2010 Spalio 25

Spaudos aktualija

Viešuose pirkimuose laukiama permainų

veidas.lt

Naujasis Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktorius Žydrūnas Plytnikas jau po 2-3 mėnesių žada akivaizdžių permainų įstaigos veikloje. “Bus daug daugiau tokių “Vilniaus vandenų”, dėl kurių dabar vyksta tyrimai. Ir bus daug daugiau baudžiamųjų bylų”, – dienraščiui “Lietuvos žinios” interviu sakė Ž.Plytnikas.

Jis žada maždaug po dviejų savaičių turėti duomenis apie viešuosius pirkimus “Lietuvos geležinkeliuose”. Taip pat planuoja dabar neskelbiamas derybas ir pirkimus iš vienintelio šaltinio stebėti atidžiausiai – tarnyba tikrins 99 proc. tokių sutarčių.

„Lietuvos žinios“ praneša:

Naujasis Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktorius Žydrūnas Plytnikas jau po 2-3 mėnesių žada akivaizdžių permainų šioje įstaigoje. Jis tikina sulaukęs prezidentės pritarimo viešinti partijų ir interesų grupių prasižengimus.

Penktadienį VPT vadu tapęs Ž.Plytnikas neslepia, kad ši valstybės institucijų pirkimus turinti kontroliuoti įstaiga jau buvo tapusi priedangos tarnyba, “dengusia” neteisėtus milijoninius sandorius.

“Keliu sau tikslą, kad kiekvienas, bandantis apeiti įstatymą, už tai atsakytų, ir nesvarbu, kas tai bus: konservatoriai, socialdemokratai ar liberalai. Tikrai sakau – tiems, kurie bandys apeiti įstatymą, skelbiu karą!” – interviu LŽ tvirtino jis.

- Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovas Žimantas Pacevičius neseniai pranešė, kad apie 50 proc. viešųjų pirkimų yra įtartini. Ar jūs turite tokių duomenų?

- Mūsų pastarųjų tikrinimų duomenimis, daugiau kaip pusė visų nagrinėtų viešųjų pirkimų vykdyti pažeidžiant įstatymus. Vieni pažeidimai yra netyčiniai, kiti – padaryti sąmoningai. Pastebime, kad neretai konkurso sąlygos pritaikomos vienam tiekėjui, pasirenkamas tam tikras pirkimo būdas, leidžiantis prastumti savo tiekėją.

- Stebintiesiems pranešimus susidaro įspūdis, kad pažeidimai per viešuosius pirkimus yra masinis reiškinys, kurio iki šiol tarsi net nebandyta suvaldyti?

- Pasižiūrėkime, kokia situacija buvo iki šiol: kas vadovavo VPT, kas vadovavo tam tikroms valstybės institucijoms.

Galiu tiesiai šviesiai teigti, kad VPT buvo tapusi priedangos tarnyba, “dengusia” tam tikras organizacijas, vykdančias neteisėtus pirkimus. Šiame kontekste galima paminėti ir “Vilniaus vandenis”, ir “Sodrą”, ir kitas įstaigas, kurias VPT turėjo kontroliuoti, bet buvo lyg apakusi. Be to, ankstesnis VPT direktorius savo ranka braukė sąrašus, kurias institucijas tikrinti, kurių – ne.

Todėl imtasi priemonių sukurti sistemą, kuri automatiškai, pagal numatytus kriterijus, nustatytų pačius rizikingiausius pirkimus. Šiandien dar negalime girtis, kad sistema veikia tobulai, bet pažanga jau matyti.

- Norite pasakyti, kad jūsų pirmtakai rėmė korupcinius sprendimus?

- Tai parodys teisėsaugos institucijų tyrimas. Rugsėjo pabaigoje kreipiausi į Generalinę prokuratūrą, prašydamas pradėti ikiteisminį tyrimą dėl buvusio VPT direktoriaus Rimgaudo Vaičiulio, buvusio pavaduotojo Vaidoto Jakšto ir septynių buvusių Vilniaus savivaldybės viešųjų pirkimų komisijos narių galimo piktnaudžiavimo, vykdant bendrovės “Vilniaus vandenys” šimtamilijoninius pirkimus.

- Dar visai neseniai VPT buvo pavaldi tiesiogiai Vyriausybei. Nejaugi jos atstovai negirdėjo vis stiprėjančio nepasitenkinimo neskaidriais viešųjų pirkimų procesais?

- Problema, mano manymu, pajudėjo tik šiai Vyriausybei ėmus nagrinėti, kur dingsta milijardai valstybės lėšų. Tada konstatuota, kad VPT neatlieka savo funkcijų, nes per viešuosius pirkimus dingsta daugiausia pinigų ir automatiškai yra didžiausias korupcijos mastas.

- Ar ne dėl tos priežasties visiems VPT darbuotojams išdalyti atleidimo lapeliai?

- Reorganizacija vyksta jau daugiau kaip mėnesį. Perskirstomos funkcijos, peržiūrima tarnybos veikla, diegiama rizikos vertinimo sistema. Pastarajai veiklai gauta Europos Sąjungos lėšų, tad šioje srityje veiksime kartu su Valstybės kontrole, STT, Generaline prokuratūra.

Kalbant apie atleidžiamų VPT darbuotojų ateitį mūsų įstaigoje, galiu pasakyti, kad jie bus atrenkami pagal kompetenciją. Noriu užtikrinti, kad apie masinį valymą negali būti nė kalbos, tačiau keletui asmenų, kuriems gali netikti naujoji sistema, teks rinktis kitą darbą.

- Nors VPT kontroliuoja viešuosius pirkimus, realiai šį procesą įgyvendina atskirų institucijų sukurtos komisijos. Ar jų narių atrankos tvarka užtikrina skaidrų procedūrų vykdymą?

- Jei procedūros būtų skaidrios, mes labai džiaugtumėmės, o VPT tektų atlikti mažiau prevencinio darbo. Deja, dabar perkančiosios organizacijos neužtikrina pirkimo skaidrumo, todėl šioje srityje reikia didžiulės prižiūrinčių institucijų kontrolės. Kol kas jos trūksta.

- Aktuali ir kita problema: kai kurie pirkimai vykdomi skaidriai, viešai, tačiau abejonių kelia, ar to pirkinio – tarkime, kasmet naujų baldų – institucijai tikrai reikia?

- Šiuo metu galioja praktika, kad valstybės institucijos iki metų pabaigos turi išleisti joms skirtus asignavimus. Kitu atveju tos lėšos nubraukiamos. Taigi chaotiški pirkimai tęsis, kol nebus priimti teisės aktai, leidžiantys tokias lėšas panaudoti ne per vienus finansinius metus. Dabar valstybės institucijos, gavusios finansavimą, metų pabaigoje perka bet ką, kad tik nedingtų pinigai.

- Kaip rodo statistika, Lietuvoje net 50 proc. pirkimų vyksta neskelbiant konkurso, 10 proc. – per konkursą siūlymą pateikus tik vienam dalyviui. Tokie pirkimai vadinami pačiais rizikingiausiais. Ar tokią praktiką įmanoma pakeisti?

- Nors toks pirkimo būdas nedraudžiamas, anksčiau jis taikytas itin dažnai, siekiant apeiti įstatymus. Dabar neskelbiamas derybas ir pirkimus iš vienintelio šaltinio mes stebime atidžiausiai – tikriname 99 proc. tokių sutarčių.

- Kas nors gali pasakyti, kad jūs pats patenkate į rizikos sritį, nes vadovauti VPT buvote atrinktas konkurse, kuriame buvote vienintelis dalyvis?

- Su viešaisiais pirkimais susiduriu nuo 1999 metų, kai pradėjau dirbti “Sodroje”. Ten buvau atsakingas už didžiausius, milijoninius pirkimus. Išėjęs iš “Sodros” dirbau kitoje barikadų pusėje – konsultuodavau privataus sektoriaus įmones. Taigi viešųjų pirkimų sistemoje esu neatsitiktinis žmogus, mačiau ir vieną, ir kitą pusę.

Konkurse VPT vadovo vietai užimti galėjo dalyvauti visi, kas norėjo, bet, manau, daugelį atbaidė tai, kad ši vieta glaudžiai susijusi su įvairiais interesais – artimaisiais, draugais, įvairiais įsipareigojimais. Aš niekam jokių įsipareigojimų neturiu.

Sau keliu tikslą, kad kiekvienas, bandantis apeiti įstatymą, už tai atsakytų. Ir nesvarbu, ar tai bus konservatoriai, socialdemokratai ar liberalai. Tikrai sakau: tiems, kurie bandys apeiti įstatymą, skelbiu karą!

- Jei nustatysite pažeidimų VPT kontroliuojančioje ir jus paskyrusioje Ūkio ministerijoje, taip pat bausite?

- Jei bus nustatyta pažeidimų – ar Ūkio, ar kurioje kitoje ministerijoje, visi atsakys vienodai.

- VPT dar kovo mėnesį paskelbė tikrinanti 50 rizikingiausių viešųjų pirkimų, kurių vertė viršija 400 mln. litų. Kokie rezultatai?

- Darbas vyksta ir šiuo metu, tačiau jį labai sulėtino nurodymas patikrinti bendrovės “Vilniaus vandenys” pirkimus. Mums buvo perduota maždaug 47 tūkst. lapų dokumentų – sudėjus į vieną vietą, jie būtų užėmę pusę mano kabineto. Taigi beveik visa tarnyba dirbo – tikrino šiuos dokumentus, bet juda ir kiti tyrimai. Štai maždaug po dviejų savaičių turėsime duomenis apie pirkimus “Lietuvos geležinkeliuose”.

- Gal jau dabar galite įvertinti, kuriose valstybės institucijose pastebima daugiausia pažeidimų?

- Vienos srities išskirti negaliu, bet pasakysiu: kur milijonas, ten jau reikia tikrinti. Ir tikrai rasime pažeidimų.

Daugiausia “žaidimų” viešuosiuose pirkimuose pastebima savivaldybėse. Tam kelius atveria dabar galiojantis įstatymas, leidžiantis pirkti iš savo įmonių. Ankstesniame įstatymo variante tokios nuostatos nebuvo, tačiau, kaip suprantu, kai kurių Seimo narių ir interesų klanų iniciatyva ji buvo prastumta. Jau pasiūlėme Teisingumo ministerijai įstatymą taisyti.

Galiu pasakyti, kad šiuo metu pasirodanti negatyvi informacija apie mane ir VPT – neatsitiktinis dalykas. Atliekame daugybę tikrinimų ir faktiškai visur randame pažeidimų. Todėl užtikrinu: bus daug daugiau tokių “Vilniaus vandenų”, dėl kurių dabar vyksta tyrimai. Ir bus daug daugiau baudžiamųjų bylų.

- Skaičiuojama, kad suvaldžius viešuosius pirkimus biudžetas galėtų būti papildytas maždaug 2 mlrd. litų. Ar sugebėsite tai padaryti?

- Kai atsiras tikra visų viešųjų pirkimų kontrolė, realiai iškils perkančiosios organizacijos vadovo, kiekvieno viešųjų pirkimų komisijos nario, eksperto atsakomybės už individualų sprendimą klausimas – tada, manau, padėtį bus galima suvaldyti.

- Pokyčių žadėjo visi naujai skiriami VPT vadovai. Kodėl tie 48 proc. verslininkų, kurie pagal apklausas dėl neskaidrių procedūrų jau nebedalyvauja viešųjų pirkimų konkursuose, turėtų patikėti jumis?

- Praeis 2-3 mėnesiai, ir jie pamatys.

- Jūs pats užsiminėte apie politikų spaudimą. Ar nebijote, kad po 2-3 mėnesių, jei darbai pajudės, jūsų paslaugų gali būti atsisakyta?

- Šią savaitę teko lankytis prezidentūroje. Uždaviau tą patį klausimą: ar mane palaikys, jei pradėsiu kelti, nesvarbu, kokių partijų, pirkimus. Man pasakė – taip. Prezidentė Dalia Grybauskaitė laikosi nuomonės, kad reikia skaidrinti viešuosius pirkimus, nesvarbu, kokiai partijai, kokiam klanui priklauso įtaka. Man to ir reikėjo.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...