2013 Sausio 11

Verslininkas, grojantis fortepijonu, smuiku ir akordeonu

veidas.lt


Šalies kultūrai vadovausiantis verslininkas “darbietis” Šarūnas Birutis nepasipūtęs, lankstus ir ne toks jau ištikimas Viktorui Uspaskichui. Bet nedaug tuokiantis apie kultūrą ir nemokantis užbaigti darbo iki galo.

Besąlygiška ištikimybė V.Uspaskichui – abejotina
Į Seimą pirmąsyk, ir dar vienmandatėje, išrinktas politikas dirbti Vyriausybėje nė neplanavo. Juk 51 metų Šarūnas Birutis – vienas paskutinių į Vyriausybės traukinį įšokusių ministrų. Regis, Viktoras Uspaskichas tiesiog pritrūko tinkamų kandidatų, nes Š.Birutis buvo bene šeštas Darbo partijos pasiūlytas pretendentas. Taigi politinių partijų ne itin geidžiamą Kultūros ministeriją kurį laiką valdys ne koks pripažintas kultūrininkas, bet verslininkas, valdininkas, verslo konsultantas, žodžiu, žmogus, mokantis uždirbti pinigus. Beje, turtingiausias Algirdo Butkevičiaus Vyriausybės ministras.
Ar Š.Birutis bus savarankiškas ministras, ar, kaip ir daugelis V.Uspaskicho partijos narių, tiesiog jo vietininkas? Ir taip, ir ne. Pirma, Š.Birutis lig šiol nepasižymėjo nei kaip aktyvus politikas, nei kaip V.Uspaskicho gynėjas. O su „Prognozėmis“ bendravęs Darbo partijos juodosios buhalterijos bylos prokuroras Saulius Verseckas patikino: Š.Biručio pavardės garsioje politinės korupcijos byloje – nė ženklo.
Galbūt Š.Birutis nėra jau toks artimas V.Uspaskichui? „Tai nėra visiškai lojalus jam žmogus“, – tikslina Viktoras Muntianas, buvęs „darbiečių“ vedlio bendražygis. – Manau, V.Uspaskichas neturėjo kitos išeities, tai pasirinko jį. Kaip partijos narys, jeigu būtų daręs įspūdį, tai partijoje būtų užėmęs atitinkamas pozicijas. Kol aš toje partijoje dirbau, jis jų neturėjo.“
Vis dėlto į Darbo partiją Š.Birutis pateko neatsitiktinai – jį pasikvietė pats V.Uspaskichas. Š.Birutis pamena, kad jųdviejų pažintis prasidėjo 2001–2002 m., kai jis jau dirbo valdininko darbą – Ūkio ministerijoje vadovavo Smulkiojo ir vidutinio verslo skyriui. „Viktoras tuo metu buvo Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas. Turėjome bendrų idėjų. Tiesiog tapome pažįstami. Po to jis mane pakvietė atstovauti Lietuvos verslo darbdavių konfederacijai Seime ir Vyriausybėje“, – pasakoja Š.Birutis. V.Uspaskichas tuomet buvo šios organizacijos prezidentas.
Š.Birutis sako buvęs ir vienas Darbo partijos steigimo iniciatorių. Jam, buvusiam Ūkio ministerijos valdininkui, esą norėjosi palengvinti verslo sąlygas. „Mes nesame bičiuliai, tik partiečiai daug metų“, – taip savo santykius su V.Uspaskichu apibūdina naujasis kultūros ministras.
Tačiau V.Muntianas vėl tikslina: nei prie partijos skyrių steigimo, nei prie Darbo partijos organizavimo Š.Birutis neprisidėjo: „Jis buvo nuo pat partijos pradžios, bet tarp steigėjų nebuvo ir kuriant partiją aktyviai nedirbo. Jis buvo pakviestas į partiją kaip su Verslo darbdavių konfederacija turėjęs reikalų asmuo.“

Buvo iniciatyvus ir motyvuotas valdininkas
O ką jis nuveikė Ūkio ministerijoje, kurioje trejus metus vadovavo smulkiuoju ir vidutiniu verslu besirūpinančiam padaliniui? Buvę ministrai Š.Biručiui reikšmingų nuopelnų nepriskiria, bet ir neturi už ką jo labai peikti.
Ūkio ministerijai 2000–2001 m. vadovavęs Eugenijus Maldeikis, su kuriuo, beje, Š.Birutis buvo kolega ir praėjusios kadencijos Europos Parlamente, prisimena: „Š.Birutis buvo iš tiesų aktyvus, motyvuotas ir neabejingas žmogus tuo požiūriu, kad yra linkęs veikti, daryti sprendimus, diskutuoti, o ne sėdėti. Iš to ministerijos skyriaus, kuriam jis vadovavo, buvo daug iniciatyvų, norų smulkiojo ir vidutinio verslo sektoriui padėti, jį sustyguoti, buvo nebloga komanda. Jis – dalykiškas. Tik į dabartinį naują darbo barą jam reikės stipriai įsigilinti. Aišku, kad tai bus iššūkis.“
Kitas buvęs ūkio ministras Petras Čėsna pasakoja, kad valdininkas Š.Birutis jam darė įspūdį – rengė save valdininko karjerai, intensyviai lankė įvairius kursus, galvojo apie kvalifikacijos kėlimą. „Tai drausmingas žmogus. Nei su kvapeliu kada pastebėtas, nei kad vėluotų į darbą ar anksčiau išeitų nesu girdėjęs, – prisimena P.Čėsna. – Tas žmogus man darė įspūdį. Baigė vieną aukštąją, paskui įgijo kitą specialybę. Ar domėjosi kultūros reikalais, nežinau.“
O kodėl lig tol sėkmingai dirbęs verslininkas Š.Birutis 1999 m. užsimanė dirbti Ūkio ministerijoje? Jis pats aiškina, kad tai buvo jo užgaida. Esą valdininkai, su kuriais jis bendravo, vis kartojo, kad į ministeriją niekas iš verslo neis. „Ir tada man spontaniškai kilo mintis: imsiu ir ateisiu. Palikau verslą, nes jis jau buvo „užvestas“, ir pradėjau nuo nulio, nuo tuščio popieriaus lapo kurti Smulkiojo ir vidutinio verslo skyrių. Tai buvo iššūkis, įrodymas sau, kad galima ne tik kalbėti“, – „Prognozėms“ dėstė Š.Birutis.
Po ketverių metų darbo Ūkio ministerijoje jis pasuko į politiką, ir tai lėmė pažintis su V.Uspaskichu.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/prognozes-2013 internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...