2016 Sausio 04

Ateitis tampa dabartimi

Virtuali realybė: koks jos poveikis žmogui?

veidas.lt

"Scanpix" nuotr.

Virtuali realybė – netolima ateitis ar net greičiau – dabartis. O kaip ji paveikia žmones, jų elgesį, koks yra pašalinis poveikis, aiškinasi “The Wall Street Journal”.

“Samsung Electronics Co.” ir “Google” valdanti “Alphanet Inc.” jau išleido virtualios realybės akinius, kuriuose išmanieji telefonai naudojami, kaip ekranas. Ateinančiais mėnesiais “Sony Corp.”, “HTC Corp.”  ir “Facebook Inc.” priklausanti “Oculus” žada taip pat į rinką paleisti technologiškai tobulesnius virtualios realybės akinius.

Mokslininkai sako, kad tai gali sukelti pykinimą, akių ir galvos skausmus.

Technologijų ir pramogų kompanijos, tokios kaip “Walt Disney Co.” ir “21st Century Fox” kuria virtualų turinį – trumpus filmus, galimybę matyti krepšinį pirmose žiūrovų eilėse ir populiarius žaidimus, tokius kaip “Minecraft”. Virtualios realybės tema vyraus ir šią savaitę vykstančioje pasaulinėje “Cinsumer Electronics Show” parodoje Las Vege.

Be tradicinio klausimo, ar vartotojai susigundys išleisti šimtus dolerių virtualios realybės įrangai, šios gamintojams kyla ir kita dilema – kaip tai veikia žmogaus kūną ir protą.

Mokslininkai sako, kad tai gali sukelti pykinimą, akių ir galvos skausmus. Gamintojai nerekomenduoja vaikams leisti naudoti virtualios realybės akinius. “Samsung” ir “Oculus” ragina suaugusius, kas pusvalandį padaryti 10 minučių pertrauką ir įspėja, kad po virtualios realybės seansų gali pakisti vairavimo, važiavimo dviračiu ir pan. įgūdžiai.

Trumpuoju laikotarpiu bus iššūkiu, bet ilguoju laikotarpiu, mes manome, kad tai pakeis kiekvieną verslą visoje planetoje.

Stanfordo universiteto profesorius Jeremy Bailensonas priduria, kad jo 15 metų trukęs tyrimas parodė, jog virtuali realybė, kuri yra labai reali, gali pakeisti vartotojo mąstymą ir elgesį.

“Kaip ir kiekviena erdvė, virtuali realybė gali turėti tiek gerą, tiek blogą poveikį”, – sako “Sony” virtualios realybės vadovaujantis inžinierius Richardas Marksas.

Investuotojai ir ekspertai prognozuoja, kad virtuali realybė turi milžinišką potencialą pramogų srityje. Tai leis studentams aplankyti istorines vietas ar praktikuoti chirurgiją; potencialūs nuomininkai galės pasivaikščioti po būsimą savo būstą, fiziškai ten neapsilenkę; žmonės galės akis į akį susitikti virtualiuose kambariuose ir t.t.

“Trumpuoju laikotarpiu bus iššūkiu, bet ilguoju laikotarpiu, mes manome, kad tai pakeis kiekvieną verslą visoje planetoje”, – teigia analitikas iš “Macquarie Capital” Benas Schachteris.

Pastaruoju metu technologijos patobulėjo, o svarbiausia, virtualios realybės įranga tapo komerciškai patraukli.

Jau seniai kalbama, kad virtuali erdvė bus nauja terpė po spaudos, radijo ir televizijos, bet ne viskas taip greitai vyksta. “Nintendo Co.” 1995 m. išleido į rinką “Virtual Boy” virtualius akinius ir tai buvo didžiausia kompanijos nesėkmė.

Pastaruoju metu technologijos patobulėjo, o svarbiausia, virtualios realybės įranga tapo komerciškai patraukli.

“The New York Times” kartu su “Google” daugiau nei milijonui prenumeratorių lapkritį nusiuntė 20 dolerių vertės kartoninius virtualios realybės akinius. Tą patį mėnesį “Samsung” išpardavė po 100 dolerių kainuojančius savo “Gear VR” virtualios realybės akinius.

Patobulinta ir brangesnė įranga netrukus pasirodys. “Oculus” ir HTC produkcija bus susieta su kompiuteriais, “Sony” sujungs ją su “PlayStation 4” žaidimų konsole. Įranga naudos išorines kameras, kurios seks naudotojo veiksmus. “Oculus” virtualios realybės akiniai su kompiuteriu kainuos apie 1,5 tūkst. dolerių, “Sony” produkcija kainuos apie kelis šimtus dolerių.

Visą originalų straipsnį skaitykite čia

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...