2010 Liepos 21

Bausmės

Vyriausybė nenori uždrausti seksualiniams nusikaltėliams būti paleistiems lygtinai

veidas.lt

Vyriausybė trečiadienio posėdyje patvirtino neigiamą išvadą dėl Seime svarstomo siūlymo uždrausti lygtinai paleisti asmenis, nuteistus už seksualinius nusikaltimus prieš nepilnamečius.

Išvadą rengusios Teisingumo ministerijos (TM) teigimu, toks siūlymas nesuderinamas su nuostata, kad lygtinio paleidimo netaikymas siejamas išimtinai tik su labai sunkiais nusikaltimais, už kuriuos numatyta bausmė – laisvės atėmimas iki gyvos galvos, taip pat su nuteistojo elgesiu laisvės atėmimo vietoje.

Pasak TM, pagal tokį siūlymą lygtinis paleidimas nebūtų taikomas ir už nesunkius nusikaltimus, pavyzdžiui, lytinės aistros tenkinimą pažeidžiant nepilnamečio asmens seksualinio apsisprendimo laisvę ar neliečiamumą, už kurį nustatytas maksimalus laisvės atėmimo bausmės terminas yra 3 metai, arba ir mažamečio tvirkinimą, už kurį nustatytas maksimalus laisvės atėmimo bausmės terminas yra 2 metai.

Be to, išvadoje pažymima, kad “bausmės tikslas yra ne tik nubausti nusikalstamą veiką padariusį asmenį, bet ir sulaikyti nuo nusikalstamų veikų darymo, paveikti bausmę atlikusį asmenį, kad jis laikytųsi įstatymų ir vėl nenusikalstų, užtikrinti teisingumo principo įgyvendinimą”. Pažymima, kad pasiekus šiuos tikslus nėra tikslinga toliau tokį asmenį laikyti izoliuotą nuo visuomenės.

Taip pat aiškinama, kad mažinant lygtinio paleidimo taikymo galimybes, kartu būtų didinamas nuteistųjų, esančių laisvės atėmimo vietose, skaičius, o tai reikalautų papildomų valstybės biudžeto lėšų nuteistiesiems išlaikyti.

“Lygtinai paleidus asmenį iš pataisos įstaigos, jis ir toliau prižiūrimas, teikiama jam reikalinga socialinė pagalba, vykdomos įvairios resocializacijos priemonės. Taip užtikrinama jo sėkminga integracija į visuomenę. Atsisakius lygtinio paleidimo nuteistiems už nusikaltimus nepilnamečio asmens seksualinio apsisprendimo laisvei ir (ar) neliečiamumui, tokie asmenys, išėję iš laisvės atėmimo vietų, turėtų savarankiškai integruotis į visuomenę. Pažymėtina, kad tokie asmenys naujas nusikalstamas veikas padaro dažniau negu lygtinai paleidžiami asmenys”, – teigiama išvadoje.

“Tvarkietė” Ona Valiukevičiūtė yra pateikusi Bausmių vykdymo kodekso pataisą, kuria būtų uždrausta lygtinai paleisti asmenis, nuteistus už seksualinius nusikaltimus, padarytus nepilnamečių asmenų atžvilgiu.

Bausmių vykdymo kodeksą parlamentarė siūlo papildyti nuostata, kad asmenys, nuteisti už nusikaltimus nepilnamečio asmens seksualinio apsisprendimo laisvei ar neliečiamumui, lygtinai iš pataisos įstaigų nepaleidžiami.

Tokiu atveju į lygtinį paleidimą negalėtų pretenduoti nuteisti už nepilnamečio asmens išžaginimą, seksualinį prievartavimą, privertimą lytiškai santykiauti, lytinės aistros tenkinimą su nepilnamečiu, nepilnamečio asmens tvirkinimą.

Šiuo metu lygtinai iš pataisos įstaigų nepaleidžiami asmenys, nuteisti už nusikaltimus Lietuvos nepriklausomybei; iki gyvos galvos nuteisti asmenys; jau nusikaltę lygtinio paleidimo metu; nuteisti už nusikaltimus, padarytus areštinėse, pataisos įstaigose ir kardomojo kalinimo vietose; laikomi drausmės grupės sąlygomis.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...