2010 Liepos 30

Stingas

Vilniuje koncertuos roko geluonis Stingas

veidas.lt

"Veido" archyvas

Vilniuje Stingas koncertuos su Karališkuoju filharmonijos orkestru iš Didžiosios Britanijos

Rugsėjo 17-ąją Vilniuje vėl lankysis kultinis dainininkas Stingas. Tik šįkart muzikantas atvyks ne vien su jį lydinčia grupe, bet ir su visu Karališkuoju filharmonijos orkestru iš Didžiosios Britanijos.

Pašiaušti plaukai, kimus balsas, kartais – ir keturstygė bosinė gitara rankose. Daina apie Niujorke klajojantį vienišą anglą, apie romantišką Paryžiaus gatvės moterį, apie rožę dykumoje. Kas? Žinoma, Stingas. Kitąmet šešiasdešimties metų jubiliejų švęsiantis britų rokeris atrodo bent dešimtmečiu jaunesnis, o savo muzika žavi milijonus skirtingų kartų atstovų. Ir tai jis daro dar nuo pergalingų “The Police” laikų. Beje, Stingas – vienas iš nedaugelio pavyzdžių, kai solistas ne tik pasiekia savo buvusios grupės šlovę, bet ir sulaukia dar didesnio pripažinimo.

Kaip tapti Geluonimi

Gordonas Matthew Thomas Sumneris (toks tikrasis muzikanto vardas) gimė 1951-ųjų spalio antrąją kirpėjos ir inžinieriaus, šiaip jau dirbančio pienininku, šeimoje. Nuo pat vaikystės berniūkštis jautė aistrą muzikai: po dienos darbų daugiausiai laiko leisdavo su “savo geriausiu draugu”, kaip jis vadindavo savo seną, aplamdytą, iš senelio paveldėtą gitarą, kuriai trūko vienos stygos. Vaikis nuolat bandydavo prasmukti į naktinius klubus tam, kad galėtų savo akimis pamatyti tuometes roko žvaigždes – “Cream”, Jimi Hendrixą ir kitas, vėliau nemažai turėjusias įtakos jo paties kūrybai.

Vėliau, jau išbandęs daugybę pačių įvairiausių darbų ir galų gale įgijęs mokytojo specialybę, jaunuolis pradėjo aktyviai groti – bet kur ir su bet kuo, kai tik pasitaikydavo galimybė. Būtent tuo laikotarpiu scenoje pasirodęs su džiazo kvartetu “Phoenix Jazzmen”, Gordonas užsidirbo Stingo pravardę, mat per koncertą vilkėdamas juodais ir geltonais dryžiais margintą megztinį jis kvarteto lyderiui pasirodė panašus į vapsvą. Pravardė prilipo. “Mano vaikai mane vadina Geluonimi, mano mama vadina mane Geluonimi, iš viso kas tas veikėjas Gordonas?” – juokauja muzikantas.

Grojantis mokytojas

Be abejo, didžiausia šlovė atėjo užgimus roko trio “The Police”. Trys jauni stilingai atrodantys vaikinukai kartu koncertuoti pradėjo per patį pankroko gimimą. Ir nors pirmosios kompozicijos turėjo pankiško prieskonio, netrukus jaunieji muzikantai pradėjo skolintis naujas idėjas, instrumentus ir net atlikimo techniką iš kitų muzikos žanrų.

Nemažai lėmė ir Stingo darbas vidurinėje mokykloje – “The Police” dainų tekstai iš pat pradžių pasižymėjo vaizdingumu, išraiškingumu, puikiu žodžių valdymu. Dainų žodžių temas grupė rinkosi ne tik iš kasdienybės, bet ir iš intelektualių sričių – įvairių rašytojų, eseistų kūrybos, netgi šveicarų psichiatro Carlo Gustavo Jungo darbų.

Nepaisant tokio intelektinio užtaiso, viena žinomiausių dainų yra apie seniausios profesijos atstoves. Pats Stingas pasakoja, kad grupės superhitas “Roxanne” gimė Paryžiuje, stebint prie viešbučio, kuriame jie buvo apsistoję, naktiniam darbui besibūriuojančias merginas, o pagrindinės dainos herojės Roksanos vardas nusižiūrėtas nuo pjesės “Siranas de Beržerakas”, kurios plakatas kaip tik kabojo viebučio fojė.

Menas laiku pasitraukti

Per septynerius “The Police” gyvavimo metus grupė išleido penkis albumus, kurie muzikantams pelnė šešis “Grammy” apdovanojimus. Ir Stingas jiems padėjo išvengti liūdnos daugelio žvaigždžių karjeros pabaigos, kai kūryba pradeda vis silpnėti, gerbėjų armija siaurėti, o kritikų plunksnos – aštrėti. Kaip dokumentiniame filme “Last Play at Shea” pasakoja pats Stingas, 1983-iaisiais grodamas “Shea” stadione Niujorke muzikantas pajuto, kad tai – grupės Everesto viršūnė, pats aukščiausias taškas, į kurį “The Police” buvo lemta pakilti. Nelaukdamas, kol rezultatai ims prastėti, Stingas pasitraukė iš trio ir nutarė pradėti solo karjerą.

Reikia pripažinti, kad sprendimas buvo teisingas. “The Police” iki šiol prisimenama su pagarba, o grupės kūrybą vertina ir amžinai maištaujantis jaunimas – net karta, gimusi po “The Police” išsiskyrimo. Beje, ši grupė įkvėpė daug kitų jaunesnės kartos muzikantų, tarp jų ir australų rokerius INXS.

Vis dėlto 1983–1984 metų turas nebuvo paskutinis grupės istorijoje. Jau po kelerių metų trio vėl susirinko sugroti keliuose labdaros koncertuose, o 1992-aisiais, per paties Stingo vestuves svečių priprašyti “The Police” pagrojo dvi dainas (viena iš jų, žinoma, buvo “Roxanne”).

2007 m., minėdami trisdešimtąjį “The Police” gimtadienį, muzikantai trinktelėjo dar stipriau – surengė ištisą koncertinį turą per abi Amerikas, Australiją, Aziją ir Europą. Ilgiau nei metus trukusi turnė muzikantams atnešė 320 mln. JAV dolerių pelno.

Simfoninės inkarnacijos

Naujausias Stingo albumas, kuriam pristatyti ir rengiamos dabartinės gastrolės, – gana netikėtas. Reikia pripažinti, kad jei muzikantas pradeda leisti savo paties dainų perdirbinius, paprastai tai reiškia, kad kūrybinis varikliukas užgeso ir toliau bandoma suktis naudojantis praėjusių laikų šlove. Laimei, “Symphocities” nepatenka į šią kategoriją.

Taip, albume – nė vienos naujos dainos, tik seniai žinomi tiek paties Stingo, tiek “The Police” hitai, bet simfoniniam orkestrui aranžuotos dainos sutviska visiškai naujomis spalvomis. Gana pankiška “Next To You”, aptaisyta simfoniu vualiu, ne tik išsaugo energiją, bet ir įgauna visiškai kitokio svorio. O “Roxanne” iš tango baladės tampa epiška, vilnijančia simfonine meilės daina. Tenka pripažinti, kad simfoninis orkestras ne tik išplečia muzikos erdvę, prideda naujos galingos energijos, bet ir įlieja romantikos – ten, kur, regis, jos ir taip netrūksta. Ir visa tai skamba skoningai, solidžiai, brandžiai.

Šio albumo pristatymą galėsime išgirsti ir Lietuvoje. Pirmą kartą Vilniuje apsilankęs dainininkas lengvai subūrė beveik dvylikos tūkstančių klausytojų minią, šįkart bilietų skaičius – ribotas. Koncerto, rugsėjo 17-ąją vyksiančio “Siemens” arenoje, bus galima klausytis vien iš sėdimų vietų, kurių organizatoriai žada tik 9 tūkst. Bilieto kaina – nuo 150 Lt.

Įdomūs faktai apie Stingą

 • Stingas yra koncertavęs su Luciano Pavarotti.
 • Daina “Every Breath You Take” yra oficialiai pripažintas kaip dažniausiai radijo klausytojų pageidaujamas kūrinys.
 • Stingas yra didelis futbolo mėgėjas.
 • Muzikantas yra Madonnos sūnaus Rocco krikštatėvis.
 • Mėgstamiausias Stingo muzikos stilius – džiazas, nemėgstamiausias – rokenrolas.
 • Stingas albumą “Nothing Like the Sun” yra skyręs savo motinai.
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...