2012 Spalio 30

VIAP elektros mokestis kyla 3 centais!

veidas.lt


Elektros rinkoje pūstelėjo nauji vėjai – nuo 2013 metų viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP)  mokestis šoktels daugiau nei 3 centais, o jį rinks nepriklausomi elektros energijos tiekėjai.

VIAP mokestį rinks NEET

Nuo 2013 sausio 1 dienos keičiasi viešuosius interesus atitinkančių paslaugų mokesčio rinkėjai. Didžiąją dalį mokesčio nuo naujųjų metų rinks nepriklausomi elektros energijos tiekėjai.

Dabar  VIAP mokestį renka „Lesto“ – iš buitinių vartotojų bei komercinių vartotojų, kurie yra prijungti prie skirstomųjų tinklų ir „Litgrid“ – iš komercinių vartotojų, kurie prijungti prie perdavimo tinklo.

Pasak nepriklausomo elektros energijos tiekėjo UAB „Energijos kodas” pardavimų vadovės Editos Škut, nauja tvarka gerokai apsunkins darbą ir padidins darbo kaštus.

„Pirmiausia, VIAP mokesčio rinkimas nepriklausomiems elektros energijos tiekėjams išaugins darbo kaštus, reikės daryti papildomas ataskaitas, samdyti papildomą personalą. Antra – šį mokestį turėsime pervesti savo balanso pateikimo energijos tiekėjui įstatymų nustatytu laiku, nesvarbu ar mūsų vartotojai su mumis jau bus už jį atsiskaitę, ar ne“, – teigia E. Škut.

VIAP augimas atsispindės ir sąskaitose

Keičiasi ne tik VIAP mokesčio rinkėjas, bet ir jo dydis. Visiems vartotojams, išskyrus gamintojus (termofikacines elektrines), vartojančius pasigamintą elektros energiją savo reikmėms, VIAP mokestis ūgtels 3,45 ct/kWh, nuo 7,04 ct/kWh iki 10,490 ct/kWh.

Pasak E. Škut, tai nėra naujai įvedamas mokestis, todėl 10 centų elektros sąskaitos dėl jo neišaugs.

„VIAP mokestis buvo mokamas visada, tačiau nebuvo išskiriamas elektros sąskaitose, todėl vartotojai gali manyti, jog jis yra naujas. Nuo 2013 sausio šis mokestis, kaip ir akcizo mokestis, sąskaitose bus išskirti atskira eilute. Visgi 3,45 ct/kWh VIAP augimas atsispindės mokesčių mokėtojų sąskaitose, ypač tai pajus didesni eletros vartotojai“, – sako UAB „Energijos kodas“ pardavimų vadovė.

Kiekvienais metais VIAP mokesčio yra surenkama apie 700 mln. litų.  Mokestis yra perskirstomas patvirtintiems elektros gamintojams, žaliosioms, termofikacinėms, rezervinės galios jėgainėms remti. Taip pat VIAP dalis yra skiriama elektros tinklų optimizavimui, atsinaujinančių išteklių elektrinių prijungimui prie elektros tinklų bei kitiems strateginiams energetikos projektams finansuoti.

Remiantis valstybinės kainų ir energetikos komisijos duomenimis, per šešerius, metus nuo 2007, VIAP kaina išaugo apytiksliai tris kartus – nuo 3,95 ct/kWh iki 10,490 ct kWh 2013 metais.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...