2013 Kovo 18

Gintaras Sarafinas

Veltėdžiais apsirūpiname patys ir aprūpiname Europą

veidas.lt


Anksčiau garsėjome savo darbštuoliais, o dabar – veltėdžiais.

Tarpukariu ir sovietmečiu lietuviai didžiuodavosi savo darbštumu. Tais laikais darbas buvo viena didžiausių vertybių. Darbštūs žmonės buvo labai gerbiami, rodomi kaip pavyzdys. Rašytojai savo kūriniuose tinginius ir veltėdžius išjuokdavo, o darbštūs žmonės paprastai būdavo teigiami herojai.
Pastaraisiais laikais situacija jau gerokai pasikeitusi, ir ne tik literatūros kūriniuose. Dešimtys tūkstančių Lietuvos gyventojų nedirba, gyvendami iš pašalpų. Ir jiems dėl to visai ne gėda. Kaip tik jie mano esantys gudresni už tuos esą kvailelius, kurie dirba už minimalią algą. Jie jau nebesupranta, kad pinigai yra ne gaunami, o uždirbami. Dar blogiau, kad tokias vertybes jie perduoda savo vaikams. Jau daugiau nei 20 tūkst. vaikų Lietuvoje niekada nėra matę savo tėvų, einančių į darbą, taigi ir patys ateityje dirbti neketina. O kam? Svarbiausia garsiai šaukti, kad esi skriaudžiamas, ir valstybė pasirūpins.
Ir tai dar ne viskas. Anksčiau lietuviai, visoje Europoje ir net už Atlanto garsėję savo darbštumu, dabar garsėja veltėdžiavimu. Kitaip tariant, negana to, kad pas save turime jau keliasdešimt tūkstančių išlaikytinių tinginių, negana to, kad jie išvirsta į trijų kartų socialinių veltėdžių dinastijas, tai dar jais ir Europą sočiai aprūpiname. Pavyzdžiui, šiandien tiek Airijoje, tiek Jungtinėje Karalystėje, tiek ir Ispanijoje jau tūkstančiai lietuvių gyvena iš pašalpų. Juos priėmusios valstybės šiems asmenims suteikia būstą arba lėšų jam nuomotis ir kas mėnesį moka tokias pašalpas, kad išlaikytiniai gali visai sočiai gyventi. Savaime suprantama, tokiu savo elgesiu jie rimtai siutina tų valstybių gyventojus, nes tranų nemėgsta niekas.
Jungtinės Karalystės politikai jau ieško būdų, kaip padaryti, kad veltėdžiavimas neapsimokėtų, o mūsų politikai apie tai tik šneka. Ir bent šiais metais jokių permainų šiose srityje tikrai nenusimato. Nors kai kurios savivaldybės jau sugeba pažaboti savo veltėdžius, ir bent jau pašalpų jiems valstybė mokėti neprivalo, tačiau visoje valstybėje šie pavyzdžiai netampa norma. O gaila.
Valdžiažmogiai turėtų suvokti, kad Lietuvoje dirbančių žmonių ir taip labai mažai, o finansinė našta jiems labai didelė ir vis didėja. Juk jie turi išlaikyti vaikus, pensininkus, neįgaliuosius, tikrus vargšus, na, ir dar tuos tūkstančius veltėdžių. Be to, žmonėms visada labai sunku pakelti neteisybę: kaip, tarkime, jaustis žmogui, kuris už minimalią algą dirba penkias dienas per savaitę, kuris negauna pašalpų ir net nemokamų pietų savo vaikams mokykloje ir iš kurio sumokėtų mokesčių išlaikomi ne taip ir blogai gyvenantys tinginiai arba tie, kurie dirba nelegaliai, algas gauna vokeliuose ir dar šalia jų – pašalpas iš valstybės?
Jei valstybės vyrai atsikvošėtų ir pašalpos būtų pradėtos mokėti tik tiems, kuriems jų iš tiesų reikia, tada ir teisingumo padaugėtų, ir dešimtys milijonų litų liktų. Tačiau tam reikia ryžto išmesti populizmą į šiukšlių dėžę. Nesvarbu, kad ir tie tinginiai, ir veltėdžiai yra rinkėjai. Jei politikai nubrauktų jiems pašalpas, padarytų tikrai gerą darbą valstybei. Ar bent jei padarytų, kad dirbti apsimokėtų labiau, nei nedirbti, tada socialinių vartotojų dinastijos bent jau nebesiplėstų.

Daugiau šia tema:
 • Nėra panašių straipsnių.
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Gintaras Sarafinas:
Skelbimas

Komentarai (6)

 1. Agne Agne rašo:

  Apie sita valstybes yda reikia kalbeti kasdien , kol kils ryztas pakeisti istatymus , o ne gromuluoti sukio “Lietuva – lietuviams ” tariamas gresmes. Manyciau , kad visus , gyvenancius Lietuvoje , vadiname lietuviais , neskirstant pagal tautybes . Jei ka nors tas izeis , – bus proga skustis del ” diskriminacijos” .

 2. Andrius Dzidolikas Andrius Dzidolikas rašo:

  Agne, Jūs skaitėt str?

 3. ropinejanti po dirva ropinejanti po dirva rašo:

  Nesupratau,ka ponas norejo pasakyt.Lietuviai tinginiai? Neseniai taip klyke tokia ponia Maroziene.Jos dukra,isvykusi padirbet i uzsieni uz padoria alga,neilgai tvere. Nusprende,kad netarnaus kitiems,tai gryzo pas mamyte. Si idarbino ja savo imoneje,tad nebereikia svetimiems dirbt. Jai kiti dirba. Tai kas tie tinginiai-ar Marozienes dukra,ar tie,kurie jai dirba uz maza alga,ar lietuviai,dirbantys uzsienyje? Juk,gaudamas minimalia alga,ilgai netempsi,pavalgyt nelabai kas iseis,mokesciai viska suryja,tai kiek dirbsi kruopu privalges? Belieka,matyt,veltedziaut,kaip ponas sakot.

 4. Mh......... Mh......... rašo:

  Tu….. izgama, pirma isigilink ir suprask kas per situacija.Gal vertetu kitiems milijonus susimazint ir pasidalint su tais veltedziais…..

 5. ROZANA ROZANA rašo:

  Aš kitaip manau.Lietuvoje yra daug žmonių norinčiu dirbti ir užsidirbti ne milijonus,o tik išgyventi. O tu tikrųjų veltėdžių ne tiek jau daug. Pirmiausia reikia mažinti biurokratija,kad žmonės galėtu kurti nors mažas įmonėlęs. Jog visi suprantame ,kad didieji prekybų centrai nieko gero,bet vistiek juos leido.Dabar jai neturi draugų tai neturi ir darbo ,o ypač virš 50 m. Pav. mokyklose ,darželiuose,čia galima vardinti ir vardinti pirmiausiai įdarbinami giminės,draugai ir artimieji ,o darbo yra ten, kur darbas labai sunkus ir mažai apmokamas.

 6. Darius Darius rašo:

  Stai tokie pilieciai gauna pasalpa.
  http://www.youtube.com/watch?v=RZYsMtMUjWM
  Pirmyn lietuvele taip ir toliau. Didvyriu zeme. Mes dirbam o situos visus darmajedus islaikom. Vienikimes zmones, tie kas dirba, daro dar kazka nesvarbu kaime ar mieste, nesavarbu paprastas uz minimuma zmogelis ar milijonierius. Mes esame valstybes seiminkai ar sitie darmajedai? past225@gmail.com Laukiu bet kokios iniciatyvos, pasiulymu. Susivienije gal apsiginsime nuo sito brudo


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...