikrai leistų drausminti lengvo pelno besivaikančius žemės perpirkėjus. Net ir iš pirmo žvilgsnio nesusiję dalykai, tokie kaip visuotinis pajamų deklaravimas, neteisėtai įgyto turto konfiskavimo instituto įvedimas, griežtesni įpareigojimai žemės prie upių, ežerų, jūros ar kitų telkinių savininkams suteikti atvirą priėjimą visuomenei, veikiausiai padėtų oficialioms institucijoms kovoti su neteisėta veikla. Taigi pratęstas pereinamasis laikotarpis galėtų ir turėtų tapti savotišku paskutiniu šansu Lietuvai susitvarkyti šioje srityje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (5)

 1. ieško landų apėjimui ieško landų apėjimui rašo:

  Rūpinasi valstybė, kad nebūtų išparduota žemė užsieniečiams. Tačiau niekam nerūpi, kad grąžinta žemė buvo išgrobstyta.Taigi,garbūs ponai,parduoti ne kažin kas liko.Ieškokite landų atimti likusią dalį-kaip ir pirma po gabalėlį,po gabalėlį…
  Jeigu vieną rytą atsibudusi sužinosiu,kad namai kuriuos maniau esant neliečiama nuosavybė jau nebe mano nė kiek nesistebėsiu.Beje,kad taip atkakliai neleidau atimti žemės buvo pažadėta: mes (padarysim tą ir aną) ir dar atimsim namus. Prašom , nes vis tiek jų išlaikyti nebegalėsiu,juk pasistengė,kad kasdienės duonos trūktų…išalkusi gal pasiduos…

 2. Pilietis Pilietis rašo:

  Rūpinasi ne valstybė o piliečiai.
  Kas gi yra valstybė -reiktų pagaliau suvokti.
  Kaip taisyklė valstybė suprantama, kaip valdžia.
  Valstybė tai tarp kitų atributų – teritorija.
  O kai žemė priklauso užsieniečiams, tai kokia gi tai valstybė ???
  Blogio imperijos ES tikslas yra sunaikinti ją sudarančias valstybes.
  Taigi parduosime žemę, atsisakysime nacionalinės valiutos, emigruosime, prisikels į Lietuvą aibės turkų, kurdų [jei Turkija taps ES nare] ir kas liks iš Lietuvos su kosmopolitine pasauline ir bažnytine valdžia ????

 3. Viaceslavas Viaceslavas rašo:

  Globa- lizacija mums jau pašvinko,
  Ir melas paslieptas po pažadais.
  Man karaimui širdis pritvinko,
  Juk Lietuva mūsų kartų namai.

  Pardave sažinę ir sielą,
  Globos iš uzsienio vergai.
  Sava salis juk jiems nemiela,
  Jie nebemyli, jiems rupi pinigu kerai…

  Su pagarba mylintiems Lietuvą, as tikiu, kad dar yra laiko gelbėti Lietuva, nuo demonų pinklių

 4. mano nuomone 100% mano nuomone 100% rašo:

  Dauguma sedinciu gerose vietose uzdirbanciu daug pinigu nori per tos tris metus dar supirkti popigiaja zemes,kad poto parduoti uzsieneciams,ir dar daugiau praturtieti.Cia ir durniui aisku.Pranesie,kad Lietuvoje yra apie 15000 zmoniu gaunanciu virs 15000 lt atliginima,taigi per 3 metus sudejus gaunasi 500 000 lt.Uz sia suma galima isigiti apie 200 hektaru zemes.
  Pardavus uzsienio pileciams po 10 000 lt/ha,jau gauname 2 000 000 lt.O zemes aplink miesto bus dar 4 kartus brangesnes,cia yra mano nuomone.
  Isvada– atidejimas zemes pardavimo palankus tik tiems,kurie,ir dabar sprogsta nuo pinigu.
  O paprastiems zmonems tai ne i nauda.Taip turciu klanas susidoroja su vargsais.Ir je pardavus zemes popigiaja pirks bileta i uzsieni,nes cia jems nieko nesviecia.
  O ieigu leistu pardavineti uzsieneciams,tai gautu zmones geru pinigu uz dali parduotu zemiu,nusipirktu technika,ir patis taptu tikrais ukininkais.
  Uzsieneciai,cia atviktu,mums darbu duotu,(je tai turi pinigu).Traktoristu samditu,ir kitu darbininku.Valstybei pliusas butu- PVM eitu.Nenori turbut valdzia kad vargsai praturtietu.Grizom i 18 amziu.

 5. protas protas rašo:

  Gerokai pakils kainos mazdaug 4 kartus zemes ir kt


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...