2011 Sausio 25

Liberalios partijos

“Veido” ekspertai vertina partijų programas

veidas.lt

"Veido" archyvas

Politologas V.Vobolevičius

 • Liberalų ir centro sąjunga. Nemaža dalis – rekomendacijos nacionalinei valdžiai. Mirga frazės “būtina itin ryžtingai spręsti”, “dėsime visas pastangas”. Vengiama konkrečių įsipareigojimų, tačiau stipriai akcentuojami ligšioliniai laimėjimai savivaldos ir nacionalinėse arenose. Temos būdingos liberaliosioms partijoms – individo iniciatyvos išlaisvinimas, verslo skatinimas, konkurencija, bet pateikiama ne tiek daug konkrečių pasiūlymų, naudingų šiai rinkėjų grupei. Kuria visų galų meistrės, kiekvienai rinkėjų grupei kažką siūlančios partijos įvaizdį.
 • Liberalų sąjūdis. Dalijami pažadai, kurių įgyvendinimo realistiškumas, geriausiu atveju, menkas, bet pasiūlyta ir konkrečių, realiai įgyvendinamų sprendimų (pavyzdžiui, mokyklų teritorijų atsisakymas, kad moksleivių krepšeliai migruotų ir skatintų konkurenciją tarp švietimo įstaigų). Daug siūlymų itin aktualūs šią politinę jėgą palaikančiai pasiturinčių, išsilavinusių, mieste gyvenančių rinkėjų grupei (pavyzdžiui, dalį savivaldybių projektų kofinansuoti suinteresuotiems privatiems asmenims, energiją išgauti iš atsinaujinančių šaltinių).

Ekonomikos ekspertas J.Čičinskas

 • Liberalų ir centro sąjunga. Programos autoriai skaitę apie tai, ko reikia, kad gyvenimas miestuose ir miesteliuose būtų geresnis. Bet eiti į rinkimus su tokiu gerus norus terodančiu tekstu yra liudijimas apie prarastą orientaciją. Liberalizmo nuostatų programoje yra (įstatymiškai įteisinti tvirtesnę viešojo ir privataus sektorių parterystės plėtrą ir kt.), tačiau iš esmės programa sudaryta pagal blogiausius programų žanro reikalavimus (“gerinsim”, netgi “ryžtingai”, ir taškas). Surašyta, kur ir ką partija gerintų, nė vienu žodeliu neparodant, kad supranta, jog bet koks “gerinimas” reikalauja papildomų lėšų. Kol apie tai nekalbama, programa tėra beprasmis tekstas.
 • Liberalų sąjūdis. Laikosi kai kurių liberalizmo ideologijos principų, bet gausoka realių miestų problemų ignoravimo. Klaida ar sąmoningas rinkėjų mulkinimas yra pažadas “… suskaidysime vertikalias monopolijas šildymo srityje” – tai joks žygdarbis, bet nieko nesakoma apie horizontalią monopoliją – kai mieste ar miesto rajone vienintelė kokias nors paslaugas teikianti įmonė. Žadama viešai skelbti informaciją apie visas savivaldybės išlaidas, pamirštant, ką liberalai smarkiai gerbia – komercines paslaptis. Siūlymams prireiks rimtų išlaidų, o kol neaišku, kur jas gaus, pažadai tėra penktoko rašinys tema “Ką daryčiau, jei staiga gaučiau milijoną”.

Teisininkas V.Jurkevičius

 • Liberalų ir centro sąjunga. Nėra tinkamai suvokiami vietos savivaldybės esmė ir savivaldybių institucijų kompetencijos ypatumai. Kai kurie siūlymai rodo, kad tai ne politinės partijos, o tam tikros nevyriausybinės organizacijos veiklos gairės. Neįvertina savo, kaip politinės partijos, teisinio statuso ypatumų ir panašu, kad nesuvokia, kokiais būdais galima atstovauti gyventojų interesams savivaldos lygmeniu. Dalis 2011 m. programos nuostatų iš esmės dubliuojasi su 2007 m. savivaldybių tarybų rinkimų programos teiginiais.
 • Liberalų sąjūdis. Trūksta teisinių priemonių nurodytiems tikslams įgyvendinti (žada, kad kiekvienas galės reikalauti tiesioginės politikų atsakomybės, tačiau savivaldybių tarybų įgaliojimai įgyvendinami kolegialiai). Siūloma, kas jau yra galiojančiuose teisės aktuose (dėl viešų konkursų skelbimo ir kt.). Yra siūlymų, susietų su vertinamojo pobūdžio kriterijais, galinčiais sukelti viešųjų ir privačių interesų konfliktą (neefektyvias savivaldybių įmones žada privatizuoti, tačiau neaišku, kaip jos bus identifikuojamos).

Regionų, politinės geografijos ekspertas V.Daugirdas

 • Liberalų ir centro sąjunga. Šūkiai, siekiai, abstrakcijos, niekuo su savivalda ar savivaldybėmis nesusiję teiginiai, savigyra. Žinoma, konkretumas įpareigoja, o lozungai lengviau patraukia. Partijos ideologija ir identitetas mažiau svarbus nei “patikti” atskiroms rinkėjų grupėms, kurioms atsiranda specialių punktų (kaimui, pensininkams ir kt.). O juk kai kurioms visuomenės grupėms liberalai tradiciškai nepataikauja. Programa labiau tinka Lietuvai, Vilniui, o ne visoms savivaldybėms.
 • Liberalų sąjūdis. Lyg ir primena konkretų veiksmų planą, pateikta konkrečių techninių pasiūlymų (“elektroniniu būdu bus galima gauti” ir kt.). Tačiau būtų geras planas, jei visi teiginiai būtų su nuorodomis, kaip jų bus pasiekta. Populizmu dvelkia siūlymai mažinti teritorijų planavimo dokumentų, neaišku, kaip partija savivaldybėje sudarys sąlygas “kurti kūrybiškumu grįstą mokyklos atmosferą…” ir kt. Žadama vykdyti viešosios rimties trikdymo, gatvių švaros ir t.t. kontrolę. Tai jos iki šiol nebuvo?
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...