2014 Spalio 28

Vyskupų sinodas: santuokos doktrina lieka. Vieniems metams?

veidas.lt

Ką daryti su tikinčių gėjų ir lesbiečių poromis? Kaip bus su santuokos sakramento neišardomumu? Teikti eucharistiją ar neteikti išsiskyrusiems katalikams? Nutolti nuo kai kurių Bažnyčios dogmų ar dar kartą jas patvirtinti?

Paulius Jurkevičius

Specialiai “Veidui” iš Romos

Vyskupų sinodo posėdžiuose emocingai apsikeitę nuomonėmis, ganytojai išsiskirstė iš Romos taip nieko ir nesutarę. Bet svarbu ne tai – svarbu kas kita: diskusija apie galimus svarbių Bažnyčios dogmų pokyčius įsivažiavo.

Kalbama, kad Sinodo tėvų diskusijos buvo karštos kaip niekada. Kalbama, kad vienas vyskupas, aptardamas pasiūlymą suteikti eucharistiją išsiskyrusiems ir vėl susituokusiems katalikams, pasakė: “Tai vaistas, blogesnis už pačią ligą.” Ir kad svarbiausias Bažnyčios doktrinos saugotojas – vokiečių kardinolas Gerhardas Muelleris tarpinę Sinodo ataskaitą pavadino “niekinga, gėdinga ir visiškai klaidinga”.

Kas iš tikrųjų dvi savaites buvo kalbama popiežiaus sušauktoje neeilinėje Vyskupų sinodo asamblėjoje, žino tik jie – 191 ganytojas iš visos planetos. Asamblėja buvo uždara, o išorinį pasaulį pasiekdavo tik tos žinios, kurias kruopščiai filtruodavo Šventojo Sosto spaudos salės tarnyba. Sinodo tėvai stebėjosi: pasaulietinė spauda asamblėją vaizdavo beveik kaip Italijos žemųjų parlamento rūmų debatus. Jų metu, kaip žinoma, įstatymų leidėjai ne tik žodžių netaupo, bet kartais ir už barzdų vienas kitam patampo.

Ką turėjo veikti pasaulietinė spauda tas dvi savaites, kol vyko neeilinis Sinodas neeiline tema: šeima ir santuoka? Kasdien perspausdinti oficialius spaudos biuletenius? Didžiulį spaudos susidomėjimą vyskupų asamblėja šįsyk sukėlė ta aplinkybė, kad tai buvo pirmasis Pranciškaus pontifikato sinodas. Ir dar ta, kad pats jo iniciatorius išvakarėse kreipėsi į vyskupus ir nurodė: ginčykitės ir ieškokite tiesos.

Sinodo tėvai popiežiaus priesakus įvykdė su kaupu. Tai buvo turbūt pirmasis Sinodas Vatikano istorijoje, kurio metu kliuvo popiežiaus favoritams ir netiesiogiai – pačiam popiežiui. “Atsiverkime Viešpaties siurprizams, nevenkime laiko ženklų”, – labai aiškiai pasakė Pranciškus.

Ir štai jis – Sinodo siurprizas: vokiečių kardinolas Walteris Kasperas pasiūlė peržiūrėti požiūrį į išsiskyrusius katalikus. Požiūris iki šiol buvo toks: žmogų nužudęs nusikaltėlis turi teisę į sakramentus ir Bažnyčios globą. Išsiskyręs katalikas, nors ir pats pavyzdingiausias tikintysis bei pilietis, teisę į sakramentus praranda. W.Kaspero nuomone, tokiais atvejais reikėtų atsižvelgti į nuoširdžią išsiskyrusiojo atgailą ir palaiminti naują santuoką.

Santuokos neišardomumo dogmos sergėtojai perspėja, kad bet kokios manipuliacijos šioje srityje yra pavojingos, nes ši dogma remiasi Jėzaus Kristaus mokymu: „Taigi jie – jau nebe du, o vienas kūnas. Ką tad Dievas sujungė, žmogus teneperskiria.”

Lietuvos katalikų bažnyčios atstovas Sinode Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvila interviu Vatikano radijui užsiminė, kad požiūrio į išsiskyrusius katalikus evoliucija labai svarbi ir Lietuvai: “Lietuvoje, kur turime arti 50 procentų skyrybų, tai tikrai labai aktualu. Manau, kad mūsų kraštui vienas aktualiausių Sinode aptartų dalykų yra išsiskyrusiųjų sielovada: ji turėtų būti peržiūrėta ir numatyta, kokios yra galimybės ją stiprinti.”

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-41-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Šv.Protazas Šv.Protazas rašo:

    Daugybė žmonių dar tebėra viduramžiuose,o apie katalikų bažnyčią nėra ko ir kalbėti. Bet juk Dievas yra pasakęs ką daryti jei pagaus lovoje du vyrus? Seniai beskaičiau Šventraštį,tingiu dabar ieškoti,bet,berods,apie tai kalbama “Pakartoto įstatymo” knygoje. Kol Dievas nesiunčia į žemę kokio pranašo,kad pakeistų jo žodį,vadinasi reikia laikytis vyskupams kas jau pasakyta ir nėra ko gudrauti norint gėjus ir lesbietes nepaleisti nuo Bažnyčios pavadėįlio.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...