2010 Liepos 31

Vytautas V.Landsbergis

Vasaros karščiai

veidas.lt

Pabirutės apie karščius, bites, nužmogėjimą ir ledus “Seksas paplūdimyje”.

I

Miršta bitės. Amerikoje, Europoje… Lietuvoje taip pat: jau kelinti metai ore sklando nerami žinia apie tai. Tiriamos kelios galimos šio reiškinio priežastys: mobilieji telefonai; genetiškai modifikuoti produktai; nežinomas bičių virusas.
Kieno eilė bus po bičių? Baltųjų lokių? Ar mūsų?.. A.Einsteinas yra pasakęs, kad išnykus bitėms žmonija išgyventų maždaug ketverius metus.

Įdomu būtų, jei mažos ir atseit neišmintingos bitės imtų keisti mūsų (didelių ir atseit išmintingų) sąmonę sveikesnės, sąmoningesnės ir gamtą tausojančios savivokos link. Patys vargu bau ar turėtume tam ryžto. Keitimuisi dažnai reikia rimtos bėdos.

II

Bitės mūsų protėvių buvo ypač garbinamos, o jų gyvenimo modelis įsivaizduojamas kaip tobulas matriarchato pasaulis, kurį valdo rūpestinga motinėlė. Nūdieniai politikių reitingai rodo, kad grįžtame prie šaknų…

Bičių spiečius ir žmogus atlieka panašią funkciją: sujungia dangų su žeme, apvaisina, pratęsia gyvybę. Pasaulio medyje bitutės (kaip ir mes) esti viduryje – tarp požemių karalystės ir dangaus.

III

Bitės miršta dėl žmonių nežmoniškumo. Žmonės šia liga irgi dažnai suserga, kiti nuo jos net numiršta.

Neseniai teko dalyvauti viename psichoterapijos seminare, kurio metu tapo akivaizdu, kad vienos suaugusios moters moteriškumą absoliučiai suparalyžiavo vaikystėje patirtas tėvo smurtas. Ji liko nesugebanti mylėti, sukurti normalią šeimą. Persirgo labai sunkią ligą, lėtai sveiksta.

Kol Seimas vis dar nenusprendžia – leisti tėvams mušti vaikus ar ne, mes toliau tiražuojame dvasios invalidus.

IV

Lietuvoje jau dešimtus metus gyvena iš Australijos atvykęs mano pusbrolis Algis Karazija. Retas atvejis, kai Lietuvon grįžtama, neišvažiuojama. Algis įkūrė nedidelę studiją, kuria filmus, įrašinėja muziką ir šiaip taip verčiasi. Džiaugiasi būdamas naudingas savo protėvių kraštui. Ir štai – rimtai sušlubavo širdis. Nuėjo pas gydytojus, o tie atsiprašo: ligonių kasos negalinčios jo gydyti, nes nėra pervesta pinigų iš “Sodros”. Algis stebisi – juk visi mokesčiai “Sodrai” sumokėti! Tenka kulniuoti į “Sodrą”, tie žada išsiaiškinti per porą savaičių. Pusbrolis atsiprašinėja, sakosi negalįs tiek laukti. Galįs ir nesulaukti… “Sodros” darbuotojai trauko pečiais – tokia tvarka, ne mes ją sugalvojom, paskambinkit po poros savaičių.

Po poros savaičių patvirtino, kad mokesčiai buvę sumokėti, bet dabar reikia laukti, kada ši informacija pasieks ligonių kasas ir Algis galės gydytis. Per tą laiką širdies skilvelyje įvyko nelabai gerų dalykų.

Reziumė: ne ekonominiai reiškiniai lemia emigraciją ir nusivylimą savo Valstybe, o sparčiai vykstantis nužmogėjimas.
Dažnai su žmogum, atėjusiu valdžion (arba valdiškon tarnybon), tarsi kažkas atsitinka – jis ima ir nužmogėja. Ir pasilieka iš tūlo lietuvio besielis, genetiškai modifikuotas valdininkas: jokių vitaminų, užuojautos ir meilės. Nors šiaip žmogus visai nieko.

Net ir Andrius Kubilius – jei mokėtų su žmonėmis šiltai, atjausdamas pašnekėti, paaiškinti, kas ir kaip – lengviau būtų ištverti ne tik karščius, bet ir visa kita.

V

Per vasaros karščius parduotuvėse atsirado ledai “Seksas paplūdimyje”. Lyg ir nieko bloga, bet… tai padėta šalia kitų vaikiškų ledų. Paklausiau savo marčios, edukologijos mokslų daktarės, ką ji mananti apie šį reiškinį. Ji buvo pašiurpusi:
– Vaikai reklamą priima besąlygiškai, jie nori būti tokie, kokie pavaizduoti reklamoje. Kaip neproporcingai lieknos Barbės mergaitėms sukėlė milžinišką anoreksijos bei kitų ligų bangą, taip ir šie ledai prisideda prie pedofilijos įteisinimo. Vaikams toks ledų pavadinimas nėra paprastas ženklas, esą produktas skanus. Jis braunasi į vaiko elgsenos perprogramavimą.

Daug plepama apie viešumon iškilusius pedofilijos skandalus, nė nesusimąstant, jog to reiškinio priežastys prasideda televizijų šou ir ledų vežimėliuose.

VI

Mano žmona Ramunė parašė mandagų laišką į ledų fabrikėlį:

Sveiki, gerb. Malakauskai, kad ir kokie būtų skanūs Jūsų įmonėje gaminami ledai, negaliu vestis vaikų prie “Premia” ledų šaldytuvų – jau kuris laikas sujaukia nuotaiką šalia vaikiškais piešinėliais papuoštų ledų sukrauti “Sex on the beach”.

Žinia, lietuviškoje etiketėje – dar ir paaiškinamasis vertimas vaikams, kurie nesupranta: “Seksas paplūdimyje”. Jei nebūtų liūdna, būtų juokinga… Tikriausiai tamstos vaikų neturite, jei neturite ir tokio elementaraus supratimo. Tokie ledai turėtų stovėti alkoholio skyriuje.

VII

Ir štai atsakymas:

Laba diena, Gerbiama Ramune Landsbergiene,

Visų pirma norėčiau padėkoti, kad valgote mūsų ledus ir kad mūsų asortimente randate sau tinkamų skonių. Mūsų ledai pozicionuojami įvairiems vartotojams, ne tik vaikams, ledas “Sex on the beach” skirtas suaugusiems, šis ledas nėra alkoholinis, todėl jį nebūtina išskirtinai pardavinėti kitame skyriuje. Pats ledo pavadinimas nėra išgalvotas, tai senas ananasų kokteilio pavadinimas, tokių yra dauguma, pvz., kaip “mochito” ir kiti.

Prieš išleisdami šį produktą, mes gerai išsinagrinėjome rinką, pamatėme, kad suaugę žmonės ar jaunuoliai neturi iš ko rinktis, jiems ledų Lietuvos rinkoje paprasčiausiai nėra, sutikite, juk ledus valgo ne tik vaikai. Remdamiesi kaimynų lenkų patirtimi, kurie šį ledą rinkoje turi jau treji metai, pasiūlėme analogišką produktą mūsų rinkai ir jis tikrai turi savo pirkėją.

Gerbiama Ramune, manau, nereikėtų taip karštai reaguoti, juk tai viso labo pavadinimas, tai ne prekės ženklas, kaip, pvz., “Olialia pupytės”, po kuriuo pakišta daugybė produktų: “Olialia cola”, “Olialia ledai”, “Olialia pica”, “Olialia traškučiai” ir t.t. Juk juos irgi gali vartoti vaikai. Arba dar vienas pavyzdys “Smetoniška gira” su 1,5 proc. alkoholio (tai dar baisiau negu pavadinimas). Juk gerai pasidairius galima rasti daug prekių su užrašu “Sex”: tai ir “sex energija” ir kt. Mes juk gyvename laisvoje Lietuvoje, esame Europos dalis, jau nebegyvename užspausti, juk dabar ne viduramžiai ir žmonių ant laužo nieks nedegina. Esame laisvi, galime laisvai reikšti savo mintis, kiekvienas žmogus turi turėti savo pasirinkimo teisę bei galimybę pasirinkti.

Taip, aš turiu vaikų, turiu du sūnus, vyresniajam aštuoneri, jaunėliui pusantrų metukų, aš paprasčiausiai jiems neperku “sex energijos”, “olialia colos” ir t.t. Perku jiems vaikišką produktą.

Labai tikiuosi, kad mane supratote, atsiprašau, kad mūsų ledo pavadinimas Jums gadina nuotaiką, būkim pakantesni vieni kitiems, nekibkime vieni kitiems į gerkles, daugiau šypsokimės, galvokime apie pozityvius dalykus.
Su pagarba,

Alvydas Malakauskas

VIII

P.S. Gal kai pono A.Malakausko vaikučiai ims užsiiminėti seksu paplūdimyje su kuo papuola, jis ką nors ir supras. Nors neduok Dieve, kad taip atsitiktų! Būtų geriau, jei p. Alvydas į protą ateitų kitais, protingesniais būdais.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Vytautas V.Landsbergis:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...